Zadaci i pitanja iz fizike

Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
356
fizika.jpg


Ako je nekome potrebna pomoć oko fizike, neka se slobodno obrati na ovome mestu. victory
Trudiću se da vam maksimalno pomognem. superman2
Pozdrav. :air_kiss:
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2009
Poruka
39
pa trebaju mi neki zadaci iz oscilacija,i talasa,posto sam sve provezbala,treba mi jos zadataka...hvala unapred :)
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
356
Nisi rekla koje težine zadaci treba da budu . . . Izabrala sam 2 zanimljiva prema sopstvenom nahođenju.
Ako ti negde zaškripi, tu sam. :)

1. Dužina dva matematička klatna su 0,4m i 80cm. Koliko je puta period drugog klatna veći od perioda prvog klatna?

2. Kolika je talasna dužina talasa brzine prostiranja 300m/s i frekvenciije 0,1Hz?
 
Član
Učlanjen(a)
29.10.2009
Poruka
13
Rastojanje izmedju Novog Sada i Futoga je 14 km. Istovremeno iz Novog Sada i Futoga podju dva pesaka jedan prema drugome. Pesak koji je krenuo iz Novog sada krece se brzinom 3 km/h. Ako su se pesaci sreli 2h nakon pocetka kretanja, odrediti brzinu presaka koji je krenuo iz Futoga.
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
356
Rastojanje izmedju Novog Sada i Futoga je 14 km. Istovremeno iz Novog Sada i Futoga podju dva pesaka jedan prema drugome. Pesak koji je krenuo iz Novog sada krece se brzinom 3 km/h. Ako su se pesaci sreli 2h nakon pocetka kretanja, odrediti brzinu presaka koji je krenuo iz Futoga.

Ovaj zadatak se svodi na prostu matematiku znajući pojedina fizička svojstva.
Rešava se pomoću slike (skice) kretanja. Jedino se na ovaj način zadatak može u potpunosti razumeti.
Dakle, ono što je bitno je da se zna da su se 2 pešaka srela nakon 2h i da to vreme predstavlja vreme hodanja i prvog i drugog pešaka, pa je stoga t=t1=t2=2h .
Naravno, pređen put svakog od ova dva pešaka zavisi isključivo od brzine, jer im je vreme kretanja jednako. Onaj ko ima veću brzinu, prećiće duži put.

Rastojanje između gradova prešla su ova dva pešaka zajedno tako što je jedan deo tog rastojanja prešao prvi pešak, a drugi deo puta prešao je drugi pešak, pa se stoga može napisati jednačina poput ove s=s1+s2 gde je s ukupno rastojanje, s1 put koji je prešao prvi pešak, a s2 put koji je prešao drugi pešak.

Pošto je jednačina srednje brzine v=s/t, može se izvesti zaključak da se pređeni put prvog i drugog pešaka da izračunati kao s1=v1*t tj. s2=v2*t .

Sve ostalo je prosta matematika koja se da videti na ovom papiru gde sam uradila zadatak. Mislim da su ključne stvari objašnjene, ali ako ti negde, ipak, zaškripi ti zatraži pomoć. Pozdrav. :yea:

jauamw.jpg
 
Član
Učlanjen(a)
27.01.2010
Poruka
2
Kojom brzinom pada na površinu Meseca meteorit ako mu je daleko od meseca brzina mala? Mesec nema atmosferu.
 
Član
Učlanjen(a)
23.11.2010
Poruka
1
da li neko zna za mi uradi ovaj zadatak: hladjenjem za 20K dugacka gvozdena sipka smanji svoju duzinu za jednu stotinku. Kako i za koliko se promenila njena gustina? Smatraj da se poprecni presek sipke nemenja.
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2010
Poruka
2
Mogu li dobiti odgovore na ova pitanja. Hitno je !

1. Koja tela nemaju senke?
2. Svetlosni zrak pada na granicnu povrsinu pod uglom od 30 stepeni. Koliko iznosi upadni a koliko odbojni ugao .
3. Kako se naziva upadni ugao kome odgovara prelomni ugao 90 stepeni .
4. Udaljenost od ptrdmeta do temena izdubljenog sfernog ogledala iznosi 15cm, a udaljenost lika 30cm. Odredi poluprecnik ogledala.
5. Kako se svetlost prostire u homogenoj sredini ?
6. Ugao koji zaklapaju upadni i odboji svetlosni zrak iznosi 120 stepeni. Koliko iznosi upadni ugao ?
7. Opisi kako se svetlosnom zraku , pomocu opticke prizme, pomera pravac prostiranja za 90 stepeni.
8. Kada i gde dolazi do prelamanja svetlosti? Kada svetlosni zrak prelazi iz jedne u drugu opticku sredinu bez prelamanja?
9. Koja sociva imaju imaginarne, a koja stvarne zize?
10. Zizna daljina sociva je 2,5cm. Odredi opticku jacinu sociva.


Hvala unapred! :)
 
Poslednja izmena:
que te vayas con el viento, como siempre
LEGEND
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
5.276
Mogu li dobiti odgovore na ova pitanja. Hitno je !

1. Koja tela nemaju senke?
2. Svetlosni zrak pada na granicnu povrsinu pod uglom od 30 stepeni. Koliko iznosi upadni a koliko odbojni ugao .
3. Kako se naziva upadni ugao kome odgovara prelomni ugao 90 stepeni .
4. Udaljenost od ptrdmeta do temena izdubljenog sfernog ogledala iznosi 15cm, a udaljenost lika 30cm. Odredi poluprecnik ogledala.
5. Kako se svetlost prostire u homogenoj sredini ?
6. Ugao koji zaklapaju upadni i odboji svetlosni zrak iznosi 120 stepeni. Koliko iznosi upadni ugao ?
7. Opisi kako se svetlosnom zraku , pomocu opticke prizme, pomera pravac prostiranja za 90 stepeni.
8. Kada i gde dolazi do prelamanja svetlosti? Kada svetlosni zrak prelazi iz jedne u drugu opticku sredinu bez prelamanja?
9. Koja sociva imaju imaginarne, a koja stvarne zize?
10. Zizna daljina sociva je 2,5cm. Odredi opticku jacinu sociva.
Hvala unapred! :)

Udzbenik Fizika za 8. razred; oblast optika, ako me secanje dobreo sluzi...
pise sve lepo ;)
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2010
Poruka
2
u mom udzebinku nema ovih odgovora. A posto tema glasi odgovori i pitanja trazim odgovore.
 
Natrag
Top