Virus Zapadnog Nila: Ne treba paničiti

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Virus Zapadnog Nila: Ne treba paničiti

U Srbiji je do sada registrovano 37 slučajeva obolevanja od virusa zapadnog Nila, koje prenosi komarac, a tri osobe su preminule.

v258582p0.jpg

Ministarka zdravlja, profesor dr Slavica Đukić-Dejanović izjavila je da nema opasnosti da će se u Srbiji razviti epidemija izazvana virusom zapadnog Nila i dodala da obaveštavanje javnosti o tome treba da bude realnim informacijama, bez tendencije da se pravi panika.

"Nema naznaka da će se razviti epidemija. Prvi slučaj je potvrđen 18. jula. Osobe koje posumnjaju da bi mogle biti zaražene treba da se jave lekaru, jer i ova bolest, kao i svaka druga, može imati tešku formu", navodi se u izjavi, koju je Ministarstvo zdravlja dostavilo "Politici".

Na Institutu za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije u Beogradu, po rečima zamenice direktora ove ustanove profesorke dr Olge Dulović na lečenju se sada nalazi dvadesetak pacijenata i trenutno nijedan od njih nije u kritičnom stanju. Za neke od pacijenata analize su u toku i čekaju se rezultati.

Profesorka Dulović je za "Politiku" potvrdila da je sredinom avgusta od komplikacija koje su usledile posle inficiranja virusom zapadnog Nila, na Infektivnoj klinici umrla osamdesetogodišnja pacijentkinja koja se lečila u Pančevu.

"Pacijentkinja nije umrla od ujeda komarca, nego od zapaljenja mozga izazvanog virusom zapadnog Nila, koji prenose komarci. Kada smo mladi i zdravi, svaka, pa i ova bolest se lakše savlada, jer nema odgovarajućeg antivirusnog leka. Međutim, kada je čovek star i kada mu je organizam istrošen drugim oboljenjima, poput dijabetesa, visokog krvnog pritiska i srčane i bubrežne bolesti, kada na sve to dođe jedna ovako teška bolest, onda može da se očekuje težak tok, pa i smrtni ishod", objasnila je dr Dulović, infektolog po specijalnosti.

Još jedna osoba umrla je od zapaljenja mozga izazvanog virusom Zapadnog Nila u Klinici za infektivne bolesti Kliničkog centra Srbije, potvrđeno je "Blicu" u Klinici za infektivne bolesti.

Dr Olga Dulović kaže kako nema razloga ni za paniku ni za proglašavanje epidemije.

Inače, ugrožene su sve osobe koje je ujeo zaraženi komarac, ali se najteža klinička slika beleži otprilike kod jedne osobe na 150 inficiranih.

Simptomi slični gripu i prehladi, kako se zaštititi

Simptomi groznice Zapadnog Nila slični su onima koje imaju oboleli od gripa ili prehlade, pa ih je teško prepoznati.

Povišena telesna temperatura, glavobolja, umor, bol u zglobovima, osip na koži, natečeni limfni čvorovi, bol u očima, su najčešći simptomi.

Simptomi teške infekcije su nepodnošljive glavobolje, ukočenost vrata, dezorijentacija, podrhtavanje, loša koordinacija, iznenadna paraliza ili slabost u rukama i nogama.

Ako imate ovakve simptome obavezno posetite lekara.

Da biste se zaštitili na prozire svog doma stvaite mrežice koje neće dozvoliti komarcima da ulete. Takođe, možete koristiti i hemijska sredstva protiv komaraca, poput onih koja se uključuju u struju, ili se u vidu spreja prskaju u prostorijama u kojima postoji mogućnost da se nađu komarci.

Komarci su najaktivniji u zoru i sumrak, pa je najbolje dau to doba ne izlazite napolej, ili da se zaštite preparatima koji se nanose na kožu i štite od uboda.


Virus prenosi i tigrasti i običan komarac


Tigrasti komarac, poznat kao prenosilac virusa 'zapadnog Nila', prisutan je u petnaestak evropskih zemalja i vrlo je brojan u našem okruženju, posebno u Grčkoj, Albaniji, Crnoj Gori i Hrvatskoj, ali postoje indicije da se tigrasti komarci koji pripadaju mediteranskoj vrsti tih insekata, nalaze i u Srbiji, kaže za "Politiku" profesor dr Željko Tomanović sa Biološkog fakulteta u Beogradu.

Prema njegovim rečima, jajašca tigrastog komarca nađena su na graničnim prelazima pretprošle godine.

"Kapacitet za prenos virusa ima i običan komarac. To je već potvrđeno u Grčkoj i drugim zemljama", kaže profesor Tomanović, ne isključujući mogućnost da je neko od obolelih osoba u Srbiji zaražen ubodom običnog komarca.

Ocenjujući da su klimatske promene povećale temperature u gradovima, profesor ističe da to dovodi do migracije mnogih vrsta insekata iz oblasti Mediterana, suptropskih i tropskih predela u naše krajeve.

"Nije mi poznato da se, osim tigrastih komaraca, još neka vrsta naselila u Srbiji, što ne znači da tako nešto ne može da se dogodi. Na primer, u Srbiji ima malaričnih komaraca, ali oni za sada ne prenose malariju, jer ta bolest nije registrovana poslednjih godina. Ali u Grčkoj je pre dve godine zabeleženo 60 slučajeva malarije", napominje profesor, dodajući kako su neke vrste štetočina, poreklom iz Južne Amerike, poput insekta "tuta apsoluta", već nastanjene u Srbiji.

"To je moljac koji napada paradajz. U Srbiji se nastanio i moljac heliko verpa armigera iz suptropske Afrike, koji takođe napada povrće, kukuruz, lucerku. Zatim, cvrčak cikada metkalsa pruinoza je stigao iz Južne Amerike. Taj insekt napada vinovu lozu i prenosi viruse na biljke i voće", tvrdi Tomanović, ukazujući da Srbija može da očekuje dolazak mnogih štetnih vrsta insekata iz tropskih krajeva, koji mogu ugroziti useve. Ove vrste nisu medicinski štetne po čoveka.

Virus zapadnog Nila u Srbiji postoji već osam godina i njegovo ponovno pojavljivanje nije nikakvo iznenađenje. Na opasnost od epidemije virusa zapadnog Nila, ukazano je na međunarodnom skupu u Beogradu još 2004.

Na području Mediterana, počeo je da se konstatuje još pedesetih godina prošlog veka, prvi put je registrovan u Rumuniji 1996, kad je izazvao velike epidemije u 19 provincija te države.

(MONDO)




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Ispovest zaraženog virusom sa Nila

Ispovest zaraženog virusom sa Nila

Nisam ni znao da me je u Neos Marmarasu ujeo komarac. A onda su počele glavobolje, malaksalost, temperatura...priča za “Press“ zaraženi groznicom Zapadnog Nila.

1.jpg
Tigrasti komarac, ilustracija

Iz dana u dan bilo mi je sve gore. Tek u bolnici saznao sam da imam tu groznicu Zapadnog Nila. Pre toga nikada nisam ni čuo da postoji“, priča ovaj 59- godišnjak.

On je još pre dvadesetak dana pregrmeo opasan virus o kojem sada bruji cela Srbija. Kaže, pošto je hronični srčani bolesnik, u jednom trenutku je mislio da neće preživeti. Srećom, već dan ili dva posle toga počeo je da se oporavlja, piše list.

Sagovornik lista kaže da je na letovanje otišao krajem jula. Mada je prošlo mesec dana otkako je pušten iz bolnice, i dalje oseća posledice.

“Bio sam na Halkidikiju, u mestu Neos Marmaras, baš u blizini kompleksa “Porto Karas", a tereni oko tog kompleksa pravi su rasadnik komaraca. Tu su očigledno i mene ujeli, mada nisam osetio ništa neobično2, rekao je i dodao:

“Iz Marmarasa sa porodicom otišao na Tasos. Tamo sam počeo da osećam tegobe, ali je ionako trebalo da se vratim u Srbiju. Kod kuće su me snašle muke...

“Gubio sam svest. Bolela me je glava, a slomila temperatura. Nisam znao za sebe. Odmah sam hospitalizovan u Beogradu, gde sam lečen 15 dana. Sada sam kod kuće, hvala bogu, biće dobro. Encefalitis je, kako su mi objasnili, veoma teško oboljenje od kojeg može da se padne i u komu, a oporavak traje od šest meseci do čak godinu dana", ispričao je za "Press" ovaj muškarac.

On otkriva i šta je sve saznao o bolesti dok je ležao na infektivnoj:

“Osim u Grčkoj, virus ZN prisutan je i u Crnoj Gori, Albaniji i Rumuniji. Da bi se razmnožavao i prenosio potrebne su mu temperature iznad 32 stepena, što znači da mu pogoduju ova topla leta u Srbiji.“

Broj zaraženih od ove groznice, inače, i dalje raste. U Institutu “Torlak" Pressu je rečeno da je ZN potvrđen kod još 16 pacijenata, tako da se broj zvanično obolelih povećao na 37.

Zamenica direktora Klinike za infektivne i tropske bolesti KCS Olga Dulović rekla je da će eventualno povećanje broja zaraženih zavisiti od toga koliko će komarci u predstojećem periodu biti aktivni.

(MONDO)



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Virus zapadnog Nila u Srbiji već osam godina

Virus zapadnog Nila u Srbiji već osam godina

I zato sada njegovo ponovno pojavljivanje nije nikakvo iznenađenje.

v258266p0.jpg

Na opasnost od epidemije "Virusa zapadnog Nila", ukazano je na međunarodnom skupu u Beogradu još 2004. i to što se sada pojavio za srpske stručnjake nije nikakvo iznenađenje, rekao je Tanjugu načelnik Instituta Vojnomedicinske akademije za epidemiologiju pukovnik Radovan Čekanac.

"Na međunarodnom skupu 2004. godine ukazali na mogućnost prenošenja ovog virusa, kao i na to da se on već tada nalazio u našoj sredini", kazao je Čekanac.

Prema njegovim rečima, izuzetno je teško odrediti tačno vreme kada se taj virus pojavio na našim prostorima podsetivši da je otkriven u Africi 1937.godine.

"Na području Mediterana, počeo je da se konstatuje još pedesetih godina prošlog veka, prvi put je registrovan u Rumuniji 1996, kad je izazvao velike epidemije u 19 provincija te države", objasnio je Čekanac.

On je dodao da se ta epidemija "ponovila 2000, 2001. i 2002. godine sa nekoliko stotina obolelih i na desetine registrovanih smrtnih slučajeva".

Čekanac je napomenuo da je to već "tada bio znak da treba da se sprovede neka vrsta nadzora, uzimajući u obzir da se Rumunija graniči sa Srbijom".

Primetivši da mediji kao uzročnik virusa navode samo tigraste komarce, on je napomenuo da taj virus mogu da prenesu i druge vrste komaraca.

"Tigrastih komaraca kod nas nema, ali ima drugih vrsta, koje su odgovorne za prenošenje - to su komarci iz roda "kuleks", koji su prisutni na našim prostorima", rekao je Čekanac. On je precizirao da je virus dokazan kod 43 vrste komaraca, koje mogu, da inficiraju čoveka.

On je objasnio i da se virus održava u određenom žarištu, između ptica koje su zaražene i komaraca koje se hrane krvlju ptica.
"Ta žarišta su endemska i ona se vremenom šire. Sve je veci broj zaraženih ptica i komaraca, i verovatno se s godinama ta žarišta šire", dodao je Čekanac.

On navodi i da sa sigurnošću ne mozemo reći da li je u prethodnom periodu kod nas bilo slučajeva oboljenja od tog virusa "jer se dijagnostika na "virus zapadnog Nila" nije radila sve do pre par godina".

Prema njegovim rečima, osnovni način transmisije virusa, koji ne može da se prenosi s čoveka na čoveka je ubod zaraženog komarca.

Na Klinici za infektivne i tropske bolesti zbrinuto je dvadesetak pacijenata zbog sumnje da su oboleli od virusnog encefalitisa, odnosno "Virusa zapadnog Nila" a kod dvoje njih je ta bolest i dokazana, izjavila je zamenica direktora Klinike za infektivne i tropske bolesti Olga Dulović.

Ona je Tanjugu kazala da se kod 20-ak pacijenata očekuju rezultati kako bi se utvrdilo da li su i oni zaraženi tim virusom, navodeći da je u nekim slučajevima za analize potrebno i do dve nedelje.

Zamenica direktora Klinike za infektivne i tropske bolesti Olga Dulović potvrdila pisanje medija da je Pančevka preminula od groznice zapadnog Nila. Ministarka kaže da nema mesta panici.

Na Klinici za infektivne i tropske bolesti zbrinuto je dvadesetak pacijenata zbog sumnje da su oboleli od virusnog encefalitisa, a kod dvoje njih je ta bolest i dokazana, izjavila je zamenica direktora Klinike za infektivne i tropske bolesti Olga Dulović.

Ona je Tanjugu kazala da se kod 20-ak pacijenata očekuju rezultati kako bi se utvrdilo da li su i oni zaraženi tim virusom, navodeći da je u nekim slučajevima za analize potrebno i do dve nedelje.

Dulović je rekla da je groznicom zapadnog Nila, koju prenose najčešće tigrasti komarci, tokom jula i avgusta u Srbiji registrovana 21 zaražena osoba, pored osoba koje su hospitalizovane, a za koje virus još nije potvrđen.

Dulović je kazala da je jedna žena koja je lečena u Pančevu preminula polovinom avgusta nakon što je i kod nje dijagnostikovano ovo oboljenje.

Sve zaražene osobe su starosti između 52 i 82 godine.

Te osobe su se, prema njenim rečima, lečile kako na Klinici za infektivne i tropske bolesti u Beogradu, tako i na odelenjima u drugim delovima Srbije.

Ona je rekla da najveći broj zaraženih nije putovao u predele u kojima je bilo zaraženih poput Grčke.

Dulović je rekla da je celog leta povećan broj obolelih pacijenta sa slikom encefalitisa, pa je moguće i da je broj zaraženih od te groznice veći.

Kako je navela, građani nemaju razloga za zabrinutost jer postoje različite forme virusnog encefalitisa koje mogu biti blage i prolaze neprimetno, a nekada mogu biti i veoma ozbiljne i životno ugrožavajuće.

Ona je kazala da je potrebna pojačana pažnja i savetovala građanima da se ukoliko primete neke simptome blagovremeno jave lekaru.

Prvi simptomi koji ukazuju na to oboljenje su glavobolja, visoka temperatura, otekle žlezde, pospanost....

Najteža forma virusnog encefalitisa je zapaljenje mozga, rekla je Dulović navodeći da je u celom regionu zabeležena učestalija pojava ovog oboljenja koje izaziva taj virus.

Dulović je navela da je virus zapadnog Nila bila bolest koja je najpre postojala lokalno, ali da se preko ptica i insekata proširiila i na druge zemlje, uključujući i region Balkana.

Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović izjavila je da nema opasnosti da će se u Srbiji razviti epidemija izazvana ovim virusom koji prenose tigrasti komarci.

Đukić Dejanović je naglasila da obaveštavanje javnosti o tome treba da bude realnim informacijama, bez tendencije da se pravi panika.

"Nema naznaka, ni parametara da će se razviti epidemija", rekla je ona gostujući na TV Pink, povodom navoda medija da je u Institutu Torlak potvrđen virus sa zapadnog Nila koji prenose tigrasti komarci.

Ona je precizirala da je virus ustanovljen kod 21 osobe, ali da ga neuporedivo veći broj ljudi nosi. Prema njenim rečima, 80 odsto bolesti odvija se potpuno asimptomatski, a u 20 procenata reč je o lakim simtopmima male temperature i malaksalosti.

"Od 2010. godine mi imamo ovaj virus koji komarci prenose", istakla je ona i upozorila da bi onaj ko posumnja da bi mogao biti i jeste zaražen trebalo da se javi lekaru, jer i ova bolest, kao i svaka druga, može imati tešku formu.

Ona je rekla da vakcine nema i da je suština u tome da se vodi zdrav život, a da bi nadležne službe trebalo da obavljaju zaprašivanje protiv komaraca.

Inače, kako "Alo" saznaje iz izvora bliskog Ministarstvu poljoprivrede, na teritoriji Beograda i njegove okoline izolovan je virus groznice Zapadnog Nila iz domaćih komaraca, međutim, tokom jučerašnjeg dana niko od nadležnih nije želelo da potvrdi, ali ni da demantuje ta saznanja.

Prema istom izvoru, veterinari iz Beograda su protekle nedelje posumnjali da se nešto čudno dešava sa komarcima i poslali su uzorke na analizu.

"Ispitivanje je pokazalo da komarci nose virus u sebi", navodi sagovornik "Alo" koji je želeo da ostane anoniman.

Groznica Zapadnog Nila spada u potencijalno teško virusno oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komarca. Kod 80 odsto ljudi, infekcija prođe bez simptoma, a manje od jedan odsto pacijenata oboli od teškog oblika bolesti, navode u Institutu.

Za infekciju kod ljudi faktori povećanog rizika su duži boravak u prirodi, neredovna upotreba sredstava protiv ujeda komaraca, kuće sa vlažnim podrumima, prisustvo komaraca u stanu, zadržavanje vode u posudama za cveće i slično.

Iako se virus ne prenosi sa čoveka na čoveka, postoji mogućnost prenošenja putem transfuzije, transplantacijom organa, transplacentarno sa majke na dete i dojenjem.

(MONDO/agencije)



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Virus Zapadnog Nila koban za slabe

Virus Zapadnog Nila koban za slabe

Dr Darko Nožić: Važno je da se virus ne prenosi sa čoveka na čoveka, a „sezona bolesti“ završava se sezonom komaraca

1.jpg
U budućnosti nam, možda, preti malarija, ali samo ukoliko se nastavi ova mogućnost da budemo tropska zemlja

BOLEST izazvana virusom Zapadnog Nila, o kojoj se zbog smrtnih slučajeva u našoj zemlji poslednjih dana mnogo govori, kao i sva druga virusna oboljenja ispoljava se netipičnim simptomima kao što su opšta slabost, malaksalost, bolovi u mišićima i zglobovima. Može da se javi osip po koži i, ponekad, otok limfnih žlezda u blizini mesta uboda komarca.
Ali, najopasnije kliničke manifestacije koje izazivaju smrt, a javljaju se u jedan odsto slučajeva, jesu meningoencefalitis i encefalitis. Zbog upale moždanih ovojnica i(li) mozga ugroženi su centri svih vitalnih funkcija organizma. Kojim simptomima će se ove upale ispoljiti zavisi od dela mozga do kog je virus dospeo. Koliko vremena će proći od uboda komaraca do ispoljavanja lakših ili težih oblika bolesti i da li će „nosilac“ virusa uopšte da se razboli zavisi, pre svega, od imuniteta pacijenta.

2.jpg

Ovako o virusu Zapadnog Nila govori pukovnik prof. dr Darko Nožić, načelnik Klinike za infektivne i tropske bolesti VMA i naglašava da lakše i više obolevaju oni kojima je imunitet oslabljen. Što je imunitet jači, manja je verovatnoća da će se bolest uopšte razviti. - S obzirom na to da je odbrambena sposobnost organizma starijih slabija i do 50 odsto, najugroženiji su stariji od 65 godina kao i pacijenti sa hroničnim bolestima pluća i oboljenjima koja smanjuju imunitet. Ugroženi su i oboleli od raka, naročito u vreme uzimanja citostatika koji, poznato je, urušavaju imunitet. Američka ispitivanja su čak pokazala da su pacijenti oslabljenog imuniteta i do 40 puta podložniji težem obliku ispoljavanja virusa Zapadnog Nila - kaže prof. Nožić i poručuje da je očuvanje odbrambenih sposobnosti organizma najsigurnija zaštita od ispoljavanja težih oblika ove bolesti.

- Važno je da se ne prenosi sa čoveka na čoveka i da se „sezona bolesti“ završava sezonom komaraca. Kada je o prevenciji reč, zaprašivanje i drugi načini uništavanja komaraca su neophodni, a ova bolest bi trebalo da bude motiv više da se to radi na vreme i kako treba.


MALARIJA

- KADA je reč o infektivnim i tropskim bolestima, u doglednoj budućnosti nam, možda, preti malarija, ali samo ukoliko se nastavi ova mogućnost da budemo tropska zemlja. Jer, klimatski uslovi koji vladaju poslednjih godina, teoretski, pogoduju „donošenju“ i razmnožavanju te opasne populacije malaričnih komaraca - kaže prof. Nožić.

Izvor: Večernje novosti



 
Natrag
Top