Zakon o policiji neprecizan?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Zakon o policiji neprecizan?


Izvor: Tanjug

Beograd -- Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić istakao je neophodnost sistemskog rešavanja svih problema vezanih za rad pripadnika policije.

15346858264ed3ac7800197169508354_368x479.jpg


Dačić je podsetio da su izmene Zakona o policiji proizvod usaglašavanja stavova dva reprezentativna sindikata.
"Menjanje aktuelnog Zakona je u toku i odnosi se na pravni status policajaca. Pitanja koja se tiču stručnog dela su druga tema, sada se samo traži izjednačavanje prava sa pravima ostalih zaposlenih u Srbiji", precizirao je Dačić.
Među traženim izmenama su, podsetio je ministar, način obračuna plate, visina dnevnica, beneficije...

"To će biti osnova da se zaista vrednuje policijska profesija. Drugo pitanje je koliko u budžetu ostaje za druge stvari - vršenje policijskih akcija, obezbeđenje manifestacija, opremanje policije... To treba rešiti sistemski", zaključio je Dačić.

Ministar Dačić je u Palati Srbije primio policijskog službenika Milorada Filipovića i Bojana Gajića, koji su ranjeni prilikom sprečavanja razbojništva u filijali Komercijalne banke na Karaburmi.


Dobiti i troškovi izmena zakona

4698334554ed25796d54c9477732146_extreme.jpg


Nedefinisana razlika između zaposlenih u administraciji i uniformisanih policijskih službenika, postojanje beneficiranog radnog staža i nejasne posledice kriterijuma za povećanje plata, neki su od nedostataka izmena Zakona o policiji, ocenili su učesnici diskusije "Dobiti i troškovi izmena Zakona o policiji".

Predstavnik Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Saša Đorđević je kazao da pojedine odredbe izmena Zakona nisu precizne, navodeći kao primer brisanje dela odredbe o benificiranom radnom stažu policijskih službenika po kojoj je svaki policajac dobijao četiri dodatna meseca radnog staža nakon godinu dana efektivnog rada u policiji.

Međutim, brisanjem tog dela odredbe nije ukinut benificirani radni staž koji kao takav ne postoji u većini modernih policijski službi, tako da stanje nije promenjeno, kazao je Đorđević.
Policijski službenici, prema njegovim rečima, i dalje imaju benificirani radni staž, a prema Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju na svakih 12 meseci efektivno provedenih u vršenju unutrašnjih poslova, računa se najviše kao 16 meseci staža osiguranja.

Ističući da je u obrazloženju izmena Zakona o policiji navedeno da su obezbeđena sredstva za sprovođenje novih odredbi tog zakona, Đorđević je dodao da "nigde ne piše koliko će nove izmene koštati građane Srbije".

Pozivajući se na pisanje medija, Đorđević je naveo da će prema procenama Ministarstva finansija "za sprovođenje novih odredbi u budžetu Srbije u 2012. godini morati da se izdvoji dodatnih 36 miliona evra za MUP, odnosno MUP će imati povišicu od 12 odsto".
Izmenama zakona, kroz dodatke na osnovnu platu iskazane kroz odgovarajuće koeficijente, stvorena je mogućnost da zaposleni budu dodatno nagrađeni za obavljanje svojih dužnosti, rekao je Đorđević i istakao da upravo taj novi dodatni član i najviše košta građane Srbije.

Predstavnik Policijskog sindikata Srbije Vladimir Pavićević rekao je da će usvajanjem izmena Zakona o policiji biti jasnija uloga policije u međunarodnim policijskim institucijama i multinacionalnim operacijama.
Pavićević je rekao i da je izmenama Zakona ograničena delatnost policijskog službenika van radnog vremena tako da službenik neće moći da obavlja delatnost koja je nespojiva sa poslovima policijskog službenika, dok će se uslovi za obavljanje poslova van radnog vremana urediti posebnim aktom.

Značajna novina tiče se povećanja pružanja jednokratne novčane pomoći porodici preminulog policijskog službenika nakon posledica povrede na radu, profesionalnog oboljenja ili opasne pojave u iznosu od 36 prosečnih plata u MUP-u.

Značajna promena, prema njegovim rečima, načinjena je novom odredbom po kojoj je ponašanje suprotno Kodeksu policijske etike teška povreda službene dužnosti, a pod teškom povredom dužnosti smatra se i povreda prava ostalih zaposlenih.

Vlada Srbije je 26. oktobra po hitnom postupku uputila u skupštinsku proceduru predlog izmena Zakona o policiji zbog trenutne bezbednosne situacije (učestalih napada na policajce) i neadekvatnih uslova za rad policijskih službenika u Srbiji.

Rasprava o izmenama u zakonu u Narodnoj skupštini započeta je 22. novembra, a očekuje se da će izmene Zakona o policiji biti usvojene u toku ove sedmice.
 
Natrag
Top