Za milion mladih Grka selo je spas

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Za milion mladih Grka selo je spas













Izvor:
B92.net










Atina -- Ovaj Uskrs je Grcima drugačiji od prethodnih. Siromašniji, sa skromnijom trpezom, bez uobičajene radosti i veselja, izostala su putovanja, hoteli su poluprazni.

Mornari i vozači autobusa su štrajkom uoči praznika dodatno su doprineli atmosferi nezadovoljstva i zabrinutosti.


11907979084f8a162494fc1374361566_640x360.jpg



Prema poslednjim statistikama, nezaposlenost je porasla na 21,8 odsto, dvostruko u odnosu na januar 2010. godine.Trenutno je u zemlji od 11 miliona stanovnika 1,1 milion bez posla. Među njima je najviše mladih,više od polovine.Nacionalna statistička služba objavljuje da je oko 400.000 mališana u Grčkoj gladno, da je sa primanjima po domaćinstvu manjim od 470 evra jedna trećina nacije na ivici bede. Na uskršnjoj trapezi to je vidljivije nego ikada jer je za nju potrošeno za petinu manje nego lane.

Vremena su se promenila jer prvi put je milion Grka mlađih od 44 godine izrazilo želju da izlaz iz krize i nezaposlenosti potraži na selu. Kao glavni razlog mlađi ljudi navode želju za boljim uslovima života, manje troškove, bolje međuljudske odnose.

"Dizajnerski posao ne ide, pa sam počela ozbiljno da razmišljam o gajenju trešanja. S obzirom da potičem iz porodice koja se bavila poljoprivredom, neće mi biti teško. Ukoliko dobijem manji voćnjak od države za simboličnu sumu i na 25 godina, krećem u posao“, kaže Elena Mandravelis.

Istog je mišljenja i Svetlana Papantoniju koja sa mužem želi manju farmu sa nekoliko krava. "Spremni smo da napustimo grad, da zasučemo rukave i oprobamo neki drugačiji život. Verujem da će nam država pomoći i ako se ta ideja ostvari, mislim da će mnogo mladih započeti život farmera“, kaže.

Ahiles Garufalidis,27-godišnji otac dvoje dece, stručnjak za kompjutere, već je dve godine bez posla. Oberučke je prihvatio komad zemlje, mogućnost da gaji stoku, da ima savremenu farmu i da svoje znanje iskoristi za modernizaciju proizvodnje.

Život u Atini dosadio je i mladoj Aleksandri Papakonstantinu, koja radi kao kelnerica u jednom atinskom restoranu. Posao je solidan, plata takođe, ali je neizvesno koliko će dugo tako biti. Zato i ova 27-godišnja devojka razmišlja da spakuje kofere i sreću potraži na selu.

"Ne mislim da će tamo biti lako, ali zemlja nam pruža bar nekakvu perspektivu i sigurnost. Mi mladi koji do sada nismo ni pomišljali na takav rasplet događaja, počinjemo da verujemo da su selo i zemlja naša budućnost. Možda i nova šansa za Grčku“, objašnjava.
 
Natrag
Top