Windows ili Linux ?

Učlanjen(a)
06.06.2014
Poruka
185
Hvala na odgovorima svima, nisam trenutno pri laptopu ali čim stignem probat cu sve opcije.
Imaju svi podaci na disku, nije ništa nestalo, samo je do boot-a koji ne prikazuje da je win prisutan. Vjerovatno je do win-a da je njegov boot loader izbrisan, a ne znam vratiti taj loader.
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
samo je do boot-a koji ne prikazuje da je win prisutan. Vjerovatno je do win-a da je njegov boot loader izbrisan, a ne znam vratiti taj loader.
Win-ov boot najverovatnije nije obrisan, već je grub "preuzeo njegov posao". Pitanje je zašto posle instalacije linux-a u grub meniju nema win-a. To je trebalo da reši linux-ov instaler. Za odgovor je potrebno više informacija.
Probaj gore spomenutu komandu "update-grub".
 
Učlanjen(a)
13.11.2016
Poruka
18
Instalirao sam Mint juce. Da budem iskren nedostaje mi intuitivnost Windowsa.

Firefox iz nekog razloga nece da strimuje filmove koje mogu da strimujem na Win ili Androidu.

Svaki put kad prikljucim hdmi na Tv moram da menjam audio output jer zvuk izlazi na laptop - windows je sam prepoznavao i menjao output na tv automatski.

Svidja mi se brzina i mala potrosnja resursa. Voleo bih da je u app storu vise aplikacije. Za mene instaliranje nije jednostavno kao kod Windowsa.

Kazem tek sam ga instalirao i jos uvek osecam frustraciju jer se ne snalazim dobro u njemu.
 
Učlanjen(a)
10.01.2020
Poruka
16
Prije sam puno puta instalirao Mint no nakon nekog vremena bih se vratio Windowsima. Razlog su bile igre kojih je onda bilo jako malo. Sada kada ni ne igram igre kao što sam to nekada radio na linuxu se može naći jako puno igara (što native što portanje preko Play on Linux ili Luminara).
Došlo je divno vrijeme s jako puno lijepih i funkcionalnih distribucija.
Nakon instalacije Minta slučajno sam naišao na Mandrive i mnoge zanimljive distribucije.
Tko nije probao topla preporuka. Ako ništa barem novo iskustvo što se tiče instalacije i korištenje Terminala (u današnje doba minimalno).
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Ništa Ljinux više nikada Ljinux dame i gospođo forumaši samo Windouz. Kad sam ga zadnji put pipnuo ima već desetak godina. Instalacija Linuxa mi nije problem. Držao sam i ja dual boot L-W ali kada sam bio na tom Linuxu imao sam osećaj da nemam nikakvu kontrolu nad OS-om.... Mali izbor aplikacija sve spartanski baš za sirotinju. Drajveri su im ubistvo pogotovu za grafičku. VLC plejer iako ga ne koristim bolje radi na Windowsu nego na Linuxu. Za Windows ima više dobrih i besplatnih aplikacija tako da nisi vezan za njihov "store".....i lakše se popravlja. Imam kontrolu nad operativnim sistemom....
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ništa Ljinux više nikada Ljinux dame i gospođo forumaši samo Windouz. Kad sam ga zadnji put pipnuo ima već desetak godina. Instalacija Linuxa mi nije problem. Držao sam i ja dual boot L-W ali kada sam bio na tom Linuxu imao sam osećaj da nemam nikakvu kontrolu nad OS-om.... Mali izbor aplikacija sve spartanski baš za sirotinju. Drajveri su im ubistvo pogotovu za grafičku. VLC plejer iako ga ne koristim bolje radi na Windowsu nego na Linuxu. Za Windows ima više dobrih i besplatnih aplikacija tako da nisi vezan za njihov "store".....i lakše se popravlja. Imam kontrolu nad operativnim sistemom....

Nisi ti nikakav Linux probao, jer da jesi, znao bi da upravo kod Linuxa imaš kontrolu nad OS-om (kod koga možeš čak i kernel da menjaš) dok kod pendžera možeš to samo da sanjaš, čak i kod LTSC grane. Uostalom, jadna mi je to navodna "kontrola" ako ti apdejt odbija da se instalira jer navodno postoji konflikt između verzija nekakvih dll fajlova. O drajverima da i ne govorim, gde pendžeri odbijaju da se podignu jer im je drajver za grafičku navodno sumnjiv.

Ps. Čak i da ti Linux smeta, izbeći ga ne možeš, jer isti je u jezgru androida, osim naravno ako ne koristiš nu MS budalaštinu od Windows mobile, ili ti je draga Jobsova "jabuka saznanja" pa aplikacije kupuješ tako što otvaraš nalog na play storeu, varajući isti da si rezident neke od država koje "crkva" iz Cupertina priznaje....
 
Učlanjen(a)
28.12.2017
Poruka
66
Apsolutno se slazem sa @DarthShone , sem ako nisi gejmer (u tom slucaju konzola je idealno resenje) ili radis obradu multimedijalnih sadrzaja visoke rezolucije, Linux ti je vise nego dovoljan, kako za neke osnovne radnje(web, gledanje filmova itd), tako i za one komplikovanije poput odrzavanja servera(svaki server je baziran na Linux-u), programiranje... . Linux community je sve razvijeniji, u odnosu na sami pocetak kada su za vecinu programa postojale neke ne bas sjajne Linux alternative, danas je vecina popularnih aplikacija dostupna i za Linux. Linux je Open Source operativni sistem, sto znaci da je potpuno otvoren za bilo kakve modifikacije, svaki korisnik sa odredjenim znanjem ga moze podesiti po svojoj "meri".
2020-11-16-131233_1679x1045_scrot.png
 
Natrag
Top