Vojni penzioneri pred Apelacionim sudom

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Automehaničari i dalje iza rešetaka


Vojni penzioneri pred Apelacionim sudom




Izvor: Blic Boris Vuković | 11. 03. 2011. - 00:02h | Foto: Reuters

BEOGRAD - Predmet koji vodi Drugi osnovni sud protiv šestorice srpskih državljana, koji su uhapšeni 21. januara na Aerodromu „Nikola Tesla” pri pokušaju da otputuju u Sudan, predat je juče Apelacionom sudu. Ova institucija odlučiće da li će uhapšene, koji su mahom penzioneri, pustiti na slobodu ili će protiv njih biti pokrenut krivični postupak i suditi im se što su prekršili sankciju međunarodne zajednice i krenuli na ratište u Sudan za platu od 1.500 evra.
124109_1604-sverc-oruzja-foto-reuters_f.jpg

Putnici za Sudan u torbama nosili priručnike za popravku haubica


Osnovni sud u Beogradu vodi istražni postupak protiv Dragoljuba Đ. (73), Ilije M. (58) i Slavoljuba S. (53), Borivoja D. (70) i Rajka Đ. (61), kao i Vlastimira M. (57) zbog sumnje da prekršili sankcije koje su uvele međunarodne organizacije, ali i Krivični zakon Srbije i krenuli da učestvuju u ratnim dejstvima u Darfuru u Sudanu. Njima je pre dva dana produžen pritvor na još 60 dana, a juče je predmet poslat Apelacionom sudu na odlučivanje o prestanku pritvora. Uhapšeni su 21. januara na Aerodromu „Nikola Tesla” pri pokušaju da u torbama prokrijumčare robu za koju se sumnja da se može koristiti i u vojne svrhe. To su voltmetri, termometri, manometri, kao i alat za popravku gusenica. Takođe, kod jednog od uhapšenih pronađena je fotokopija knjige „Samohodna haubica 122 mm”. Njih je angažovao Vlastimir M. iz Pančeva, koji im je kupio avionske karte i pribavio dokumentaciju i obećao im mesečnu platu od 1.500 evra.

- Oni tvrde da su krenuli da rade u Sudanu kao automehaničari, ali da su „za svaki slučaj” poneli i neku dokumentaciju i rezervni alat ukoliko budu popravljali neku vojnu opremu, ali da im to nije bio osnovni cilj putovanja. Izjavili su da nisu znali da time čine bilo kakvo delo i da nisu u stanju da zbog godina učestvuju u bilo kojim ratnim sukobima. Sada je predmet pred Apelacionim sudom radi odlučivanja o žalbama okrivljenih i njihovih branilaca protiv rešenja o produženju pritvora - priča izvor „Blica” blizak istrazi.

Trik sa navodnim mehaničarskim radom, pojedini ratni veterani smatraju vrlo opasnim.

- Oni dogovore da rade kao mehaničari, pa ih odvezu pravo na ratište i onda nemaju izbora. Takođe, to sa tolikom platom i radom na tri meseca velika je prevara, jer im tamo daju hranu i vodu i kažu „budite zadovoljni što ste živi” i ostaju dok god tako neko odluči, postaju pravi zarobljenici od kojih se traži da rade. Neki su tako otišli i nikad više ni glasa od njih nismo čuli. Tako da su ovi ljudi možda imali sreće da budu sprečeni da odu u Sudan - priča za „Blic” jedan od srpskih penzionisanih oficira.

Prvi put u Zairu

Prvi plaćeni ratnici iz Srbije bili su u Zairu (današnji Kongo) 1997. godine. Tadašnji ratni veterani bili su na strani Mobutua Sese Seka, tadašnjeg predsednika Zaira. Njihov posao prvenstveno je bio obezbeđenje i obuka zairske vojske, a jedna manja grupa je učestvovala i u vojnim operacijama. Tada se desila i prva nesreća, penzionisani srpski pilot Ratko Turčinović poginuo je leteći na „jastrebu” za platu od oko 3.000 dolara.
 
Natrag
Top