Vodeni put do ratnog bunara

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Nova turistička atrakcija na Petrovaradinskoj tvrđavi


Vodeni put do ratnog bunara





Izvor: Blic Žarko Bogosavljević | 07. 02. 2011. - 00:02h | Foto: A. Kamasi

NOVI SAD - Veliki ratni bunar na Petrovaradinskoj tvrđavi, jedan od najatraktivnijih objekata na utvrđenju koji je godinama bio zatvoren i zanemaren, na jesen će najverovatnije biti otvoren za posete. U podzemlje tvrđave će se ulaziti iz podzemlja zgrade “Arsenal” gde je smešten Muzeja grada, a do Velikog ratnog bunara turisti će stizati vodenim putem.
114414_nsbunar01projekat-spajanja-muzeja-i-ratnog-bunara-vodenim-putem-1_f.jpg


Atraktivni objekat će preko vodenog puta bude biti spojen sa zgradom “Arsenala”, a ceo prostor činiće jedinstvenu muzejsku postavku. Novac za arheološke radove, uređenje prostora bunara i vodenog puta, ugradnju alarma, postavljanje nameštaja i druge opreme, obezbeđen je iz budžeta grada i pokrajinskog budžeta posredstvom Sekretarijata za kulturu.

Bunar građen za slučaj opsade

Veliki ratni bunar u okviru takozvanog vodenog puta, koji je spajao zaštićeni vodozahvat na Dunavu sa rezervama vode, iskopan je između 1705. i 1724. godine uz još dva manja bunara i bio je glavno mesto za snabdevanje Tvrđave za slučaj opsade. Procenjuje se da je dubok oko 60 metara, a predstavlja arhitektonski atraktivan prostor nasvođen kupolom i lukovima.


Ukupna vrednost investicije je preko šest miliona dinara.
Ideja da se zgrada Muzeja grada i Veliki ratni bunar spoje vodenim putem rođena je pre više od godinu dana kada se radio projekat rekonstrukcije zgrade u kojoj je smešten Muzej grada.

- Atraktivni Veliki ratni bunar, koji je sada u veoma lošem stanju i izložen devastaciji i vandalskim upadima, poput onog u avgustu 2009. godine kada je ceo prostor i poplavljen zbog pucanja cevi, biće značajna stavka u muzeološkoj i turističkoj ponudi grada. Vodeni put je tunel, uži od podzemnih vojnih galerija, ali dovoljno širok za prolazak ljudi. Spajanjem bunara i muzeja kroz vodeni put, naš izložbeni prostor će biti uvećan i dobiće se pogodan prostor za odražavanje različitih kulturnih sadržaja - objašnjava direktorka Muzeja grada Vesna Nedeljković-Angelovska.


Arheološki radovi koji će prethoditi uređenju vodenog puta kao i Velikog ratnog bunara ovih dana bi trebalo da počnu. Pre nekoliko meseci su već izvođenja arheološka istraživanja bunara, kada su se u bunar spustili ronioci čiji je zadatak bio da utvrde njegovu dubinu, kao i šta se nalazi na dnu. Tom prilikom je, između ostalog, pronađen i deo kapije koji je nestao tokom poslednje provale u bunar.
U Turističkoj organizaciji Novog Sada kažu da je otvaranje Velikog ratnog bunara za posete dobar potez koji će povećati turističku ponudu na Petrovaradinskoj tvrđavi.


- Svaka nova atrakcija vodi do povećanja broja turista. Dobijamo bogatiju ponudu i više punktova koje posetioci grada mogu da obiđu. Ovim projektom će se povećati raznovrsnost ponude koja se turistima nudi na Petrovaradinskoj tvrđavi - kaže portparolka Turističke organizacije Tihana Vidaković.


Na Petrovaradinskoj tvrđavi trenutno je posetiocima omogućen obilazak samo dela podzemnih tunela u dužini od nekoliko stotina metara. Otvaranjem vodenog puta i Velikog ratnog bunara turistima se nudi još jedan ulaz u podzemlje kulturno-istorijskog spomenika.
 
Natrag
Top