Za dva meseca šest incidenata

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Antisemitizam u porastu


Za dva meseca šest incidenata





Izvor: Blic I. Kranjčević | 07. 03. 2011. - 00:02h

BEOGRAD - Izjave estradnih ličnosti u rialiti šouu „Dvor”, u kojima su naveli da „ne vole Jevreje”, po svom sadržaju jesu antisemitske, ali te izjave nisu dali antisemiti već egzibicionisti koji su na taj način pribavili sebi popularnost, ocenjuje za „Blic“ Aleksandar Lebl, publicista i predsednik komisije Saveza jevrejskih opština Srbije za praćenje antisemitizma.

122789_1617_origh.jpg

Literatura koja propagira mržnju prema Jevrejima, grafiti koji se ispisuju na objektima verske zajednice, skrnavljenje jevrejskog groblja oblici su antisemitizma koji se javlja u Srbiji, navode u Savezu jevrejskih opština.

- To što se dogodilo u emisiji „Dvor” je izuzetak od pravila. Ne znam čemu to da pripišem osim da su na taj način sebi pribavili publicitet i da su dospeli na naslovne strane novina. Ovo je, ipak, usamljen slučaj da neka javna ličnost iznese takav stav na televiziji. Pravi antisemiti ne kažu posle „da nisu tako mislili” - kaže Lebl.

On napominje da je država posle ovog incidenta pravilno reagovala, budući da je tužilaštvo pokrenulo postupak protiv njih. Incident u „Dvoru” samo je poslednji u nizu koji su se u nekoliko gradova desili od početka godine. U dva navrata napadnuta je zgrada Jevrejske opštine u Somboru. Razbijen je prozor, a grafiti „Death to ZOG” (smrt cionističkoj okupacionoj vladi) i „Six million more” (koja implicira da još toliko Jevreja treba da nestane koliko ih je stradalo u Drugom svetskom ratu pod nacističkim režimom), kao i kukasti krst osvanuli su na zgradi Jevrejske opštine i na privatnim kolima predsednika te opštine.

Da država ipak ne zatvara oči pred ovim pojavama pokazuje činjenica da su posle ovog incidenta uhapšene dve punoletne osobe, i da je protiv njih pokrenut postupak.

Rasizam na policama

Trenutno se u Srbiji može legalno u knjižarama, pa čak i na Sajmu knjiga kupiti antisemitska literatura. Filip David, srpski pisac jevrejskog porekla, navodi da se, na primer, „Protokoli sionskih mudraca“ koji su sudski zabranjeni još 1985. godine mogu naći na mnogim tezgama i u knjižarama, dok je „Mit o holokaustu“ sudski zabranjen tek pošto je prodat ceo tiraž.
 
Natrag
Top