Zbog čega je dobro imati psa...

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.980
Zbog čega je dobro imati psa...

Ne uzvraćaju svi ljubimci podjednako pažnju i ljubav, pa stručnjaci preporučuju da, ukoliko vam uslovi dozvoljavaju, pas bude prvi izbor. Evo i zašto:

1.jpg
Obaveze koju pas nameće čine nas odgovornijim i nesebičnijim osobama

Bilo kog kućnog ljubimca da imate to zahteva vreme i posvećenost. Neki "traže" više, neki manje vremena, ali o svima morate da brinete, redovno ih hranite, čistite i pazite na njih. Ali ne uzvraćaju svi ljubimci podjednako pažnju i ljubav, pa stručnjaci preporučuju da, ukoliko vam uslovi dozvoljavaju, pas bude prvi izbor. Evo i zašto:

* Istraživanja su pokazala da ljudi koji imaju psa ređe pate od hroničnih bolesti, jer se više kreću.

2.jpg

* Psi popravljaju raspoloženje bolje nego bilo koja druga životinja, a stručnjaci tvrde da oni najlakše ublažavaju posledice stresa, i to za samo 15 minuta. Maženje ili igranje sa psom značajno smanjuje lučenje hormona stresa, opušta, širi krvne sudove, povećava nivo serotonina i dopamina, koji izazivaju osećaje spokoja i zadovoljstva. Psi utiču i na nivo holesterola, a dokazano je da mogu da predvide i različite vrste napada.

* Psi vlasnike čine društvenijim. Čak i najveći namćori će razmeniti nekoliko reči sa nekim ko ima psa iste rase, tvrde psiholozi. Psi jačaju socijalne veštine, pomažu kada ste usamljeni, lojalni su i lako percepiraju ljudska raspoloženja i ponašaju se u skladu sa njima. Oni su, tvrde stručnjaci, odličan "ventil" za frustracije i nervozu.

* Obaveze koju pas nameće čine nas odgovornijim i nesebičnijim osobama, pokazala su istraživanja. Pas uči sve ukućane odgovornosti i posvećenosti. I što je najvažnije, psi razvijaju osećaj empatije, koji se najteže razvija, posebno u zrelom dobu.

(Večernje novosti)

 
Član
Učlanjen(a)
26.03.2009
Poruka
20
Увек имате некога ко ће да вам се обрадује и ко вас чека са нестрпљењем да се појавите
;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Jeg
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.546
Imali smo do skoro Donu.....Border koli,našla je braća još dok su živeli na Novom BGD-u........umalo da ugine,spasli su jeona sapasila našeg ćaleta,koji 90% nepokretan,koji je zahvaljujući njoj PROHODAO,kako kaže drugar u jednom od postova,tema......

Колико год да кошта није то ништа према томе како утичу на нас.





nažalost,komšinica joj je dala neko meso,citiram "nisam znala da je kvarno"......i više je nema,,,,,


S3mNIBy.jpg



ja mislim da slika govori sama za sebe....i veternar i klpa......ali taj pogled neprocenjiv....nabavićemo novu kucu,zbog tate........jer mu je zaista potreba ....i kako kaže naslov....dobro je imati psa

"Увек имате некога ко ће да вам се обрадује и ко вас чека са нестрпљењем да се појавите"
 
Učlanjen(a)
15.05.2011
Poruka
126
Moji klinci se cijeli dan gnjave i jure sa nasim psom tako da sad mnogo ranije izmoreni idu u krevet :) a onda se dzukileta smiri pored mene i supruge i uziva u ceskanju i mazenju
 
Učlanjen(a)
15.05.2011
Poruka
126
Moje je mišljenje da se ne može pronaći ijedan valjani razlog protiv držanja pasa kao kućnih ljubimaca. Možda jedino od finansijskog stanja vlasnika može zavisiti da li će pas imati manji ili veći luksuz ali sa druge strane on će biti jednako privržen vlasniku bez obzira na sve to
 
Natrag
Top