Youtube enciklopedija

MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
U poslednje vreme, svakako ste primetili ovaj fenomen, ljudi se "obrazuju" preko youtuba, a jedini merilo vrednosti i istinitosti koja god nauka bila u pitanju, je broj komentara istomisljenika ispod odredjenog video klipa. Po mogucstvu ako je autor i napisao knjigu ili snimio dokumentarni film, te kvazi cinjenice jos vise dobijaju na tezini. Naravno samo ako se poklapa sa nasim misljenjem o stvarima, dok ako je suprotno veoma lako cemo posumnjati u verodostojnost. Bez obzira sto su sada kjnige napisali i Bekam i jos gomila fudbalera, poznatih po losem obrazovanju, Legija a cak i JK najvljuje ili je vec napisala knjigu. Na primer sve vise je prica da je srpski narod ovde od pamtiveka, i da nemamo nikakve veze sa slovenima, u nasem slucaju nam to ne smeta, ali zato nam je smesno kada to kazu slovenci ili hrvati. Kod nas se najzdravije zivi zato sto jedemo domacu prirodnu hranu, a ceo svet se hrani nezdravo. Nasi naucnici su najpametniji u celom svetu, drugi nam kradu ideje. Nasi sportisti su uvek pokradeni, a ako stranac igra bolje onda se dopinguje. Politicari iz suprotne stranke su lopovi. Nas ceo svet mrzi zato sto smo bolji, u kini ima 25% pravoslavaca :D, ateisti su ili komunisti ili satanisti ili jedno i drugo.... Pisao sam samo o nama, ne kazem da istih zabluda nema u celom svetu, cak sta vise nailazio sam na slicne stvari u razgovoru sa strancima mozda jos vise nego ovde. Ali cinjenica je da imamo generacije ljudi koje izlaze iz nekada poznatih i cenjenih obrazovnih srdnjoskolskih ustanova koji govore, brate dobro je , ovo-ono, a recenicu koju kazu, moras desifrovati par sekundi da bi je razumeo. Hlorofil je osoba koja voli hlor, Arhimed i Platon su grcki bogovi, Njutn, Pjer i Marija Kiri su strani politicari. Betoven i Mocart i Palma vec dobro poznata stvar. Koliko puta smo se slatko nasmejali uz kefalicu, kada deca tako nesto kazu. Ali kada to govore odrasle osobe nikako ne bi trebalo biti smesno.
Istorija po meni nije egzaktna nauka, pisu je pobednici, a kao odgovor pisu je i oni koji su izgubili. To ne znaci da je celokupna istorija neistinita, pa nisu mogli promeniti sve. Srpski jezik i gramatika nas pogresno uce, ispravne srpske reci su one arhaicne ili slovenske koje se koriste u crkvenim knjigama. Nikako nije dobro pisati latinicom, to je djavolovo pismo. Matematika je bitna samo onoliko koliko nam je potrebno da izracunamo racun u kafani. Ko je jos video vajdu od knjiga.? Mada rado ce procitati knjigu nekoga ko ima video na youtube, a culi su i za Ivu Andrica , ali nisu ga citali cak ni kada su ga imali kao obaveznu lektiru. Sa takvim osobama se ne moze gotovo razgovarati jer oni imaju dokaze u kjigama, kao argumente iznose snimke sa youtube i izjave meni nepoznatih ljudi sa politicke, estradne i zaverenicke scene Srbije i sveta.
Smatram da takodje veliki uticaj na obrzovanje imaju mediji, od pojedinih dnevnih novina, do televizijskih kuca koje nas zatrpavaju takvim stvarima. Lokalne televizije su tek prepune od kvazi naucnih emisija, alternativne medicine, Tarabica, do raznih tarot majstora. Za kraj me zanima sta je to toliko lose krenulo u nasem obrazovanju? Sta se moze uraditi povodom toga? Da li mozda ja gresim i stanje nije tako lose?
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Mac sa dve ostrice. Od teorija zavere, do pseudonauke. Nije sadrzaj toliki problem koliko je filter pojedinca diskutabilan. Ako se osvrnemo na skolski sistem , ne samo kod nas nego i u svetu, svodi se na ponavljanje cinjenica a retko koji prosvetar je u stanju da nauci decu da razmisljaju kriticki i da budu skeptici. Primena naucne metode je osnova u prirodnim naukama ali retko se stavlja akcenat na nju u obrazovnim ustanovama i dobijas generacije koje imaju vrlo kratak raspon paznje i u mogucnosti su da prihvate samo lagane i povrsne informacije. Ako pogledas i erupciju privatnih univerziteta i njihov sistem, gde je dovoljno da imas olovku i da uplacujes par hiljada evra godisnje, dobijas modernu generaciju koja ce se sloziti svaki put sa onim sto je poslednje cula. Mislim da je to veci problem od samog sadrzaja na netu.
Sa druge strane neki od poznatih svetskih univerziteta su stavili citave semestre predavanja u obliku video zapisa na youtube. Dosta ljudi koji se ne bave prosvetom ali se bave naukom imaju svoje kanale na youtube, tako da ne gubim nadu. Informacije su dostupne kao nikada do sada, jedini problem je skrenuti veci deo drustva na ideju da im je prakticno svo znanje u istoriji covecanstva na samo par klikova misem.
 
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
Torgandwarf, care moj, potpuno se slažem sa svim što si napisao i ti i starstuff, polako ali sigurno idemo putem koji će nas dovesti do vremena koje je predivno prikazano u filmu Idioti budućnosti (Idiocracy, 2006.godine)
po meni bi ovaj film trebao postati "obavezna lektira" koju bi trebao pogledati svaki mladi čovjek, jer ako nastavimo ovako nećemo dobro proći, klinci danas neznaju ni tablicu množenja, a kamo li nešto složenije, svima je bitna samo ocjena, a velika većina se oslanja na podatke koje će naći na guglu ili nekim drugim pretraživačima i apriorij ih uzimaju kao tačne a ima ih dosta upitnih.
danas je postalo glupo uložiti napor da bi skužio kako se rešava neki zadatak, jednostavnije je ukucati WolframAlpha i taraaa evo ga!
po najnovijim istraživanjima mlade generacije postaju sve zatupljenije a ne pametnije, jer sama inteligencija ne podrazumjeva količinu nekih glupih informacija nego snalaženje u novonastalim situacijama, a činjenica je da su mlade generacije kud i kamo nesnalažljivije.
jbg tu smo gdje smo i mislim da nam se ne piše dobro! žao mi je što sam pesimista u tom pogledu!

pozz!
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top