Za razvod tinejdžeri krive oca

Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
deca-tinejdzeri-krive-oca_310x186.jpg


Istraživanje je pokazalo da tinejdžeri iz razvedenih brakova najčešće osećaju ogorčenje prema ocu, koga krive za raspad porodice, što dovodi do toga da potpuno izgube bliskost.

Razvod braka i promene koje donosi u porodičnim odnosima ne padaju lako nijednom detetu, ali stručnjaci tvrde da ih najteže podnose adolescenti. Što je dete mlađe, logičnije je da će lakše prihvatiti činjenicu da mama i tata više nisu zajedno, ali kod adolescenata razvod roditelja, pogotovo ako je praćen svađama i neprijatnim situacijama, pored psiholoških problema, najčešće dovodi i do udaljavanja od roditelja i to statistički mnogo češće od oca nego od majke. “Istraživanje je pokazalo da tinejdžeri iz razvedenih brakova najčešće osećaju ogorčenje prema ocu, koga krive za raspad porodice, što dovodi do toga da potpuno izgube bliskost. To nekada može da uzrokuje potpunu promenu ličnosti i raspoloženja, pa se tinejdžeri sve više povlače u sebe i druže uglavnom sa vršnjacima čiji su roditelji, takođe, razvedeni. Zanimljivo je da uopšte nije važno ko je inicirao razvod, tinejdžeri krivicu svaljuju na oca", kaže doktor But, profesor sociologije, koji je sproveo istraživanje.
Ovakve rezultate doktor But tumači činjenicom da očevi i dalje nemaju adekvatnu ulogu u vaspitanju i odgajanju dece. Majke su, bez obzira na apele stručnjaka da očevi treba da se uključe u vaspitanje, te koje više brinu o detetu i tu su za njega mnogo češće nego očevi.
Razvod samo pojačava manjak zajedničkog vremena deteta i oca, što poptpuno prirodno vodi do gubitka osećaja bliskosti. Još jedno istraživanje američkih naučnika koje je trajalo pet godina obuhvatilo je nekoliko hiljada srednjoškolaca razvedenih roditelja. Analiza je pokazala da je pre razvoda, 71 odsto mladih bilo vrlo blisko sa majkama, dok ih je samo 47 odsto izjavilo da su bili "izuzetno bliski” sa očevima. Razvod je samo još više iskomplikovao porodične odnose, pa je samo 27 odsto tinejdžera potvrdilo da je i posle razvoda nastavilo normalan odnos sa ocem.
"Dalja istraživanja trebalo bi da se bave podacima dobijenim neposredno od očeva. Kada budemo razumeli njihova shvatanja bliskosti, uporedimo ih sa rezultatima dobijenim od tinejdžera, možemo praviti strategije koje će graditi bolje odnose tinejdžera i njihovih očeva posle razvoda", smatra profesor But.

Izvor: Večernje Novosti
 
Natrag
Top