Windows ili Linux ?

Član
Učlanjen(a)
04.12.2012
Poruka
58
Koristim Linux nekoliko godina uz vrlo malu upotrebu terminala, a da on u stvari i ne mora da se koristi navescu primer brata. Naime , pre mozda 2 godine, trebali smo da instaliramo w7. Posto nismo imali vremena predlozim mu Linux kao prelazno resenje i tako uradimo. Od tada je samo Linux na tom racunaru koji koristi cela porodica a da nemaju pojma (niti ih zanima) sta je TERMINAL.
Probao sam W10 i moram da kazem da nemam neke zamerke, tako da moze i w10 u dualboot-u, ali kao drugi QS.
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
O kom office-u govoriš i na koji način taj ofiice "sa sobom nije kompatibilan"?

Има ту неких занимација када је у питању кориштење Либреофиса на различитим оперативним системима.
Нпр често користим Либреофиси на послу на Виндовсу ИксПе ина Вин 7 и кући на Дебиајну при чему уме да се деси да исти документ не буде једнако отворен на различитим оперативним системима и ако сам на исти начин подесио све Либреофис инсталације које користим и на послу и код куће... Додуше проблем је највероватније у разликама на нивоу оперативних система а не не у оквиру самог Либреофиса...

Што се тиче Бориних коментараоко потребе за кориштењем "компликованог" кориштења терминала у Линуксу могу само да напоменем да и ту има неких отклона ка обичним корисницима уз задржавање безбедности рачунара.
У последње време убрзава се рад на пакетима који у себи садрже све потребне зависности а инсталирају се буквално на клик односно чак се ни не инсталирају већ буквлно покрећу из преузетог фајла.
Нпр такав пакет је AppImage (доступни пакети)-преузмеш, доделиш право да се изврши као програми покренеш на клик...
Ту су и разне варијанте покретање програмаиз инсталационог фолдера где се покретање врши преко одговарајућег бинарног фајла (као што је на виндовсима такозвани .exe фајл)- тако на пример на Дебиану користим Фајерфокс у најновијој верзији и ако у складишту постоји само дуго подржана верзија (тренутно је у питању бројчана ознака 52.хх.х).

Још једна варијанта коју развија Каноникал (власник Убунтуа) јесу снап (snap) пакти који се такође инсталирају само у оквиру корисничког налога а не на нивоу оперативног система као при стандарној уградњи програма.
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
... користим Либреофиси на послу на Виндовсу ИксПе ина Вин 7 и кући на Дебиајну при чему уме да се деси да исти документ не буде једнако отворен на различитим оперативним системима

O čijim dokumentima je reč? Libreoffice-ovim ili od nekog drugog office paketa?
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
Документима израђеним у Либреофису.
Naravno da su izrađeni u libreoffice-u. O njemu sve vreme i govorimo.
Pitam, koji su TIP dokumenta (openoffice, ms-office,...) o kojima govoriš?
Мада мени се пре чини да је у питању до разлика у оперативним системима него до самог Либреофиса.
Programi koji se prave za različite os-ove, MORAJU BITI RAZLIČITI i samim tim se različito ponašati bez obzira što su isti po verziji. Razlika je "isod haube" kao posledica drugog kompajlera, drugog linkovanja, drugog tipa kernela...
 
Učlanjen(a)
06.06.2014
Poruka
185
Pozdrav ekipa. Pravio sam na laptopu dual boot. Pratio sam upustva sa Youtube-a i odvojio posebnu free memoriju hard diska i na njega instalirao ubuntu. Pri kraju instalacije sam imao neki problem sa EPI pa nije se ubuntu mogao inst. Nešto sam kliknuo i ubuntu je instaliran. Eh sad kod boot-a nema uopšte ponuđen stari Win8.1 nego samo taj ubuntu. Vjerovatno sam zeznu sa tim EPI? Ima li rješenja ?
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
@AppleX to i nije neka prednost koju si naveo u tabeli jer za sve to ima besplatnih rešenja koja su puno bolja nego u linuxu. Ja sam puno puta iz dosade instalirao razne linuxe ali se uvek vraćao na Windows. Windows je zakon a linux je samo za plakanje i ništa drugo.

Iako odgovaram na šest godina star post, mogu samo da kažem da si se nalupetao samo tako. Windows je zakrpa, operativni sistem u pokušaju. Nastao tako što je MS pokušao da napravi grafičko okruženje za CP/M 86 prodat IBM-u kao DOS. Ono što windows čini "zakonom" jeste raširenost na osnovu koje su veliki igrači (čitaj copy paste korporacije) zaradili ogroman novac. Na Linuxu nemaš Photoshop, Corel, nemaš "igrice" koje zauzimaju koji terabajt. To je ono što čini "windows" zakonom. A ne kvalitet. Jer o kakvom se kvalitetu može govoriti na operativnom sistemu kome je samo jezgro pisano u C jeziku, a sve ostalo su kojekakvi interpreteri visual alata. Dve trećine tih besplatnih windows programa ti ne bi radilo da nemaš Visual NET instaliran.

Iako i sam koristim Windows, nisam zaluđenik za isti posebno kada vidim kako je "optimizovan" i kako postepeno MS pretvara moćne konfiguracije u kante ili tupave terminale na radost pohlepnih crony IT giganata tipa Adobea, kojeg da ne bude zabune ništa ne bi koštalo da napravi Linux varijantu svojih alata, jer već postoje isti na androidu. Ali, neće, jer onda ne bi mogao da muze korisnike i primorava ih da svake godine kupuju nove konfiguracije.
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
Pozdrav ekipa. Pravio sam na laptopu dual boot. Pratio sam upustva sa Youtube-a i odvojio posebnu free memoriju hard diska i na njega instalirao ubuntu. Pri kraju instalacije sam imao neki problem sa EPI pa nije se ubuntu mogao inst. Nešto sam kliknuo i ubuntu je instaliran. Eh sad kod boot-a nema uopšte ponuđen stari Win8.1 nego samo taj ubuntu. Vjerovatno sam zeznu sa tim EPI? Ima li rješenja ?
Прво провери све партиције на хард диску да ли су остале онако како си замислио или има неких измена, потпом провери да ли су виндовсове партиције (уколико имаш више њих типа "C" и "D" ) на својим местима и да нису случајно обрисани подаци - просто да би се уверио да није било измена тих партиција.

ако је све у реду са партицијама и није било губитака података, најлакша варијанта јесте да поново инсталираш grub2 преко софтверског центра ( лаичка варијанта која не тражи никаве захвате у терминалу).
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Pozdrav ekipa. Pravio sam na laptopu dual boot. Pratio sam upustva sa Youtube-a i odvojio posebnu free memoriju hard diska i na njega instalirao ubuntu. Pri kraju instalacije sam imao neki problem sa EPI pa nije se ubuntu mogao inst. Nešto sam kliknuo i ubuntu je instaliran. Eh sad kod boot-a nema uopšte ponuđen stari Win8.1 nego samo taj ubuntu. Vjerovatno sam zeznu sa tim EPI? Ima li rješenja ?
Samo ti je Ubuntu preuzeo BOOT MENU.Pogledaj dobro kada se podize ubuntu za onih 10 sec. imas na dnu mogucnost sa strelicom nadole da pokrenes Win.8.1Znaci strelica nadole i Enter.
 
Natrag
Top