Zatočena u kući zbog bahatih stanara

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Zatočena u kući zbog bahatih stanara[/h]



U mnogim gradovima u Srbiji ivičnjaci trotoara su oboreni samo u centru, pa je osobama u kolicima maltene onemogućen ulazak u zgradu.Takav slučaj je i sa Julijanom Čatalinac iz Sombora, koja živi sama.


rampa_300_225.jpg



Iako osobe sa invaliditetom svojim uspesima pobeđuju i sebe i društvene predrasude, njima kretanje, a samim tim i život, nisu pristupačni.
Zbog autoimune bolesti, dermatomiozitisa, od kojeg je obolela u detinjstvu, Julijana Čatalinac iz Sombora ne može da hoda, a u poslednje vreme ni da se slobodno kreće u svojim kolicima. Da bi se popela uz rampu i stigla do stana na prvom spratu, potrebna joj je pomoć, čak ne ni samo jedne osobe. Pre ove rampe, postojala je drvena, koja je misteriozno nestala.

"Ja sam sedam meseci bila zarobljena i zatočena u svom stanu. Talac jednog ili dvojice ljudi, ja moram da kažem - silnika", kaže Julijana Čatalinac.

Za rešenje Julijaninog problema, neophodno je 11 potpisa stanara, kako bi se postavila nova, betonska rampa. Potpisi su postojali, međutim, prema njenim rečima, na inicijativu jednog komšije, mnogi su svoje potpise povukli.

"Nazvao me je bogaljom, nazvao me je najpogrdnijim imenima... I rekao je da takvi kao ja ne treba da žive u zgradi kolektivnog stanovanja već da za nas invalide postoji dom", kaže Čatalinac.

Oni koji se protive postavljanju nove rampe tvrde da nemaju ništa protiv Julijane, iako joj zameraju što ne prisustvuje sastancima kućnog saveta. Prema njihovim rečima, betonska rampa bi ugrozila ostale stanare.

"Stanari njoj svi žele da pomognu, znači montažno sve dolazi u obzir, ali rušenje zgrade, rušenje pola stepeništa ne dolazi u obzir. Mi imamo i drugih invalida, njima će to smetati, oni ne mogu da prolaze, u slučaju te rampe, drugi invalidi će se tuda "lomiti" da prolaze", kaže Nenad Bjekić - predsednik kućnog saveta.

Nadležni, koji su danas bili i u ulozi Julijaninih ličnih asistenata, uverili su se koliko je sadašnja rampa zbog velikog nagiba opasna i zbog toga ne planiraju da odustanu.

"Što se tiče rampe koja je problematična, grad Sombor, odnosno Direkcija za izgradnju grada je uradila projekat i obezbedila sredstva. Samo je potrebno da se stanari saglase i da se projekat sprovede u delo", kaže Dragan Nenadov - član gradskog veća za socijalna pitanja.

"Planiramo da kontaktiramo i zaštitnika građana, gospodina Jankovića, ja verujem da ćemo naći pravo rešenje. Tu rampu ćemo svakako realizovati - svidelo se to nekome ili ne ", kaže Danijel Mirkov - predsednik Saveta mesne zajednice.

Grad Sombor je pionir kada je u pitanju briga o kretanju osoba sa invaliditetom, a sama Julijana je tome doprinela kroz rad u udruženju. Ipak, njeno pravo na slobodno kretanje još uvek nije ostvareno, mada obe strane tvrde da mora biti kompromisa u budućnosti.



Izvor:
B92.net
 
Natrag
Top