Vječno mučenje ili uništenje grešnika?

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Pa lepo kaži da te nisam dobro razumeo i ok. Zašto mi odmah pripisuješ neke nečasne namere ?

Naravno da ih imaš. Ovo si izjavio da ja smatram.

Ono što ti u stvari tvrdiš je da duša ne postoji i nakon smrti nema ničega, da je ona kraj egzistencije.

Što aludira da nema vaskrsenja. Ima nakon smrti vaskrsenje. Kako je moguće da si došao da razg. sa nekim a nisi upoznat sa stavovima te osobe ili zajednice?

Ili poboljšaj izražavanje, jer ono što si rekao aludira na to.

Dakle nikakvog vječnog mučenja nema, nego će ono trajati srazmjerno krivici nepokajanih ljudi, a onda uništenje za vječnost.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Dakle nikakvog vječnog mučenja nema, nego će ono trajati srazmjerno krivici nepokajanih ljudi, a onda uništenje za vječnost.

Onda će i nagrada Rajem biti srazmjerna dobrim djelima. Više dobrih djela - dulji život u Raju, manje dobrih djela - kraći život u Raju. Jer, Bog je pravedan.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Naravno da ih imaš. Ovo si izjavio da ja smatram.

Što aludira da nema vaskrsenja. Ima nakon smrti vaskrsenje. Kako je moguće da si došao da razg. sa nekim a nisi upoznat sa stavovima te osobe ili zajednice?

Ili poboljšaj izražavanje, jer ono što si rekao aludira na to.

Dakle nikakvog vječnog mučenja nema, nego će ono trajati srazmjerno krivici nepokajanih ljudi, a onda uništenje za vječnost.

Ne, ja nisam imao nečasne namere.
Možda te nisam dobro razumeo a možda i zaista nisam dobro upoznat sa stavovima tvoje zajednice.
U tom slučaju izvini i ti lično a i tvoja zajednica.
U svakom slučaju da bih to predupredio ubuduće neću komentarisati niti se osvrtati na ono što ti budeš napisao.
Korektno sa tvoje strane bi bilo da se i ti prema onome što ja napišem u budućnosti odnosiš isto.
Budi pozdravljen i svako dobro ti želim.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U odnosu na temu vecnog mucenja ili unistenja grsnika, ima jedan tekst u kome sam Isus potvrdjuje da ce neverni na kraju umreti za vecnost.

Tekst iz Jovana 11. 26 kaze: ""I nijedan koji živi i veruje mene neće umreti vavek" Veruješ li ovo?""

Ovo je kljucni tekst koji dokazuje da je smrt onih koji ne veruju vecna, i da ona podrazumeva vecno nepostojanje, za razliku onih koji veruju koji dobijaju vecni zivot u Bozjem carstvu.

Amin!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Kada bi Bog mučio vecnim mukama duse u paklu, onda bi svakako bio nepravedan, međutim, jasno je da će svako da primi kaznu po Bozjem principu koji je otkriven u vreme Starog zaveta, a koji glasi "oko za oko, zub za zub" a ne glasi "vecna kazna za oko".



Dakle, kazna će biti pravedna, a ne vecno mucenje u paklu. Pismo to jasnije objašnjava kada kaže:

"I more dade mrtve koji su u njemu, i smrt i pakao dadoše mrtvace koji bijahu u njima, i biše suđeni SVAKI PO DJELIMA SVOJIM." (Otkrivenje 20,13)

Treba razlikovati pojam ognjenog jezera gde će nepravednici izgoreti prema svojim gresima, i pojam pakla koji u originalu ima znacenje groba. Zato prethodni stih zapravo znači da će grobovi dati mrtvace kojima će tek onda biti sudjeni i koji će tek onda otici u ognjeno jezero.

"I smrt i pakao biše bačeni u jezero ognjeno. Ova smrt je druga smrt. I ko se ne nađe zapisan u knjizi života bačen bi u jezero ognjeno." (Otkrivenje 20,14-15)

Vecna kazna znaci vecnu smrt, a to je ta
"druga smrt".



 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
A Mire kaže da to nije definisano, a ipak uče o večnom mučenju grešnika.

Mitropolit kijevski i galički
Antonije


O VEČNOSTI ZAGROBNIH MUKA


Zbog čega osnovno bogoslovlje naziva ad udaljenim mestom od Boga? Evo odgovora: ovo treba da se razume kao moralno udaljavanje, a ne fizičko, jer Apokalipsis nama svedoči, da ko se otkrije da je neprijatelj Božiji, taj će „biti mučen u ognju i u sumporu pred svetim Anđelima i pred Jagnjetom, i dim mučenja njegovog uzdizaće se u vekove vekova“.[11])
U samom zaključku da kažemo da večne muke nisu kazna Božija ili nekakva Njegova osveta, nego, dobrovoljno njihovo raspoloženje i dobrovoljno njihovo stanje.
„Novoe Vremя“, 15-go fevralя, 1924. №824
Sa ruskog protojerej Ljubo Milošević.


Pripremljeno za internet listu „svetosavlje“
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Evo dokaza da Mire izmišlja da PC ne uči večne muke, zauvek mučenje i da kao nije određeno.

Вечна судба грешника биће у свему супротна вечној судби праведника. Сваки ће од њих према своме моралном стању суделовати у вечним мукама. Вечно мучење њихово долазиће од тога што ће они вечито живети у царству зла и у друштву твораца зла: ђавола. О томе сведоче Спаситељеве речи, које ће на дан Суда бити упућене грешницима: "Идите од мене, проклети, у огањ вечни, приправљени ђаволу и слугама његовим".52 И "ови ће отићи у муку вечну".53 Заљубљени у зло, они ће, по свеправедном суду Божјем, такви ући и у вечни живот, и том љубављу према злу живети кроз сву вечност као што су њоме добровољно живели на земљи. Јер би Бог престао бити Богом љубави и правде, када би их насилно отргао од слободно изабраног им зла и греха.

Свети Јустин Ћелијски

О БОГУ СУДИЈИ

О ЗАГРОБНОМ ЖИВОТУ
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
U tvoju ruku predajem duh svoj; izbavljao si me, Gospode, Bože istini!
Psalam 31

Žrtva je Bogu duh skrušen, srca skrušena i poništena ne odbacuješ, Bože.
Psalam 51

Jer ako živimo, Gospodu živimo; a ako umiremo, Gospodu umiremo. Ako dakle živimo, ako umiremo, Gospodnji smo.
Rimljanima 14
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
U tvoju ruku predajem duh svoj; izbavljao si me, Gospode, Bože istini!
Psalam 31

Duh životni svako predaje ko umre.

A nije predao sebe kao duh Kasper.

Jov kaže da će samo u tijelu vidjeti Boga.

Jov 19,26I ako se ova koža moja i raščini, opet ću u tijelu svom vidjeti Boga.

Mrtvi u grobu čuju glas Isusov.
Izaija 26,19Tvoji će mrtvi oživjeti, uskrsnut će tijela. Probudite se i kličite, stanovnici praha! Jer rosa je tvoja - rosa svjetlosti, i zemlja će sjene na svijet dati.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Duh životni svako predaje ko umre.

A nije predao sebe kao duh Kasper.

Jov kaže da će samo u tijelu vidjeti Boga.

Jov 19,26I ako se ova koža moja i raščini, opet ću u tijelu svom vidjeti Boga.

Mrtvi u grobu čuju glas Isusov.
Izaija 26,19Tvoji će mrtvi oživjeti, uskrsnut će tijela. Probudite se i kličite, stanovnici praha! Jer rosa je tvoja - rosa svjetlosti, i zemlja će sjene na svijet dati.

Veličina slova ti i nije neki argument. :)
 
Natrag
Top