Za pokretanje biznisa u Srbiji treba 14 dana

Član
Učlanjen(a)
03.07.2010
Poruka
255
IZVEŠTAJ SVETSKE BANKE

Za pokretanje biznisa u Srbiji treba 14 dana

| 08. 07. 2010. - 00:02h

Istočna Evropa i centralna Azija su najotvoreniji regioni u svetu za strano vlasništvo, pokazuje novi izveštaj Svetske banke „Prekogranično investiranje 2010“.

Sve zemlje ovih regiona dozvoljavaju puno strano vlasništvo u kompanijama na bankarskom, građevinskom, zdravstvenom sektoru, u maloprodaji, turizmu i upravljanju otpadom, navodi se u izveštaju koji je obuhvatio regulativu i praksu oko direktnih stranih ulaganja u 87 zemalja.

Glavni kriterijumi Svetske banke, uz mogućnosti stranaca za ulaganja na različitim sektorima, bili su i vreme potrebno za započinjanje biznisa, mogućnost dobijanja zemljišta, kao i arbitraža u slučaju potrebe.


Kod započinjanja biznisa, polovina od deset zemalja u svetu sa najbržim procesom je iz istočne Evrope i centralne Azije - u Gruziji za to stranac treba da izdvoji četiri dana, u Albaniji i Belorusiji sedam, a u Makedoniji i Turskoj osam dana.

Pored toga, Bugarska, Hrvatska i Rumunija nude stranim investitorima onlajn registraciju poslovanja.

U Srbiji je strancu za započinjanje biznisa potrebno 14 dana i treba da obavi osam procedura.

Kada je o vlasništvu nad zemljištem reč, Svetska banka navodi da strane kompanije u regionu češće kupuju nego zakupljuju zemljište, kao i da sve zemlje osim Kirgizije dozvoljavaju privatno vlasništvo nad zemljištem.

Vreme potrebno da bi se zakupilo zemljište od privatnog vlasnika kreće se od oko nedelju dana u Gruziji do gotovo pet meseci u Poljskoj. Za zakup državnog zemljišta potrebno je od dva meseca do godinu dana.

U izveštaju se naglašava da zemlje mogu da povećaju konkurentnost kada je reč o direktnim stranim ulaganjima tako što će popraviti investicionu klimu prateći indikatore iz dokumenta Svetske banke. Dobra regulativa i njena primena nisu odlučujući faktor kod donošenja investicionih odluka, ali mogu da daju prednost nekoj zemlji u poređenju s drugom ako su po svemu ostalom jednake, zaključuje Svetska banka.
 
Član
Učlanjen(a)
03.07.2010
Poruka
255
Dugovi odlažu katanac

Dugovi odlažu katanac

S. BULATOVIĆ | 18. jul 2010.
Izvor: NOVOSTI ONLINE

Da otvorite firmu u Srbiji treba vam, prema računici Svetske banke, 13 dana. Zatvaranje, u proseku, traje 2,7 godina

DA otvorite firmu u Srbiji treba vam, kako kaže računica Svetske banke, 13 dana. Kada, pritisnuti gubicima, rešite da od tog istog posla odustanete, trebaće vam daleko više i vremena i novca da postanete bivši vlasnik firme. Podaci Svetske banke, pokazuju da je u Srbiji “put do katanca” dug u proseku - 2,7 godina i odnosi oko 23 odsto kapitala.
eko-stecaj_310x186.jpg

Po jednostavnosti zatvaranja biznisa smo 102. među 183 zemlje sveta. Iako u istočnoj Evropi i centralnoj Aziji ova procedura traje duže - 2,9 godina, odnese 13,5 odsto kapitala. Iz biznisa se izlazi brže u zemljama OECD - 1,7 godina, a troškovi istope 8,4 odsto kapitala.

U Agenciji za privredne registre objašnjavaju da se privredni subjekti brišu iz nekoliko razloga - posle likvidacije ili stečaja, kao posledica statusnih promena privrednog društva ili posle preuzimanja od strane neke druge institucije. Ni likvidacija, ni stečaj, ne zavise od Agencije za privredne registre, a njihov tok u najvećem delu diktira koliko će se čekati na zvanično zatvaranje.

- U prvoj fazi likvidacioni upravnik podnosi registracionu prijavu pokretanja postupka likvidacije radi objave oglasa poveriocima, a u drugoj se podnosi registraciona prijava za brisanje iz Registra - objašnjavaju u Agenciji za privredne registre. - Registracionu prijavu brisanja podnosi likvidacioni upravnik, u roku od 15 dana od dana okončanja postupka likvidacije, pri čemu ovaj postupak ne može biti okončan pre isteka roka od 60, odnosno 90 dana od dana kada je objavljen oglas poveriocima.

Da bi se izbrisalo preduzeće u stečaju, stečaj najpre mora da se okonča. Donedavno je, pre stupanja na snagu novog zakona o stečaju, praksa pokazala da on najčešće traje oko tri godine. Nedostatke u starom zakonu o stečaju prepoznaju i stručnjaci Svetske banke.

- Podaci identifikuju nedostatke u Zakonu o stečaju i glavne proceduralne i administrativne prepreke u stečajnom postupku - navodi se u izveštaju “Poslovati 2010”, koji je pisan prošle godine. - Stopa oporavka izražena je u centima u odnosu na dolar u smislu koliki deo dolara poverioci izvuku od nelikvidnih firmi. U Srbiji poverioci uspeju da povrate četvrtinu duga. Prosek istočne Evrope i centralne Azije je - 31,3 centa na svaki dolar, a OECD zemalja - 68,6.

ZAMRLI
U UNIJI poslodavaca napominju da je veliki broj firmi koje postoje - samo na papiru. - U Beogradu posluje oko 57.000 privrednih subjekata - kaže Dragoljub Rajić. - Završni račun, međutim, podnelo je svega 40.100. To je nešto manje od trećine. To pokazuje koliko firmi postoji samo fiktivno.
 
Natrag
Top