VIZIJA Svetog Oca Jovana Čudotvorca Kronštadskog

Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
354


VIZIJA SVETOG OCA JOVANA ČUDOTVORCA KRONŠTADSKOG

Sveti i Pravedni otac Jovan Čudotvorac Kronštdaski prisećao se vizije koju je imao u Januaru 1901:

*

Posle večernjih molitvi legao sam da se malo odmorim u svojoj sobi slabo osvetljenoj sobi jer osećah blagu vrtoglavicu, pred Ikonom Presvete Bogorodice gorelo je kandilo.
*

Posle ne više od pola sata čuh čudan šum i neko me dotaknu za rame i blagim glasom reče ''Ustani slugo Božiji Jovane i sledi volju Božiju''.
*

Ja ustade i videh pred sobom Starca koji izgledaše veličanstveno, kosa mu beše belo-siva a on imaše na sebi crnu mantiju i u ruci nosaše štap, posmatrao me je blagim pogledom.

Dok sam se ja sa velikim naporom uzdržavao da se ne srušim, moje ruke i noge se tresoše, htedoh nešto reći ali mi se jezik ne micaše.

Tada me Starac prekrsti i smirenije sa radošću me ispuni, onda se i ja sam prekrstih. Starac pokaza štapom na zapadni zid moje sobe i na zidu štapom napisa brojke: 1913, 1914, 1917, 1922, 1924 i 1934, odjednom zida nestade i ja hodajući sa Starcem kretoh ka nekoj zelenoj livadi a tamo videh mnoštvo krstova napravljenih od gline, drveta ili zlata koji označavaše grobove i ja upitah Starca zbog čega su ovi krstovi ovde a on blago odgovori:

''Ti krstovi su za one koji su mučeni i ubijeni za veru u Hrista i zbog Reči Božije te postadoše Mučenici'', te mi nastavismo put. Odjednom videh celu reku krvi, i pitah Starca šta znači ova krv i koliko je krvi proliveno?

Starac pogleda naokolo i odgovori: ''Ovo je krv pravih Hrišćana'', tada pokaza u visinu na nekoliko Oblaka i ja videh mnoštvo belih lampi (kandila) kako gore a onda počeše da padaju na zemlju jadna za drugom desetine i stotine i dok padahu gasiše se i pretvarahu se u pepeo. Starac tada pokaza i reče:

''Pogledaj,''

i videh na oblaku sedam gorućih lampi, i ja upitah šta znače ove lampe što padoše na zemlju a on odgovori

''To su Crkve Božije koje padoše u jeres, a tih sedam lampi na oblaku su sedam Apostolskih Sabornih Crkava koje će ostati do kraja vremena.''
*

Starac tada pokaza visoko na nebu i ja videh i čuh Angele kako poju ''SVJAT SVJAT SVJAT GOSPOD BOG SAVAOT'', tada velika grupa ljudi sa svećama u rukama hitaše pored nas sa radosnim i svetlim licima, u toj grupi je bilo Arhiepiskopa, monaha, monahinja zatim grupa mirjana među kojima je bilo i mladih, dece čak i odojčadi.

Ja upitah Čudotvornog Starca šta je značenje ovih ljudi, a on odgovori:

''To su ljudi koji stradaše za Svetu Sabornu Apostolsku Crkvu za Svete Ikone od ruku zlih uništitelja.''

Ja upitah Starca dali mogu da im se pridružim a on odgovori:

''Još je prerano za tebe da bi stradao i tvoje pridruživanje nebi bilo blagosloveno od Gospoda.''
*
Onda videh veliku grupu odojčadi koja za Hrista stradaše od Iroda i primiše krune od CARA NEBESKOG.

Hodajući malo dalje mi uđosmo u veliku Crkvu, ja htedoh da se prekrstim ali mi Starac reče:
''Ne moraš da se krstiš ovde jer je ovo mesto 'GNUSOBA PUSTOSNA' (Danilo 12;11).''

U Crkvi beše neprijatno, na oltaru se nalazilo Evanđelje sa Zvezdom, sveće izgledaše kao od katrana i goreše kao drva za potpalu, iz Čaše se širio jak smrad, tamo se još nalaziše Prosfora sa Zvezdom, Sveštenik stojaše ispred oltara sa licem crnim kao ugalj a ispod oltara se nalazila žena obučena u crveno sa zvezdom na usnama i vrištaše kroz Crkvu smejući se i vičući ''JA SAM SLOBODNA.''

Ja pomislih: Gospode kako je ovo odvratno, ljudi kao poludeli počeše da trče oko oltara, zvižde i tapšu rukama pa zapevaše hulne pesme.
Odjednom munja sevnu, jak grom udari zemlja se zatrese i crkva se sruši šaljući ženu, sveštenika, ljude i sve ostalo u provaliju.

Ja pomislih: o Gospode kakva strahota spasi nas, i upitah Starca kakvo je značenje ove strašne crkve, on odgovori:

''To su ljudi na zemlji, jeretici koji odbaciše Svetu Sabornu I Apostolsku Crkvu i prihvatiše novu modernizovanu Crkvu koju Gospod nije blagoslovio, u toj Crkvi oni ne poste, ne prisustvuju sveštenosluženjima, ne primaju Sveto Pričešće.

Ja uplašeno rekoh: ''Gospodnja je milost na nama a ove je prokleo smrću...''

Starac me prekinu i reče:

''Ne tuguj samo samo se moli.'' Tada videh masu ljudi od kojih svaki imaše znak zvezde na usnama, strašno se mučaše žeđu i hodaše napred-nazad.

A kad nas videše počeše vikati: ''Sveti Oci Molite se za nas jer mi ne možemo a strašno nam je teško, naše majke i očevi nas nisu učili Zakonu Božijem, mi čak nemamo ni ime Hristovo i ne nalazimo mira, mi odbacismo Sveti Duh I znak Krsta... Tada zaplakaše.
*

Ja krenuh dalje prateći Starca, i tada on pokaza rukom na planinu od ljudskih telesa zalivenih krvlju, a ja jako uplašen upitah Starca za značenje ovih mrtvih telesa.

On odgovori:

''To su ljudi koji živeše monaški život, odbaciše Antihrista i ne primiše njegov znak, oni postradaše zbog Vere u Hrista i Sabornu Apostolsku Crkvu i primiše Mučenicke krune umirući za Hrista. Moli se za ove Sluge Božije.''
*

Bez reči Starac se okrenu ka severu i pokaza rukom, i ja videh Carsku palatu oko koje trčaše psi, divlje zveri i škorpije kezeći svoje zube i čeljusti.

Tada videh i Cara gde sedi na prestolu.

On u licu bled i ozbiljan recitovaše ISUSOVU MOLITVU.

Najednom Car se sruši kao mrtav, njegova kruna pade a psi zveri i škorpije satrše POMAZANIKA VLADARA.

Ja užasnut zaplakah gorko a Starac me uze pod ruku...

Tada videh osobu u belom, to beše CAR NIKOLAJ II, na njegovoj glavi venac od zelenog lišća a njegovo lice bledo i pomalo krvavo, oko vrata imaše zlatni krst i tiho šaputaše molitvu, i tada mi reče sa suzama:
''MOLI SE ZA MENE OČE JOVANE I RECI SVIM PRAVOSLAVNIM HRIŠĆANIMA DA SAM JA CAR MUČENIK UMRO DOSTOJANSTVENO I MUŠKI ZA MOJU VERU U HRISTA I PRAVOSLAVNU CRKVU, RECI SVETIM OCIMA DA SLUŽE PARASTOS MENI GREŠNOME ALI ZA MENE GROBA NEĆE BITI.''
*

Ubrzo sve postade skriveno maglom, a ja plačući molih se za CARA MUČENIKA, noge i ruke mi drhtaše od straha.

Tada Starac reče: ''Pogledaj''

i ja videh grupe ljudi gde leže svuda naokolo pomrli od gladi, a neki još živi jedoše travu i bilje dok psi trgaše telesa mrtvih, nepodnošljiv smrad se širiše naokolo, ja pomislih: o BOŽE ti ljudi neimaše Vere, sa njihovim usnama oni bogohuliše i za to primiše GNEV GOSPODNjI...

Još videh celu planinu knjiga među kojima gamižahu crvi i osetih strašan smrad te zapitah Starca kakavo je značenje ovih knjiga, a on odgovori:

''Ovo su knjige pune bezbožništva i hule na BOGA koje će zatrovati sve Hrišćane sa jeretičkim učenjima'',

tada Starac dotaknu svojim štapom neke od knjiga i njih zahvati plamen i vetar razveja pepeo.
*

Malo dalje videh Crkvu oko koje ležaše gomile listića sa imenima upokojenih za pominjanje, ja se sagoh da uzmem neke od listića da pročitam imena ali Starac reče:

''OVI listići sa imenima za upokojene leže ovde već mnogo godina i sveštenici zaboraviše za njih, a ja upitah: ''Ko će se moliti za njih,'' a on odgovori:
''ANGELI ĆE SE MOLITI ZA NjIH.'''

Pođosmo dalje i Starac ubrza da ga sa mukom pratih.


Onda mi pokaza i reče: ''Vidi!''

i ja videh mnogi narod mučen demonima (đavolima), koji ih mučiše štapovima, vilama i kukama.

Ja upitah Starca šta znači stanje ovog naroda, a on odgovori:

''To su oni koji se odrekoše svoje Vere i koji napustiše Svetu Sabornu I Apostolsku Crkvu i prihvatiše novu modrnizovanu Crkvu.

Ova grupa predsatvlja i sveštenike, monahe, monahinje i mirjane koji prekinuše svoje zavete i brak te se upustiše u pijanstvo i svaku vrstu bezakonja i hule''.

Svi oni imaše užas na licima a iz usta im se širiše nepodnosljiv smrad, dok ih demoni (đavoli) mučiše i vukoše u duboku provaliju iz koje se uzdizala paklena vatra.

Ja se strašno uplaših i prekrstih moleći se ''Izbavi nas Gospode od ovakvog puta.''

Tada videh grupu ljudi starih i mladih strašno ružno odevenih koji podizaše veliku ''PETOKRAKU ZVEZDU'' na svakom kraju zvezde beše po dvanaest demona (đavola) a u sredini zvezde sam Satana sa užasnim rogovima i izduženom i izopačenom glavom, on širiše oko sebe penu na ljude dok govoraše ''Ustajte vi prokleti sa znakom…''

Odjednom se pojaviše mnoštvo demona (đavola) sa željeznim pečatima i na sve ljude staviše znak, na usne, iznad lakta i na desnu ruku.

Ja upitah Starca za značenje ovoga a on odgovori:

''OVO JE ZNAK ANTIHRISTA.''

JA se prekrstih i krenuh za Starcem.
*

Malo zatim on naglo stade i pokaza rukom na istok gde videh veliku grupu ljudi sa radosnim licima gde nose Krstove i upaljene sveće u rukama, a među njima se nalaziše veliki Oltar beo kao sneg i na Oltaru se nalazio ''Vosduch'' (veo kojim se pokrivaju Sveti Darovi) sa zlatnom carskom krunom na kojoj je bilo ispisano ''na kratko vreme.''

Patrijarsi, Episkopi, sveštenici, monasi, monahinje i mirjani stojeći oko oltara pojaše ''SLAVA BOGU NA VISINI I NA ZEMLjI MIR.''

Ja se iz velike radosti prekrstih i zablagodarih Gospodu, tada Starac podiže svoj Krst uvis tri puta i ja videh planinu telesa zalivenu krvlju a iznad njih Angeli leteše uzimajući duše ubijenih za Reč Božiju i nosiše ih ka Nebesima pojući ALILUJA.

Dok posmatrah ja glasno zaplakah a Starac me uhvati pod ruku I zabrani da plačem govoreći:

''Šta je ugodno BOGU, da je naš GOSPOD ISUS HRISTOS mučen prolio Svoju Presvetu Krv za nas, a ovi će biti Mučenici koji ne prihvatiše znak Antihrista i svi koji proliju krv svoju primiće nebeske vence''.

Tada se Starac pomoli za te Sluge Božije i pokaza na istok a reči Proroka Danila se obistiniše ''GNUSOBA PUSTOŠNA'' (Danilo 12;11).

TAMO videh kupolu Jerusalimsku nad kojom se nalaziše zvezda, a u Crkvi veliko mnoštvo miliona ljudi a još mnogi pokušavahu da uđu unutra.

Ja htedoh da se prekrstim ali me Starac uhvati za ruku i reče:

''OVDE JE GNUSOBA PUSTOŠNA.''

Tada videh oltar gde goraše sveće od smole a na oltaru se nalazio kralj u vatreno crvenoj porfiri, na glavi imaše zlatnu krunu sa zvezdom, i ja upitah Starca: ''Ko je ovo?'' a Starac reče: ''Antihrist''.

On beše veoma visok, sa vatrenim očima, crnim obrvama, četvrtasto uobličenom bradom, lukavo, zlo i strašno lice.

On se sam nalazio na oltaru.

Tada podiže ruke ka narodu, ruke mu ličiše na kandže tigra i povika:

''JA sam kralj, ja sam Bog, ja sam vođa i onaj koji nema moj znak biće ubijen.''
*

Svi ljudi padoše ničice i obožavaše ga a on stavljaše znak na njihove usne i ruke da bi mogli primiti malo hleba i da nebi poumirali od gladi i žeđi.

Tada pred Antihrista njegove sluge dovedoše nekoliko ljudi sa zavezanim rukama koji mu se ne htedoše pokloniti.

Oni glasno rekoše:
''MI SMO HRIŠĆANI! MI VERUJEMO U NAŠEG GOSPODA ISUSA HRISTA!'' a Antihrist im u trenu pootkida glave i hrišćanska krv se proli.

Tada u oltar pred Antihrsita dovedoše dete da mu se pokloni, ali se dete ne htede pokloniti već jasno ispovedi:
''JA SAM HRIŠĆANIN I VERUJEM U NAŠEG GOSPODA ISUSA HRISTA, A TI SI SLUGA SATANIN!''

Antihrist tada uzviknu:

''Smrt tom detetu!'' dok ostali koji prihvatiše znak Antihrista padoše pred njim ničice i obožavaše ga.
*

Odjednom grom odjeknu, mnoštvo munja poče da seva i vatrene strele počeše da padaju na sluge Antihrista.

Tada velika vatrena strela sevnu i pogodi Antihrista u glavu.

On mahnu rukom a kruna mu pade sa glave na zemlju i izlomi se.

Tada milioni ptica poleteše na sluge antihristove.

Ja osetih da me Starac uze za ruku i povede.
*

Hodasmo dalje i ja videh još jako mnogo prolivene hrišćanske krvi i tu se setih reči Svetog Jovana Bogoslova, u knjizi Otkrovenja, da će krvi biti konjima do uzdi.

Ja pomislih: Bože spasi nas.

Tada videh Angele koji leteše i pojahu ''SVJAT SVJAT SVJAT GOSPOD BOG SAVAOT.''
*
Starac pogleda unazad i reče:

''NE TUGUJ JER BRZO, VRLO BRZO ĆE DOĆI KRAJ SVETA. Moli se Gospodu: BOŽE BUDI MILOSTIV NA SLUGE SVOJE.''
*

Vreme se primicaše kraju.

Starac pokaza ka istoku, pade na kolena i poče molitvu i ja mu se pridružih.

Tada Starac bi podignut u visinu ka nebesima i dok odmicaše u visinu ja se prisetih da neznam Starčevo ime te glasno povikah za njim: ''OČE KAKO TI JE IME?''

A on blago odgovori: ''SERAFIM SAROVSKI.''
*

TO JE ONO ŠTO JA VIDEH I ZAPISAH ZA PRAVOSLAVNE HRIŠĆANE.

Veliko zvono zazvoni nad mojom glavom i ja čuvši zvuk ustade sa kreveta i pomolih se:

''GOSPODE BLAGOSLOVI I POMOZI MI MOLITVAMA VELIKOG STARCA, TI PROSVETLI MENE GREŠNOG SLUGU SVEŠTENIKA JOVANA KRONŠTADSKOG.''


-----------------------------------


Sveti Ivan Čudotvorac Kronštadski se slavi 19. oktobra i 20. decembra.
 
Natrag
Top