Voze mrtvi pijani, pa dobiju minimalne kazne

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Voze mrtvi pijani, pa dobiju minimalne kazne






Vozači, koji poput tempiranih bombi voze sa više od dva promila alkohola u krvi, najčešće kod sudije za prekršaje dobijaju minimalne kazne - koje su 100.000 dinara ili 15 dana zatvora, a oduzeta im je i dozvola na osam meseci. Oni nakon plaćene ili izdržane kazne ponovo mogu za volan, a u 90 odsto slučajeva ponovo voze u stanju teške alkoholisanosti.


217752_saobracajna-policija04-foto-n-kostic_f.jpg



Kaznena politika je skandalozno blaga prema ubicama za volanom, smatraju stručnjaci. Ukoliko policija konstatuje kod vozača više od dva promila alkohola u krvi, pijanac osim ovih prekršajnih prijava dobija i 14 kaznenih poena, od ukupno 18 koliko sme da napravi, pre nego što bude primoran da ponovo polaže vozački ispit.

Prekršajni sudija ima mogućnost, osim zakonske novčane ili zatvorske kazne, da vozaču odredi obaveznu meru lečenja u ustanovama zatvorenog tipa, ali se to u praksi uopšte ne koristi, kaže za “Blic” sudija Zoran Pašalić.


- Ta mera se izriče samo u situacijama višestrukog ponavljanja dela. To vrlo retko izričemo, procedure su predugačke, jer se mora uzeti mišljenje veštaka. Vozači se najčešće odlučuju da plate kaznu, zakonski to mogu da plate na tri rate, a u zatvoru gotovo da niko ne završi - ističe Pašalić.


Doktor saobraćajne struke Zoran Gostinović je zabrinut jer je država i njeni zakonodavni organi ne prepoznaju da je stanje teške ili potpune alkoholisanosti vozača oblik krivičnog dela.


- Mislim da smo mi jedna od retkih zemalja gde se ovo tretira kao prekršaj, pa nam se zbog toga i dešava da toliko vozača u saobraćaju učestvuje pod dejstvom alkohola. U nacrtu Zakona o saobraćaju koji je predlagala struka iz 2005. postojala je inicijativa da vozač kod kog se pronađe više od dva promila alkohola u krvi mora na tri godine u zatvor, da odgovara krivično i da mu se oduzme automobil. Ali, to MUP nije usvojio - ističe Gostinović.

Sudski veštak Slađana Grujičić podvlači da je vozač potpuno nesposoban i izuzetno opasan u saobraćaju čim pređe granicu od 1,2 promila.

- Zbog toga se vozači preko ove izmerene doze vode na trežnjenje. Granična koncentracija alkohola posle koje može da nastupi smrt usled trovanja alkoholom je četiri promila, sve preko toga zabeleženo smatra se fenomenom - objašnjava Grujičić.



Izvor:
Blic.rs

 
Natrag
Top