Win 10 na spoljasnjem SSD

Učlanjen(a)
13.11.2016
Poruka
18
Pozdrav svima,

kupio sam externi SSD da malo osvezim PC koji je iz 2013. - trenutno ne mogu da kupim novi.
Mislio sam da kloniram OS na njega. Probao sam sa AOMEI Partition Assistant 9.2.1 ali iz nekog razloga ne mogu da pokrenem OS.

Neki predlog kako da "prevarim" PC i omogucim externi SSD kao primarnu lokaciju za OS?
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2010
Poruka
1.407
Nećeš ga prevariti. OS mora biti na PC-u zbog drugih komponenti koje su vezane za njega (grafika, zvuk...).
 
Učlanjen(a)
18.03.2021
Poruka
6
Trebao bi postaviti kao primarnu particiju taj novi disk na kojeg si uradio klon, stari disk iskljuciti i onda vidi hoce li se pokrenuti OS. Ako nisi pri kloniranju postavio da bude primarni, nece se pokrenuti OS.
Ti programi za kloniranje znaju zbrljaviti, pa pola njih samo stvara probleme.

Acronis True Image - skini taj program ima free 30d, sa njim kloniraj (imaju i "how to" na webu, youtube) , samo pazi da prije nego startas akciju kloniranja taj novi disk bude primarna particija (mada program to sve sam odradi) i tijekom procesa obavezno selektiraj opciju da se PC iskljuci, potom izvadi/iskljuci stari disk, pokreni PC i trebalo bi da se pokrene OS sa novog diska.

Ako sta zakoci, pisi
 
Član
Učlanjen(a)
07.12.2011
Poruka
460
... kako da "prevarim" PC i omogucim externi SSD kao primarnu lokaciju za OS?
To se obično rešava u BIOS-u matične ploče. Ali to nije tvoj problem.

Tvoj problem je da operativnom sistemu objasniš da je njegov boot i kernel sada na drugom kontroleru, magistrali, kablu,...

Obzirom na to da je u pitanju win10, u slučaju MBR-a informacije o tome se nalaze na jednoj od njegovih "sistemskih" particija u fajlu BCD (Boot Configuration Data).
U slučaju GPT-a te informacije se nalaze na EFI particiji. Ako želiš da pri podizanju računara imaš dva operativna sistema (stari i novi hd), tada bi na postojeću EFI particiju aktuelmnog os-a trebalo dodati novi EFI fajl za eksterni disk i odatle podizati po izboru. Ili, ako svaki disk ima svoju EFI particiju, da se ista putem EFI bios-a bira pri svakom paljenju računara.

Za editovanje BCD-a možeš koristiti sistemsku bcdedit komandu ili neki eksterni grafički program.
Pretraži internet kako se edituje Boot Configuration Data i DOBRO PAZI da izmene ne napraviš za aktuelni sistem!

Ako ne razumeš o čemu pričam ili se u tom nekom programu ne snađeš ili ne razumeš šta u njemu radiš, tada to nije posao za tebe. Upozoren si na vreme!

BTW, generalno, to što želiš da postigneš bi bilo mnogo jednostavnije da rešiš instalacijom win-a na eksterni disk, a ne kloniranjem.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
13.11.2016
Poruka
18
Ne ide. Probao sam sve sugestirano i sta sam nasao na netu, jednostavno nece. Previse sam frustriran da bih trazio resenje tako da odustajem. Hvala svima na vremenu.
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
BTW, generalno, to što želiš da postigneš bi bilo mnogo jednostavnije da rešiš instalacijom win-a na eksterni disk, a ne kloniranjem.
Sve rečeno od kloniranja nema ništa.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Pozdrav svima,

kupio sam externi SSD da malo osvezim PC koji je iz 2013. - trenutno ne mogu da kupim novi.
Mislio sam da kloniram OS na njega. Probao sam sa AOMEI Partition Assistant 9.2.1 ali iz nekog razloga ne mogu da pokrenem OS.

Neki predlog kako da "prevarim" PC i omogucim externi SSD kao primarnu lokaciju za OS?
Ne treba da ga prevaris,vec da u BIOS-u podesis i stavis ga na prvo mesto,da bi podigao OS sa njega,ali kad budes hteo da vratis na staro,onda opet treba da prebacis prethodni HDD na prvo mesto.Bolje je da si podigao novi OS ispocetka,tako bi dobio dual boot.
 
Natrag
Top