Član
Učlanjen(a)
13.11.2010
Poruka
317
Naravno da nema veze - staroslovenski bog Vid i današnji Vidovdan. To o čemu govoriš je nešto drugo. Sveti Sava je imao velike probleme pri uvođenju hrišćanstva, jer ljudi nisu htjeli da se odreknu svojih duhova zaštitnika u koje su do tada vjerovali, pa da bi ih privolio da prihvate novu vjeru, napravio je kompromis tako što im je, umjesto dotadašnjih duhova zaštitnika, ponudio svece kao zaštitnike porodica i rodova. To danas poznajemo kao krsnu slavu kod pravodlavaca, te otuda jedino kod pravoslavnoh Srba i postoji krsna slava, dok ostali pravoslavni narodi to nemaju. Današnji Vidovdan je uveden u crkveni kalendar kao dan sjećanja na kosovski boj.
"О пореклу народног назива за овај празник постоји више верзија, али ниједна није доказана односно потврђена. По једној је овај празник наставак слављења словенског паганског божанства Световида, који је био бог обиља и ратаи који је можда био српски врховни бог. По другој интерпретацији су поштовање светог Вида (лат. Sanctus Vitus) донели са собом немачки католички рудари Саси, а њихов светац је прилагођен локалном становништву. То тумачење се може лако побити када се узме у обзир да је овај празник познат и код Бугара иако Бугарска никада није била под утицајем Римокатоличке цркве, такође не треба св. Вида искључиво доводити у везу са римокатоличанством, јер је он ранохришћански светац, који се поштовао још пре поделе хришћана на православце и католике." (iz Vikipedije)

Iz crkvenog kalendara:
U2815Sv. Amos; Sv. vmuč. Knez Lazar i Sv. srpski mučenici – VIDOVDAN


Pa ako je Vitus onda bi bio VITOVDAN a ne VIDOVDAN:???:.Pitaj ti popove da ti objasne kako je doslo do promene naziva iz VITA u VIDA pa nam javi.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Vidovdan je nepokretni verski praznik koga praznuju Srpska pravoslavna crkva i Bugarska pravoslavna crkva 28. juna a po starom kalendaru 15. juna.
Spada u nepokretne praznike, i jedan je od najvećih srpskih praznika.
Kod Srba je poznat pod nazivom Vidovdan, a kod Bugara Vidovden ili Vidov den.

Značaj Vidovdana za srpski narod proističe iz istorijskih događaja koji su vezani za taj datum.
Od svih je najznačajniji Kosovski boj, pogibija kneza Lazara (1371-1389) i tzv. propast Srpskog carstva, pa se tog dana, pored svetog Amosa, od početka XX veka slavi i crkveni praznik Svetog velikomučenika kneza Lazara i svetih srpskih mučenika.
I pored toga, njegovo poreklo je pagansko.

O poreklu narodnog naziva za ovaj praznik postoji više verzija, ali nijedna nije dokazana odnosno potvrđena.
Po jednoj je ovaj praznik nastavak slavljenja slovenskog paganskog božanstva Svetovida, koji je bio bog obilja i rata i koji je možda bio srpski vrhovni bog.
Po drugoj interpretaciji su poštovanje svetog Vida (lat. Sanctus Vitus) doneli sa sobom nemački katolički rudari Sasi, a njihov svetac je prilagođen lokalnom stanovništvu.
Međutim treba imati u vidu da su u Polablju gde je takođe poštovan Svetovid, njegova svetilišta mahom zamenjena crkvama posvećenim svetom Vitu.
Po trećoj interpretaciji, i moguće najverovatnijoj, u pitanju je ostatak Zapadnog hrišćanstva iz vremena dok je među Srbima bio jači uticaj Rima nego Carigrada.
Vidovdan je fiksni praznik koji Rimokatolička crkva obeležava 15. juna i posvećen je sv. Vidu, a sam kult sv. Vida je bio vrlo jak među južnoslovenskim rimokatolicima.
Na to upućuje istovetnost u datumu (28. jun je 15. jun po starom kalendaru) i odsustvo kulta ovog ranohrišćanskog svetitelja u pravoslavnom hrišćanstvu.
I danas po katoličkom Jadranskom primorju postoji obilje toponima i hramova koji nose ime sv. Vida, a sv. Vid je i zaštitnik grada Rijeke koja Vidovdan (15. jun) obeležava kao dan grada (potrebno je skrenuti pažnju da zvaničan datum Vidovdana nije 28. jun, već 15. jun, samo što taj 15. jun zbog razlike u kalendaru pada na 28. gregorijanski jun, kao što i Srpska Nova Godina čiji je zvaničan datum 1. januar pada na 14. januar, jer se SPC pridržava julijanskog, a ne gregorijanskog kalendara).

Ovo su neki od događaja koji su se zbili na Vidovdan:

* 1389, Bitka na Kosovu, sukob srpske vojske pod vođstvom kneza Lazara i turske vojske pod vođstvom sultana Murata,
* 1881, Potpisana Tajna konvencija između Kneževine Srbije i Austrougarske monarhije. Tim dokumentom Srbija je postala zavisna od Austrije, ali je od nje dobila međunarodno priznanje da postane kraljevina. Kasnije je ovaj ugovor proširen stavkom da će Monarhija braniti interese dinastije Obrenović.
* 1914, atentat na nadvojvodu Franca Ferdinanda u Sarajevu, što je pokrenulo Prvi svetski rat,
* 1915, srpski ministar unutrašnjih poslova Ljubomir Jovanović sa albanskim političarem Esad-pašom potpisuje u Tirani sporazum o stvaranju realne unije između Srbije i Albanije.
* 1919, potpisan Versajski sporazum, čime je završen Prvi svetski rat,
* 1921, srpski kralj Aleksandar I Karađorđević doneo Vidovdanski ustav, Ustav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca,
* 1948, na inicijativu Sovjetskih delegata Andreja Ždanova, Maljenkova i Suslova doneta Rezolucija Informbiroa što je označilo razlaz između Jugoslavije i istočnog bloka,
* 1989, obeleženo 600 godina Kosovske bitke, Miloševićevim govorom na Gazimestanu,
* 1990, usvojeni amandmani na Ustav Hrvatske, kojim Srbi više nisu bili konstitutivni narod u Hrvatskoj,
* 1991, slučaj navodnog ubistva trojice vojnika Jugoslovenske narodne armije, poznatiji kao slučaj Holmec,
* 1992, probijen koridor kod Brčkog, spojena dva dela Republike Srpske,
* 1995, snage bosanskih Srba sprečile pokušaj ABiH i HVO Deblokade Sarajeva,
* 2000, U Velikom Ropotovu organizovane prve Vidovdanske igre.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Reći ću vas komšiji da ga ogovarate javno. Njemu drago što ga slave, samo je problem što nije toliko star ...mora da je svaki Vid onda svet?
 
Natrag
Top