Vlada odlučila da proda 40 odsto Telekoma

Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
Vlada odlučila da proda 40 odsto Telekoma


Vlada Srbije donela je danas odluku o tenderskoj prodaji 40 odsto akcija Telekoma Srbije koje su u vlasništvu države.

v164793p0.jpg


"Vlada je odluku o prodaji donela imajući u vidu značaj sektora telekomunikacija za dalji razvoj Srbije, sve izraženiju i snažniju konkurenciju u ovoj oblasti, potrebu za sve većim investicionim sredstvima u cilju praćenja ubrzanog tehnološkog razvoja", saopšteno je nakon sednice Vlade Srbije.

Vlada Srbije objaviće tender za izbor privatizacionog savetnika, a predviđeno da savetnik bude izabran u roku od 90 dana.

O izboru privatizacionog savetnika staraće se posebna komisija koja će biti u nadležnosti Ministarstva finansija.

Na čelu te komisije biće državni sekretar u Ministarsvu finansija Slobodan Ilić.

Vlada Srbije je preporučila Upravnom odboru Javnog preduzeća PTT saobraćaja Srbija koji je sada vlasnik 80 odsto akcija Telekoma, da te akcije bez naknade prenese na Republiku Srbiju.

Srbije Slobodan Ilić je izjavio da bi početkom iduće nedelje trebalo da se konstituiše radna grupa koja će se baviti sprovođenjem i praćenjem procesa prodaje 40 odsto akcija Telekoma Srbija, koje su u vlasništvu države.

"Očekuje se da početkom naredne nedelje konstituiše radna grupa, usvoji poslovnik o radu i u najkraćem roku pristupi izradi svih dokumenata potrebnih kako bi se mogao sprovoditi postupak javnih nabavki i izbora privatizacionog savetnika", rekao je Ilić agenciji
Beta.

Ilić je kazao da je posle današnje odluke Vlade Srbije o prodaji 40 odsto akcija Telekoma, "doneta i odluka o formiranju komisije za javne nabavke koji će pomagati i radnoj grupi i Ministarstvu finasija u realizaciji ovog posla".

Prema njegovim rečima, uporedo će se razgovarati sa upravama Telekoma i Javnog preduzeća PTT Srbija oko daljih koraka u domenu poslova koje njihove službe treba da urade.

Premijer Srbije Mirko Cvetković je ranije rekao da će biti objavljen tender, a potom organizovana aukcija, ističući da će postupak biti sličan kao kod prodaje Mobtela.

On je ocenio da je procenat Telekoma koji će biti prodat "odlično izabran" da bi se privuklo što više zainteresovanih kupaca i da bi se obezbedila prava konkurencija.

Država će, kako je rekao Cvetković, zadržati manjinski udeo, a istovremeno privući strateškog partnera koji će ulaganjima obezbediti dalji razvoj te telekomunikacione kompanije.

Država je preko PTT Srbija vlasnik 80 odsto Telekoma Srbije, a 20 odsto je u vlasništvu grčke kompanije OTE čiji je suvlasnik, sa 30 odsto, Dojče telekom.

Kako je najavljeno, od novca od prodaje akcija Telekoma Srbije formiraće se poseban budžetski fond za investiranje u značajne projekte infrastrukture.

Odlazeći guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić ocenio je da bi trebalo razmisliti da se novac od prodaje državnog kapitala u "Telekomu Srbija" upotrebi za prevremenu otplatu najskupljih delova spoljnog duga naše zemlje ili za jačanje prvog stuba penzionog osiguranja.

Jelašić je u izjavi Tanjugu podsetio da je NBS ranije pregovarala o otpisu duga prema Londonskom klubu poverilaca, a rezultat toga je da se za prvih pet godina plaća kamata od 3,75 odsto godišnje u dolarima, u nadi da će se, kada se kamata poveća na 6,75 procenata godišnje, dug ili prevremeno vratiti ili restrukturirati sa nižom kamatnom stopom.

Pošto se to nije dogodilo, mi danas plaćamo kamatu od 6,75 odsto, "što je prilično papreno", upozorio je Jelašić.

"Mi smo naše privatizacione prihode, u najvećoj meri, stavljali u budžet i zatim smo ih potrošili. Jako je teško posle toga ustanoviti kuda je taj novac otišao", kazao je on.

Jelašić je podsetio da je trenutno najveća stavka u budžetu transfer u penzioni fond, a tokom prošle i ove godine blizu polovine isplaćenih penzija u Srbiji je bilo iz državne kase.

"Dakle, država je u tu sferu morala da upumpa mnogo više novca. U penzioni fond je transferisano nekoliko puta više novca nego što su bili prihodi države od privatizacije", naveo je Jelašić.

"Da li ćemo taj novac od prodaje "Telekoma" iskoristiti za smanjenje našeg spoljneg duga, onog dela koji je najskuplji? Da li ćemo ga iskoristiti da ojačamo penzioni fond, a da ne vadimo svake godine sve više i više iz budžeta da bi isplatili svakog meseca penzije? Za mene je to najveći izazov i nadam se da smo nešto naučili za ovih prvih devet godina u tranziciji", zaključio je on.


Izvor: Mondo
 
Natrag
Top