Za voće i povrće iz uvoza 70 miliona KM
Izvor: Glas Srpske 28.05.2011 18:00
Autor: Dragana Keleč
BANjALUKA - Na tržište BiH je u prva četiri mjeseca ove godine iz inostranstva stiglo voće i povrće vrijedno oko 70 miliona maraka, što je za deset miliona KM više u odnosu na isti period lani.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u prva četiri mjeseca ove godine ukupno je uvezeno 32.265 tona povrća, čija je vrijednost bila 30 miliona maraka, dok je u istom periodu prošle godine uvezeno 28.256 tona raznog povrća u vrijednosti od 23 miliona maraka.
- I vrijednost uvezenog voća ove godine je bila veća nego lani. Tako je u prva četiri mjeseca uvezeno 49.553 tone voća, vrijednosti 41 milion maraka, a lani je u istom periodu iz inostranstva došlo 49.635 tona raznog voća iz uvoza, ukupne vrijednosti 37 miliona maraka - kazao je "Glasu Srpske" portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević.
Prema njegovim riječima, od povrća se najviše uvozio paradajz, luk i kupus, dok je od voća iz uvoza najviše bilo agruma, banana, te jabuka i krušaka.
- Od povrća najviše je uvezeno luka, i to 3.285 tona ukupne vrijednosti 3,9 miliona maraka, zatim 3.549 tona paradajza u vrijednosti 3,3 miliona KM i kupusa, 2.284 tone ukupne vrijednosti milion maraka - kazao je Kovačević i dodao da se povrće najviše uvozilo iz Hrvatske, Italije, Slovenije i Srbije.
Dodao je da je među voćem koje se najviše uvozilo u 2011. godini najviše bilo agruma, i to 24.810 tona ukupne vrijednosti 16 miliona maraka, te 11.811 tona banana vrijednosti 11 miliona maraka.
- Jabuke i kruške su se takođe u velikoj količini uvozile, i za 9.486 tona, čija je vrijednost bila 6,2 miliona maraka - kazao je Kovačević i dodao da se voće najviše uvozilo iz Italije, Hrvatske, Slovenije i Turske.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača iz RS Vladimir Usorac rekao je "Glasu Srpske" da ogroman uvoz voća i povrća guši domaću proizvodnju.
- Nasuprot domaćim proizvodima stoji uvozno voće i povrće, nižih cijena, ali i nižeg kvaliteta, što bi naši stanovnici trebalo da imaju na umu prilikom kupovine - istakao je Usorac.
Sličnog mišljenja je i voćar Božo Babić iz Gradiške, koji kaže da zbog velikih količina voća iz drugih zemalja, domaći proizvođači trpe ogromne gubitke.
- Dok naše voće i povrće propada, u prodavnicama i na pijacama se dobro prodaje uvozno, zbog kojeg ne možemo da postignemo ni dobru cijenu, niti profit - istakao je Babić i dodao da bi nadležni trebali što prije da riješe ovaj problem, jer su poljoprivrednici zbog uvoza već dugo vremena ugroženi.