"Zaratile" NVO zbog para

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
"Zaratile" NVO zbog para

Izvor: B92

Beograd -- Sve više NVO optužuje Fond za humanitarno pravo da ima monopol nad korišćenjem sredstava iz fondova. Direktorka FHP-a to negirala u Utisku nedelje.

1289116814e1acc6aca735174586365_220x165.jpg


Neke od nevladinih organizacija u Srbiji tvrde da neke organizacije imaju monopol nad korišćenjem novca iz fondova.
Da li postoje nedodriljivi u civilnom sektoru i da li postoji monopol nad projektima koji se finansiraju iz evropskih institucija, i onih koje finansira država - bila je tema "Utiska nedelje" na TV B92.
Ko i kako dolazi do projekata i novca za njihovo sprovođenje? Optužbe su došle iz regiona i to povodom uloge Fonda za humanitarno pravo unutar Koalicije za REKOM.

I neke domaće nevladine organizacije tvrde da postoji monopol nad korišćenjem novca iz fondova. Izvršni direktor Građanske inicijative Miljenko Dereta rekao je gostujući u Utisku nedelje na TV B92 da njegovoj NVO novac nije odobren jer se nije priključio Koaliciji za REKOM, u okviru koje se kao glavna NVO smatra organizacija Fond za humanitarno pravo.

"Imate organizacije sa kojima imate duge odnose i onda vas organizacija obavesti da vas neće više finansirate za vaše shvatanje šta znači tranziciona pravda, nego će sva sredstva preusmeriti na veliki projekat jer se, između ostalog, i to mi je rečeno, nisam priključio REKOM-u", kazao je on.

Direktorka FHP-a Nataša Kandić, s druge strane, kaže da nikada nije videla, osim etičkog kodeksa na sajtu Građanske inicijative, bilo kakav izveštaj ili priču o REKOM-u. Na njenu izjavu, mešutim nadovezao se Dereta, rekavši da je ono što je Kandićeva upravo rekla, odsustvo elementarne pristojnosti.

Kandićeva: Uvek sam se pitala šta je to što radite sa mladima, ko su ovi mladi koji su uključeni u Koaliciju za REKOM, a koji su to drugi mladi- zašto neki mladi učestvuju a neki ne. Sad sam pročitala etički kodeks, znam Miljenkove tekstove iz Politike, znam njegove stavove kada je u nekim emisijama, ali ja ne znam, osim tog etičkog kodeksa koji sam imala prilike da pročitam na sajtu, nisam videla neki izveštaj, nisam videla neku priču u javnosti o tome. Evo mi stalno pričamo ratnim zločinima, o tome dokle smo stigli u tom konsultativnom procesu o REKOM-u...


Dereta: Ja ne mogu da verujem. Sa ovom vrstom odsustva elementarne pristojnosti ja ne znam kako da se nosim.


Popović: Pisma idu ka donatorima. Čim se neko usudi da nešto kaže protiv, idu pisma ka donatorima...


Kandićeva:
Molim vas neka pokaže to pismo.

Popović: Nataša, ja znam da ste pisali pisma. Pisali ste Sivil rajt difendersu,


Kandićeva: Molim vas pokažite...


Popović: Sarađivali smo šest godina...Hoćete da me naterate da kažem za koga ste sve slali pisma?


Kandićeva: Molim? Kako te nije sramota.


Popović: Za Branka Crnogrlića, jel niste slali?


Kandićeva: Molim?


Popović: Za Sonju Biserko?


Kandićeva: Molim?


Popović: Pa ovo je sad na nivou da li će da veruju meni ili Nataši Kandić.
pisali ste pisma Nedu...S druge strane, Dragan Popović iz Centra za praktičnu politiku, koji je takođe gostovao u Utisku nedelje, pokušao je da objasni da postoje posebni mehanizmi po kom pojedine organizacije dobijaju projekte.
 
Natrag
Top