Zbog cega nije dovoljno biti dobar covek da bi se ugodilo Bogu?

Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Kada su fariseji zeleli da iskusaju Hrista, pitali su ga koja je najveca zapovest u Zakonu.On im je odgovrio da je ovo prva i najveca zapovest:Ljubi Gospoda Boga svoga svim srcem svojim i svom dusom svojom i svom mislju svojom, a da je sledeca zapovest kao i ta prva:Ljubi bliznjega svoga kao samoga sebe.

Zbog cega je vazno imati na umu obe i smatrati ih podjednako vaznim?Odnosno, zbog cega je Isus naglasio da ljubav prema Bogu nije jedina vazna zapovest, a sa druge strane, da ljubav prema ljudima nije dovoljna da bi se ugodilo Bogu?
Da li to znaci da nije dovoljno biti pobozan ali da nije dovoljno ni biti "dobar covek" i zbog cega?
 
Učlanjen(a)
03.01.2010
Poruka
57
zato sto su ove 2 zapovesti skracena verzija 10 zapovesti.prva se odnosi na prve 4 zapovesti koje regulisu odnos sa Bogom,a druga na ostale 6 koje regulisu nas odnos sa nasim biliznjima.Prosto:)
 
Član
Učlanjen(a)
27.01.2010
Poruka
41
Evo šta na to ko je dobar i ko je u vrlini kaže sveti Simeon Novi Bogoslov:

Vrlina nije nista drugo do ispunjenje volje Bozje.[37] Svako dobro delo koje biva po zapovesti Bozjoj naziva se vrlina.[38] Pre svake druge vrline dolazi preko vere blagodat Bozja, kao temelj svake vrline, a sa blagodacu Bozjom dolazi i svaka vrlina, i ostaje, i deluje. Svaka vrlina koja biva bez blagodati Bozje, pred Bogom je niza od svakoga zla, jer takva vrlina je demonska... Dobra dela koja bivaju bez blagodati Svetoga Duha, Bog niusta ne racuna. Jer dobro nije dobro kada ne biva na dobar nacin.[39] A da se dobro ucini na dobar nacin, nemoguce je bez blagodati Hristove.[40]
 
Član
Učlanjen(a)
14.03.2010
Poruka
2
"Dobar čovek"- po kojem kriterijumu?
Odnos čoveka sa Bogom se temelji na istini.U 10 zapovesti postoji zapovest, ne kradi i ne laži - neznam nikog ko nije u životu prekršio te zapovesti, da ne idemo dalje.Dakle u startu smo lažovi i lopovi a iz ovog stanja samo Hrist nas može izbaviti da bi uopšte mogli stvoriti neki odnos sa Bogom.
Bog je ljubav a u svojoj beskrajnoj ljubavi dao nam je svog Sina da bi se spasili iz očajnog stanja greha i da bi dobili večni život kao članovi Njegove porodice.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
6.664
Hteo je da kaže da verujete u Gospoda Boga ako se pokajete za grehe iz prošlih života i da na taj način i sami sebe volite,jer brišete negativan zapis.
Sve što su ti takozvani sveti oci rekli je čista glupost koja je u korist crkve i i njihove manipulacije.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Hteo je da kaže da verujete u Gospoda Boga ako se pokajete za grehe iz prošlih života i da na taj način i sami sebe volite,jer brišete negativan zapis.
Sve što su ti takozvani sveti oci rekli je čista glupost koja je u korist crkve i i njihove manipulacije.

Ko se to sjeća prošlih života? A da ne pitam, ko se sjeća grijehova koje je počinio u tim životima, da bi se kajao zbog njih?
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
Ko se to sjeća prošlih života? A da ne pitam, ko se sjeća grijehova koje je počinio u tim životima, da bi se kajao zbog njih?


Ma pusti, Jurice moj, ima koji debelu lovu uzimaju da "potsete" zaboravne :)sheep:) na tzv. prethodne zivote...pocevsi od upotrebe hipnoze, metode regresije...ma svasta nesto...:beach:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ma pusti, Jurice moj, ima koji debelu lovu uzimaju da "potsete" zaboravne :)sheep:) na tzv. prethodne zivote...pocevsi od upotrebe hipnoze, metode regresije...ma svasta nesto...:beach:

Dakle, sve su to samo manipulacije sa naivnima. Tako sam oduvijek i mislio.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
6.664
a šta bi bilo da se sećate???
da vas je neko ubio ili da ste vi nekoga ubili???to bi izazvalo haos u vašim životima...
ne želim da vas ubeđujem,ali počnite da razmišljate,otkud znate da vam baš ja ne govorim istinu,koja će da vas iskupi???
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
a šta bi bilo da se sećate???
da vas je neko ubio ili da ste vi nekoga ubili???to bi izazvalo haos u vašim životima...

Razlog vise da i ne pozelim da se "secam proslih zivota";)

ne želim da vas ubeđujem,ali počnite da razmišljate,otkud znate da vam baš ja ne govorim istinu,koja će da vas iskupi???

Zbog toga sto je nas Mesija vec stigao i obavio posao, tako da mi, koji poverujemo u Njega ne moramo vise da lupamo glavu i pitamo se...:beach:
 
Natrag
Top