Vječno mučenje ili uništenje grešnika?

Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
"Ako tražiš pravdu, onda bi nam po zakonu pravde sledilo da još u početku odmah poginemo"
sv. Jovan Zlatoust.

Jer u osnovi greha ne leži neznanje, već lična volja razumnog bića. Satana i Adam su znali i to mnogo bolje od nas blagost Božiju ali su otpali. Njihov lični, voljni, nenametnuti izbor se priklonio ka postojanju bez Boga s tom razlikom da ipak greh ne potiče od Adama no od sotone.
I među ljudima i angelima koji su krenuli za satanom postoje oni za koje zlo nije slučajna greška, nesporazum, niti nemarnost, već svesni izbor. Zlo je za njih - put egoistične, zaslepljene samorealizacije po svaku cenu koja počiva na bogoborstvu i samoživosti.

Apsurdno je stoga raspravljati o tome može li ili ne može takav grešnik da se pokaje kada i ako on ne želi da se kaje ali svaki čovek može da se spasi, ne samo pravednik - "Jedan te isti čovek je istovremeno i spasen i osuđen" kaže sv.Amvrosije Mediolanski , odluka je dakle na njemu, čoveku, i mogućnost spasenja data mu je po blagodati a ne po zasluzi ali mora da se odluči za to, mora da napravi izbor.

Ja dođoh vidjelo na svijet, da nijedan koji me vjeruje ne ostane u tami.
I ko čuje moje riječi i ne vjeruje, ja mu neću suditi;
jer ja ne dođoh da sudim svijetu, nego da spasem svijet.
Koji se odreče mene, i ne prima riječi mojijeh, ima sebi sudiju:
riječ koju ja govorih ona će mu suditi u pošljednji dan;
Jer ja od sebe ne govorih, nego otac koji me posla
on mi dade zapovijest šta ću kazati i šta ću govoriti.
I znam da je zapovijest njegova život vječni.
Što ja dakle govorim onako govorim kao što mi reče otac.
Jovan 12,46-50


"Svima koji su sačuvali ljubav prema Njemu, On daje Svoje opštenje. Opštenje sa Bogom jeste život i svetlost i naslada svim dobrima, kakva su u Njemu. A one koji po svojoj volji odstupaju od Njega, On predaje odlučenju od Sebe, koje su oni sami izabrali. Odvajanje od Boga jeste smrt i udaljenje od svetlosti jeste tama, i otuđenje od Boga jeste lišavanje svih dobara, koja postoje u Njemu. Ali dobra Božija su večna i bez kraja, zato je i njihovo lišavanje večno i bez kraja, slično, kao što u vezi sa neizmernom svetlošću, oni koji su sami sebe oslepeli ili koje su oslepili drugi bivaju zauvek lišeni njene sladosti, ne zato što bi im svetlost pričinjavala muke slepila, već zato što im samo slepilo donosi nesreću."
sv. Irinej Lionski

Zato kažem ti: opraštaju joj se gresi mnogi,
jer je veliku ljubav imala;
a kome se malo oprašta ima malu ljubav.
A njoj reče: Opraštaju ti se gresi.
I stadoše u sebi govoriti oni što seđahu s Njim za trpezom: Ko je Ovaj što i grehe oprašta?
A ženi reče: Vera tvoja pomože ti; idi s mirom.
Luka, glava 7
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Ali sada, Gospode, Ti si naš Otac; mi smo kao, a Ti si naš lončar, i svi smo delo ruku Tvojih.
Gospode, ne gnevi se veoma, i ne pominji doveka bezakonje; evo, pogledaj; mi smo svi Tvoj narod.
Isaija, glava 64

Kad dakle vi, zli budući, umijete dobre dare davati djeci svojoj, koliko će više otac nebeski dati Duha
svetoga onima koji ištu
u njega?
Luka 11
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Mudre izreke 10,30 Pravednik se neće nikad pokolebati, a opakih će nestati s lica zemlje.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
A sad se bez zakona javi pravda Božija, posvedočena od zakona i od proroka;
A pravda Božija verom Isusa Hrista u sve i na sve koji veruju; jer nema razlike.
Jer svi sagrešiše i izgubili slavu Božiju,
I opravdaće se za badava blagodaću Njegovom, otkupom Isusa Hrista

Rimljanima, glava 3

Jer mi smo obrezanje koji duhom Bogu služimo i hvalimo se Hristom Isusom, a ne uzdamo se u tijelo.
Filibljanima 3
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Jedno malo prisećanje na bogougodnog podvižnika sa Svete Gore, Oca Siluana Atoskog.

"...Sećamo se njegova razgovora s monahom pustinjakom koji je rekao:
"Bog će kazniti sve bezbožne. Izgoret će u večnom plamenu. "
Očito mu je bilo drago što će biti kažnjeni večnim ognjem.
Na to je starešina Siluan (Atoski) s vidljivim emotivnim uzbuđenjem rekao:
"Pa, molim vas, recite mi ako vas odvedu u raj i vi vidite kako neko gori u paklu, hoćete li biti mirni?"
- A što možete učiniti, oni sami su krivi, kaže on.
Tada je starac Siluan sa žalosnim licem odgovorio:
- Ljubav to ne može podneti ... Zbog toga se treba moliti za sve. "
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Jedno malo prisećanje na bogougodnog podvižnika sa Svete Gore, Oca Siluana Atoskog.

"...Sećamo se njegova razgovora s monahom pustinjakom koji je rekao:
"Bog će kazniti sve bezbožne. Izgoret će u večnom plamenu. "
Očito mu je bilo drago što će biti kažnjeni večnim ognjem.
Na to je starešina Siluan (Atoski) s vidljivim emotivnim uzbuđenjem rekao:
"Pa, molim vas, recite mi ako vas odvedu u raj i vi vidite kako neko gori u paklu, hoćete li biti mirni?"
- A što možete učiniti, oni sami su krivi, kaže on.
Tada je starac Siluan sa žalosnim licem odgovorio:
- Ljubav to ne može podneti ... Zbog toga se treba moliti za sve. "

Pustinjski monah je u pravu. Nepokajani gresnici ce izgoreti, a nece vecno gorteti.
I Starac Siluan je u pravu. Ljibav Bozja zaista ne bi mogla podneti da i gresnici gore beskonacno.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Zanimljivo tumačenje mada verujem da nisu mislili baš tako doslovno.
Svakako vrlo bitna tema mada zapostavljena.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top