Zabranjeno pušenje

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
ZABRANJENO PUŠENJE
(Sarajevo)

Zabranjeno-pusenje04.jpg

Godine 1979. na II programu Radio Sarajeva pokrenuta je emisija "Primus" a njen pun naziv je glasio "Priče i muzika subotom". Oko tog u suštini omladinskog programa, koji je uređivao Boro Kontić, okupila se maja 1981. godine grupa klinaca koji su dobili svoj pet-naestominutni blok nazvan "Top lista nadrealista". Tu ekipu su činili Nenad Janković (alias dr Nele Karajlić, rođen 1962. u Sarajevu), Zenit Ðozić, Zlatko Arslanagić, Boris Šiber, Dražen Riči i Šaša Kontić Njihovi prilozi su na duhovit način pratili socijalno-političko stanje u tadašnjoj Jugoslaviji i vrlo brzo su stekli ogromnu popularnost Emisiju su radili do maja 1985. godine, a iz tog jezgra razvile su se ključne grupe novog primitivizma. Termin tog pokreta skovao je Mirko Srdić, alias Elvis J. Kurtovich.

Zabranjeno pušenje osnovano je 1980. godine. Prvi nastup imali su u Petoj gimnaziji i odmah zatim, kao predgrupa Laboratoriji zvuka, u Domu mladih. U početku su se zvali Pseudobluz bend, a grupu su činili Nenad Janković (vokal, klavijature). Zenit Ðozić (bubnjevi), Mustafa Čengić (gitara), Mladen Mitić Munja (bas). Ognjen Gajić (saksofon i flauta) i Davor Sučić (gitara). Prvi snimak, pesmu "Penzioneri na more idu zimi" uradili su za Radio Sarajevo početkom 1981. godine. Zbog odlazaka u vojsku, u punom sastavu počinju da rade 1982. godine.

Debi album "Das ist Walter" objavljuju juna 1984. godine, a producirao ga je Mahmut Paša Ferović. Na ploči im se pridružuje za orguljama Karajlićev brat Dražen Janković, alias Mali Karajlić, a bubnjeve je svirao Predrag Rakić, poznatiji kao Šeki Gavton. Ploča počinje uvodnom temom iz kult-filma "Valter brani Sarajevo" a na nju se nižu hitovi "Anarhija ali over Baščaršija", "Zenica blues", "Neću da budem Švabo u dotiranom filmu", "Šeki iz on the road again", kao i specifičan rečitativ "Pamtim to kao da je bilo danas". Pesme su napisali Karajlić i Davor Sučić koji se predstavljao i kao Sejo Sexon. Vesto koristeći citate iz svetske rock scene, sa akcentom na grupi The Rolling Stones, uz tekstove koji su se bavili uličnom sarajevskom tematikom, vrlo brzo su stekli epitet predvodnika novoprimitivnog talasa Uz sastav Elvis J. Kurtovich and his Meteors profilisali su taj pravac koji je uključivao redovnu upotrebu sarajevskog slenga, navijanje za fudbalski klub "Željo", zezanje na svaku dostupnu temu i kulovsko oblačenje (kaljave šimike, štofane zvoncare, šarene košulje sa velikim okovratnicima ili fudbalske trenerke). Kako su na samom početku karijere novoprimitivci većinu stvari radili zajedno, na njihovim prvim pločama su se našle autorski izmešane pesme. Tekst za "Neću da budem Švabo..." napisao je Elvis J Kurtovich, a Zoran Degan je autor muzike Sejo Sexon i Mali Karajlić uradili su veći deo muzike za debi Elvisovih Meteorsa.

Leta 1984. godine snima se prvi TV serijal "Top liste nadrealista" koji postiže širu jugoslovensku popularnost. U jesen 1984. godine Pušenje polazi na turneju po zemlji. Publika ih prihvata, ali kritika im zamera nedovoljnu instrumentalističku potkovanost. Septembra iste godine, dva puta pune SKC, a već 4. novembra rasprodaju novobeogradsku Halu sportova. Budući da se sve više bave satirom, prvi ozbiljniji problem imali su 27. novembra 1984. godine posle koncerta u Rijeci. Kako im se pokvarilo pojačalo marke "Marchall". Karajlić je rekao "Crk'o maršal, mislim na pojačalo", publika se nasmejala i štos je brzo zaboravljen. Ali ne i kod budnih čuvara tekovina revolucije. Po novinama je krenula hajka na grupu zbog vređanja druga i maršala Tita, koncerti su im masovno otkazivani, a Karajlić i ostali su pozivani na odgovornost. Poluzvanično ih skidaju sa radijskih i televizijskih programa, a samoinicijativno prestaju da rade emisiju "Top lista nadrealista", iako iste godine na festivalu radija u Ohridu dobijaju nagradu za tekst. Razni forumi, kao što su SUBNOR, Savezi socijalističke omladine iz čitave zemlje izdaju saopstenja u kojima osuđuju ponašanje članova grupe i slažu se sa zabranama njihovih koncerata. Tokom proleća frka se stišala sama od sebe i ubrzo je većini izgledala smešna, pogotovu kad se zna da su članovi grupe Idoli, isti štos sa maršalom prodavali na svojim koncertima još 1981. godine.

U relativno mirnoj atmosferi. Zabranjeno pušenje je snimilo dupli LP "Dok čekaš sabah sa šejtanom" koji se pojavio jula 1985. godine. Kao i većina drugih domaćih duplih albuma i ovaj bi verovatno bio bolje prihvaćen da se pojavio kao jednostruki jer je deo materijala brzo potonuo u zaborav. Ali zato su se kao ključne iskristalisale pesme "Djevojčice kojima miriše koža", "Stanje šoka", "Sanjao sam noćas da te imam". "Nedjelja kad je otiš'o Hase" inspirisana je.poslednjom utakmicom legendarnog fudbalera Asima Ferhatovića Haseta. Tu utakmicu Nele je iskoristio kao metaforu za Titovu smrt i njegov odlazak sa političke scene, tako da pesma obrađuje oba značajna momenta jugoslovenske istorije. Većinu materijala napisali su Sejo Sexon, Nele Karajlić, Mali Karajlić i Elvis J Kurtovich, a koristili su tekstove Žaka Brela i Jure Kaštelana. Produkciju je opet radio Mahmut Paša Ferović. Sa novim pesmama osvojili su i nove prostore, velike bine daju mogućnost Karajliću da se razmaše. Jurio je unaokolo, verao se po razglasu i skidao go do pojasa. U zagrebačkom Lisinskom penjao se po koncertnom klaviru stoje uznemirilo čistunce, a obradovalo publiku. Godine 1987. televizijskim snimkom sednice kolegijuma novog primitivizma na kojoj su ukinuli pokret, članovi ovih grupa su raskinuli sa novo-primitivnom prošlošću da bi se distancirali od najezde najnovijeg pritivizma.

Pred treći album "Pozdrav iz zemlje Safari" iz grupe odlaze gitarista Mustafa Čengić i kompletna ritam-sekcija, tako da snimaju sa novim gitaristom Predragom Kovačevićem (ex Elvis J Kurtovich), novim bubnjarom Farisom Arapovićem, a na basu u tri pesme gostuje filmski reditelj Emir Kusturica. Ploča je miksovana u Londonu, producent je bio Sven Rustempašić, a inženjer tona Tobi Erlington (Toby Arlington) koji je radio sa sastavom The Cure. Sve pesme je opet smislio tandem Sexon - Karajlić. U pesmi "Probušeni dolar" koautor je Kusturica, a "Dobri jarani" su obrada "Can't Buy Me Love" The Beatles. Album im donosi hitove "Balada o Pišonji i Žugi", "Hadžija ili bos", "Posljednja oaza (u lošoj formi sam)" i "Dan Republike" za koju je na omotu pisalo "Naš prijedlog za Pjesmu Evrovizije", ali je to naknadno prelepljeno zbog cenzure stiha "Svi čekaju pasoš da pobjegnu van". U prvo vreme su na radiju izbegavali da emituju tu pesmu, ali ona je vremenom prerasla u njihov udarni koncertni adut. Deo koncerata odsvirao je sa njima na turneji Kusturica koji je ujedno režirao spot za pesmu "Manijak". U pesmi se govori o političaru pedofilu (glumi ga Nele) koji keksom "Tops" namamljuje devojčice u park i seksulano ih koristi. U vreme kada su montirali materijal, izbila je afera oko koncerna "Agrokomerc" koji je, između ostalog proizvodio "Tops" keksiće i spot je zauvek odložen u bunker.

Za četvrtu ploču "Male priče o velikoj ljubavi" najviše pesama i produkciju uradio je Sejo Sexon. U grupi tada sviraju klavijaturista Jadranko Džihan i basista Darko Ostojić (Minka iz "Top liste nadrealista"). U pesmi "Zvijezda nad Balkanom" gitaru je svirao Goran Bregović, a pevao je i prateće vokale u "Straža pored Prizrena". Na ploči su gostovali operska pevačica Sonja Milenković i violinista Dejan Sparavalo. Sem pesama "Guzonjin sin", "Kanjon Drine" i "Zvijezda nad Balkanom", ploča je osrednje prošla kod publike. Zabranjeno pušenje je zbog toga poduzelo zajedničku turneju sa Top listom nadrealista i Bombaj štampom, tako da se ceo karneval pretvorio u standardnu estradnu ujdurmu. Na samostalnim promotivnim koncertima su i dalje dobro prolazili kod publike zadržavajući optimizam koji je tada većini bio preko potreban. Tako je na koncertu u Sarajevu, novembra 1989. godine publika burno pozdravila Karajlića koji je na binu izašao sa jugoslovenskom zastavom.

U to vreme emitovan je drugi nastavak TV serije "Top liste nadrealista", uz učešće i Branka Ðurića Ðure, glumca i člana sastava Bombaj štampa. Sa frapantnom preciznošću predvideli su nadolazeću nacionalističku mržnju i tragičan raspad zemlje. Treća TV serija "Top liste nadrealista" emitovana je 1991. godine i još oštrije je radikalizovala grubu stvarnost Nju su realizovali Nele, Ðura, Zenit, Davorin Šegulja Šegi, Davor Dujmović i Dražen Janković, a režirao je Benjamin Filipović.

Početkom rata Nele se preselio u Beograd. Ponovo aktivirano Zabranjeno pušenje trijumfovalo je koncertom na rasprodanom Tašmajdanu krajem leta 1996. godine. Grupa radi u postavi Nele (vokal). Dražen Janković (klavijature), Goran Martovski (bas ex Kazna za uši), Dejan Sparavalo (violina), Goran Jakovljević (gitara) i Stribor Kusturica (bubnjevi). Sparavalo je svirao na ranijim radovima Pušenja i gostovao na pločama Harisa Džinovića i grupe Hari Mata Hari. Pušenje je često sviralo u Republici Srpskoj i Makedoniji, a decembra 1996. godine u ljubljanskoj hali Tivoli i u drugim gradovima Slovenije.

Nele je za TV Beograd 1996 godine uradio seriju "Složna braća" (scenarista i koreditelj). Na osnovu scenarija objavio je knjigu "Složna braća" (Indigo 1996.). Glumio u filmu "Underground" Emira Kusturice.

Sejo Sexon i Elvis Kurtovich su u Zagrebu takođe pokrenuli Zabranjeno pušenje, a grupu još čine Marin Gradac (vokal). Zoran Stojanović, gitara (iz sastava Veliki bijeli slon). Dragan Bobić, bas, Nedžad Podžić, klavijature i Branko Trajkov, bubnjevi. Tokom rata obnovili su Top listu nadrealista i objavili čitav niz video kaseta sa novim epizodama i sa zajedničkih nastupa. Na koncertu Zabranjenog pušenja u zagrebačkoj diskoteci The Best 1996. godine pretučeni su od strane "neidentifikovanih iz publike" jer su ih iritirali izvođenjem stare makedonske narodne pesme "Fato mori dušmanke". Navodno su svirali "srpsku muziku". U Holandiji su u produkciji Denikena snimili CD "Fildžan viška" na kome se našla obrada hita "Oprosti mi pape" iz repertoara Olivera Dragojevića, ali sa obnovljenim tekstom koji se bavi novom elitom Tu je i reggae verzija "Hajle Selasije" svojevremeno snimljena na ploči "The Wonderful World Of Private Bussines" grupe Elvis J. Kurtović and his Meteors. Nove pesme "Otpor stoko", "Halid umjesto Halida", "Mile Hašišar", "Fildžan viška" sa citatima iz pesama Rolling Stonesa, Deep Purple i Brusa Springstina donose prepoznatljivo okruženje Zabranjenog pušenja. Mirnije teme "Kad dernek utihne" i "Možeš imati moje tijelo" komponovao je Elvis Kurtovich Na snimanju su učestvovali basista Samir Ćeramida, klavija-turista Dušan Vranić, bubnjar Dani Pervan i drugi.

CD "Ja nisam odavle" beogradska verzija Zabranjenog pušenja snimila je u proleće 1997. godine u beogradskom studiju 0. Autor pesama je Nele Karajlić, Dražen Janković je napisao tekst za "Letimo zajedno" i muziku za "Gile šampion" Ploču je producirao Voja Aralica, a aranžmane su radili Nele i Sparavalo Gosti na snimanju bili su duvačka linija Dece loših muzičara, basista Srđan Marić (Direktori), reditelj Nikola Pejaković Čorba (svirao gitaru) i klavijaturista Ognjen Radivojević. Prateće vokale pevali su Ana Kostovska, Rizo Kurtovich, Nikola Pejaković i Darko Ostojić Dakša. Pesma "Letiimo zajedno" upotrebljena je za pozorišnu predstavu Mladena Materica koja se izvodi u Francuskoj. Deo pesama sa te ploče kao i novi materijali iskorišćeni su u filmu Emira Kusturice "Crna mačka, beli mačor".

Diskografija

Albumi

"Das ist Walter" (Jugoton 1984.)
"Dok čekaš sabah sa šejtanom" (Jugoton 1985. dupli)
"Pozdrav iz zemlje Safari" (Diskoton 1987.)
"Male priče o velikoj ljubavi" (Diskoton 1989.)
"Fildžan viška" (Dallas 1997.)
"Ja nisam odavle" (Komuna 1997.)

Izvor: Džuboks






 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top