Windows ili Linux ?

Član
Učlanjen(a)
10.10.2009
Poruka
31
Grub loader ti je problem .Možeš li malo detaljnije opisati kako si odradio instalaciju ? Inače nije Ubuntu sranje ja ga lično ne volim zbog unitija i zato koristim Linux mint.
Problem sa grubom možeš i riješiti tako što podigneš sa cd/usb instalacioni od Ubuntua i skineš s neta grubcustomizer i sa njim poprabviš grub.
 
Poslednja izmena:
UREDNIK
Učlanjen(a)
20.06.2012
Poruka
3.768
Ja sam probao da instaliram Ubuntu i sve radi ok do prvog restarta racunara, onda ga vise nije moguce pokrenuti. Sranje.

Treba da uđeš u "recovery mode" (za početak) i instaliraš svoj vlasnički grafički drajver. Nije uredu da Ubuntu (Linux) zakucavaš na stub srama zato što ti ne znaš da ga podesiš i koristiš! ;):)

Ako ti nešto nije jasno, a da je vezano za GNU/Linux, slobodno otvori temu na SF-u, jer svi smo ovde raspoloženi da pomognemo.

Pozz!

:)
 
Učlanjen(a)
23.10.2015
Poruka
407
Mozda su prava pitanja oko izbora Operativnog sistema sledeca:
- za koju namenu koristim PC ?
- koliko poznajem pomenute O.S ?
- koliko sam zeljan da naucim O.S kojeg ne poznajem ?
- koliko novca mogu da izvojim za Windows ?

Tek nakon toga mogu da odlucim sta zelim.

Sto se tice biznis korisnika, prica je ipak malo kompleksnija, najvise zbog odgovora na pitanja 2,3.
 
Član
Učlanjen(a)
10.10.2009
Poruka
31
Mozda su prava pitanja oko izbora Operativnog sistema sledeca:
- za koju namenu koristim PC ?
- koliko poznajem pomenute O.S ?
- koliko sam zeljan da naucim O.S kojeg ne poznajem ?
- koliko novca mogu da izvojim za Windows ?

Tek nakon toga mogu da odlucim sta zelim.

Sto se tice biznis korisnika, prica je ipak malo kompleksnija, najvise zbog odgovora na pitanja 2,3.
Za običnog korisnika nema tu puno kalkulacija sve je tu skoro isto .Sve poznatije aplikacije koje trebaju običnom korisniku postoje i na Linuxu (skype , firefox , chrome itd).Prednost Linuxa je što ne treba antivirus treba dowoljno je samo uključiti firewall .U Linuxu ste čitavu vrijeme kao user a kad treba nešto administrativno onda Linux zatraži password i opet ste user poslije toga.Kako kao user nemaš prava ti nad sistemom tako neće imati ni neko drugi.Pokušao je i windows nešto slično sa UAC ali većina to odmah isključi pa ništa od te priče .

Meni je najveći poriv da pređem na linux samo alternativa kad se pojavila vista jer nisam mogao da koristim taj OS koliko se god trudio.Vremenom Linux mi nije više bio alternativa jer sam zavolio Linux kada sam samo usput istražio sve mogućnosti t(j neke od njih sve je nemoguće).Krenuo sam sa Kubuntuom jer je Kde interface dosta sličan windowsu.Kasnije sam isprobavao sve i svašta i našao sam sistem koji mi najviše odgovara a to je Linux Mint sa Cinnamon interface.Ubuntu mi nikad nije bio interesantan jer ne volim njegov interface jer me podsjeća na windows 8 i 10.Od windowsa mogu samo pohvaliti donekle Windows 2000 i Windows 7 .Nisam nikad sjeo i učio Linux nego sam sve rješavao usput kad mi je nešto zatrebalo zahvaljujući Linux zajednici.

A što se tiče igara na Linuxu ima wine emulator koji podržava dobar dio igrica. Još uvijek mi smeta što nema za sve software lak način instalacije tu je daleko ispred svih MacOS drag an drop i gotovo.Kod windows 7 mi se sviđa što ima mogućnost kreiranja system image a kod Linuxa moram praviti taj image sa nekim drugim programom moj omiljeni je clone zilla.Ne znam možda sam nešto ispustio , vjerovatno jesam i uvijek sam na raspolaganju da nekom pomognem oko Linuxa jer ljudi nisu upućeni koliko je to dobar system.
 
Učlanjen(a)
23.10.2015
Poruka
407
Vidi ovako.
Windowsima se bavim jos od 3.11 for workgroup, nakon njih sam imao/koristio sve Microsoft desktop Operativne Sisteme. ( najvise za igranje + povremena video montaza ).
Uvodjenjem virtuelizacije ( Microsoft - Hiper V, Oracle -vitualbox, Vmware ) u masovnu upotrebu, instalirao sam pod Vmwareom Ubuntu 14.00-17.00 i sve podesio da mi radi kao Windows look like i to radi bez problema. Koristio oko 2 meseca i delete virtuelnu masinu.
Jednostavno, ne zelim da ucim pod stare dane command prompt i kucanje ogromnih sintaksi.
Linux-ov open office sam sa sobom nije kompatibilan,itd...
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
@Bora1961 Na modernim linux distribucijama, nema potrebe za koriscenjem terminala za prosecnog korisnika. Instalacija uobicajenog software-a, (browser music and video players) i gomila drugih stvari se instalira klikom na dugme "install" u software centrima. Cak sta vise vecina distribucija ima vec preinstalirane osnovne programe, tako da odmah mozete otvoriti vasa dokumenta, pustiti muziku ili film, surfovati netom i sl. Instalacija samih linux distribucija nije komplikovanija od instalacije jednog programa na windows platformi, dakle next, next, next fazon. Ono sto jeste drugacije jeste na primer file manager, i drugaciji pristup prostoru za skladistenje, i uglavnom to je danas najveca prepreka za nezahtevnog korisnika koji je navikao na windows particionisanje. Na modernijim racunara nema problema sa drajverima, i gotovo sve radi out of box.
 
Član
Učlanjen(a)
10.10.2009
Poruka
31
@Bora1961 Na modernim linux distribucijama, nema potrebe za koriscenjem terminala za prosecnog korisnika. Instalacija uobicajenog software-a, (browser music and video players) i gomila drugih stvari se instalira klikom na dugme "install" u software centrima. Cak sta vise vecina distribucija ima vec preinstalirane osnovne programe, tako da odmah mozete otvoriti vasa dokumenta, pustiti muziku ili film, surfovati netom i sl. Instalacija samih linux distribucija nije komplikovanija od instalacije jednog programa na windows platformi, dakle next, next, next fazon. Ono sto jeste drugacije jeste na primer file manager, i drugaciji pristup prostoru za skladistenje, i uglavnom to je danas najveca prepreka za nezahtevnog korisnika koji je navikao na windows particionisanje. Na modernijim racunara nema problema sa drajverima, i gotovo sve radi out of box.

Mogu ti samo reći da ja koristim MInt skoro 10 godina a ne služim se terminalom skoro nikako možda onoliko koliko i ti sa windows terminalom.Možda će ti izgledati čudno ali ja još uvijek ne znam instalirati tj kompajlirrati program tar.gz ili tar.bz2 ali znam se snaći.Kad recimo nema .deb paketa skinem .rpm i sa alien pretvorim u deb.Uopšte to nije izgovor da se neko ne koristi sistemom.Jednostavno tyreba reći istinu kao što ću ja sada reći: MRZIM WINDOWS IZ DNA DUŠE I MRZIM OSAM SATI RADA NA POSLU KOJE PROVEDEM NA WINDOWSU. Moj cilj je da podijelim sa nekima koji žele da nauče i da im pomognem nešto što su i drugi meni pomogli
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
Mogu ti samo reći da ja koristim MInt skoro 10 godina a ne služim se terminalom skoro nikako možda onoliko koliko i ti sa windows terminalom.Možda će ti izgledati čudno ali ja još uvijek ne znam instalirati tj kompajlirrati program tar.gz ili tar.bz2 ali znam se snaći.Kad recimo nema .deb paketa skinem .rpm i sa alien pretvorim u deb.Uopšte to nije izgovor da se neko ne koristi sistemom.Jednostavno tyreba reći istinu kao što ću ja sada reći: MRZIM WINDOWS IZ DNA DUŠE I MRZIM OSAM SATI RADA NA POSLU KOJE PROVEDEM NA WINDOWSU. Moj cilj je da podijelim sa nekima koji žele da nauče i da im pomognem nešto što su i drugi meni pomogli

Super, ja nisam ni tvrdio drugacije. Kao sto napisah, terminal prosecnom korisniku ne treba. Procitajte moj post ponovo...
 
Član
Učlanjen(a)
10.10.2009
Poruka
31
Pročitao sam ja sve postove u ovoj temi a sad da terminal baš ne treba nije istina možda samo onima ko im dođe i instalira šta im je potrebno

Torgandwarf izvini pogrešno sam odgovorio bilo je upućeno na Bora1961
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top