Video igrice- opasnost koja vreba

Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Video igrice - opasnost koja vreba

thumbnail.php








Beogradski đaci sve gojazniji i agresivniji, jer većinu vremena provode uz kompjuter. Tek kad strast pređe u zavisnost, roditelji traže pomoć stručnjaka.




Mališani danas sve više vremena provode uz televiziju, igrice i kompjuter, a posledice ove zavisnosti su loše držanje, kriva kičma, gojaznost, asocijalnost, nedruželjubivost, pa čak i agresivnost.
Iza ovog, ne malog problema, leži gomila pitanja kako kontrolisati šta deca gledaju na televiziji, kakve crtaće vole i koju poruku nose animirani filmovi, kako da nam deca rastu zdravo?

Prioiritet sport
- Da bi roditelji imali kontrolu nad detetom, kompjuter, mora da stoji u prostoriji koju koriste svi članovi domaćinstva - objašnjava dr Jonev. - Sa detetom se treba dogovoriti koliko vremena mogu da provode pred računarom. Voditi računa šta dete koristi na Internetu i koje igrice igra. S druge strane, jako je važno da detetu ne izostane sportska aktivnost. Roditelji treba da ustanove kaznu koju će primeniti za neposlušnost i nepoštovanje onoga što se dogovore sa detetom. Ako dete i dalje provodi više sati ispred kompjutera, treba potražiti stručnu pomoć.
Početak bolesti, mame i tate skoro i ne primećuju. Tek kad strast pređe u naviku, a navika u zavisnost, roditelji traže pomoć stručnjaka.
- Roditelji primećuju problem tek kad njihovo dete počne da izostaje iz škole ili izgubi interesovanje za druženje - objašnjava dr Dejan Jonev, školski lekar u Domu zdravlja "Dr Simo Milošević" na Čukarici. - Ukoliko želimo da imamo zdravu naciju, moramo da se bavimo preventivom, odnosno propagiranjem fizičkog vežbanja i zdravog života, a ne sedenjem uz kompjuter, televizor ili četovanjem na netu.
Bitno je, kaže on, posmatrati koliko često deca trepću. Sedenje za kompjuterom smanjuje treptanje što iritira oči, jer se treptanjem očna jabučica vlaži. Ako se deca žale da ih peckaju oči ili im se rapidno povećava dioptrija, to može da bude pokazatelj da je problem u začetku.
- Nesanica, i prekomerno spavanje mogu takođe, da budu znak da roditelji razmisle koliko njihova deca uživaju u video-igrama - dodaje dr Jonev. - Kada počnu da zanemaruju svoje obaveze i da beže iz škole u igraonicu, ali i da sužavaju svoja interesovanja i društvene kontakte, vreme je da roditelji razgovaraju sa njima i objasne im zašto je takvo ponašanje štetno.
Dozirano igranje virtuelnih igrica mogu da imaju pozitivne posledice, ali je vrlo važno da roditelji budu aktivno uključeni i da prate koje kompjuterske igre njihova deca igraju. Ne bi trebalo da se ponašaju kao stražari koji brane šta će se igrati a šta ne, ali određene granice moraju biti postavljene.










Izvor: Novosti
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Nisam imala problema s igricama. Najstarija ćerka se nije za njih nešto mnogo ni interesovala, mlađa je jedno vrijeme išla u klubove i igrala po sat vremena. Onda smo dobili one igrice i nikada ih nisam instalirala ovoj maloj đeci. Ne dam im ni da igraju na lap topu, da mi drndaju i nabace viruse. Meni su te igrice potpuno nezanimljive, tako da i nemaju prilike da ih gledaju. Više volim da ih vodim na selo, da kod komšije vide kako izgleda krava, ovca,koza i ostale domaće životinje, tako da više vremena provode vani. Čak su jahali i konja, što se gradska đeca rijetko mogu pohvaliti i da su konja ikada viđeli.:)
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.685
brzina mi je momentalno 4 mega u sekundi (ovo se ne hvalim)....nego....imaju raznorazne konzole,kompjutere "dva" po glavi ukućna.....sad sam skoro bio u pošti i podneo zahtev da brzinu smanje namega.....ne zbog para.....nego.....znate već.....pojavi se nova igrica....upadaju iz škole,pa kod mene,navodno;pošto je ruter kod mene.....hvala boogu.....rekao sam im da je kod mene brzina najbrža......pojavila se nova igrivca 8 giga......ma .....i skidali smo dok je bio raspust......a sad...je VETO,može jedna u mesec dana......i to dok ovu prethodnu ne izgustiraju
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
18.06.2010
Poruka
5.646
Mojim klincima sam ogranicila vreme koliko mogu da se igraju na kompu,radnim danom samo sat a vikendom dva.Video igrice su razlicite i prilagodjene uzrastu.Decak voli lov,pucacine i ubistva koje kakvih cudovista iz svemira.Devojcica voli neke neznije varijante oblacenja i svlacenja ,kuvanje,cvetice i pcelice..Velika je odavno prestala da se igra igrica i njoj je sad u trendu FB..Msn..i tako te stvarcice..
Mislim da nije dobro da deca provode previse vremana na kompu i uz igrice, jer to pre svega nije zdravo ni za telo ni za duh.Znam slucaj decaka iz kraja koji je totalno izgubio vezu sa stvarnoscu i sve gleda kroz neke ratne igrice,maltretira svu decu i veliki je problem za okolinu.Redovno posecuje pedagoga u skoli i uvek je euforican i manican,sam pogled u njegovim ocima je ..u najmanju ruku cudan.
Ipak sam za to da se pre bave sportom i fizickim aktivnostima nego video igricama.U zdravom telu..zdrav duh.:)
 
Član
Učlanjen(a)
12.01.2010
Poruka
472
Simulacije, strategije su sasvim ok igrice. Neophodan je fer dogovor, skolica pre svega, obaveze, sport ili ostale kreativne stvari i onda vikend uglavnom 3 sata na kompu, problem postaje sve vise facebook.
 
Učlanjen(a)
10.07.2010
Poruka
2.773
Mora se kontrolisati vreme koje deca provode ka kompjuteru, pošto vreme na njemu leti, ni oni sami ne primete koliko dugo sede. Ono što mi se nikako ne sviđa je GTA i mislim da je gora od svake pucačine. Deca su luda za tom igricom (sin 9 godina).
Ne retko mu dođu drugari iz komšiluka i odmah posedaju za kompjuter (nekada ih bude i četvoro). Pustim ih pola sata i onda ih pošaljem na dvorište na šutiranje lopte. Mali trenira fudbal tako da ima i tu zanimaciju, pa škola domaći. Ne ostane tu baš mnogo vremena za igrice.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Šta deca rade na netu?

7. novembar 2010.
Šta deca rade na netu?



Istraživanje EU "Rizik i bezbednost na Internetu", pokazuje da većina dece nema negativna iskustava u online životu. Ali, takođe ukazuje i na sve veću zabrinutost roditelja od virtuelnog života njihove dece.


Izvor: Deutsche Welle



3636339854cd66e0211505353278301_extreme.jpg


Photo: Jim Sneddon/Flickr


Evropska unija i Ekonomska škola u Londonu, predstavili su rezultate istraživanja, kojim je obuhvaćeno na hiljade dece širom Evrope, od Irske do Turske.

Susret sa pornografijom, seksualnim porukama, ili ostavljanje ličnih podatke na rizičnim stranicama, doživelo je 12 odsto ispitane dece.

Istraživanje je pokazalo i da se 39 odsto anketiranih "rizično" ponašalo, prilikom korišćenja interneta. Recimo, u komunikaciji sa "nepoznatim" ljudima, iako pri tome nije dolazilo do upoznavanja „uživo“. Taj procenat obuhvate i one koji su naveli da na internetu naišli na govor mržnje ili promociju konzumiranja narkotika, ali samo mali broj ispitanika tvrdi da je zbog toga bio uznemiren.

U Nemačkoj su okolnosti nešto drugačije. Svega osam odsto dece je reklo da je bilo uznemireno zbog nečeg što su videli ili pronašli na internetu. Drugim rečima, Nemačka je na samo dnu lestvice zemalja, u kojim su dece imala loša iskustva sa internetom.

Uve Hazenbrink sa Instituta za medijsko istraživanje "Hans Bredou" tvrdi da su deca u Nemačkoj manje ugrožena, jer ređe koriste internet, nego deca u drugim državama.

Ali bloger Markus Bekedal, nije siguran u relevantnost ovog istraživanja. On podseća da se u istom navodi „da one države u kojima se internet koristi u većoj meri, imaju i veći probleme. „Ali oko 99 odsto dece u Nemačkoj ima pristup internetu, tako da ne bih mogao da kažem da deca u Danskoj koriste više internet nego ovde“, kaže Bekedal za DW.

Možda se objašnjenje krije u tome što se u Nemačkoj daleko manje koriste sajtovi za socijalno umrežavanje globalnog karaktera. Umesto Facebooka, deca u Nemačkoj radije koriste „SchuelerVZ“. Drugim rečima, dečja komunikacije na internetu se odvija u „zatvorenoj“ a ne globalnoj zajednici.

Istraživanje je pokazalo i da deca sve manjeg uzrasta postaju deo „online zajednice“. U nekim državama, naročito na severu Evrope, internet koriste već od sedme godine. I upravo ti mališani su imali najviše neprijatnih iskustava.

Zato bi edukaciju mladih o dobrim i lošim stranama interneta trebalo usmeriti na one najmlađe. Drugo, izuzetno je važno da roditelji imaju uvid u to što im deca rade. Jer tokom istraživanja se ispostavilo da 41 odsto roditelja, uopšte nije znalo za to da su im deca imala neprijatna iskustva na internetu.

Gotovo 85 odsto dece koristi internet kod kuće. Većina njih bez nadzora roditelja. Oko 48 odsto internet ima u spavaćoj sobi, 31 odsto dece internet koristi i na mobilnom telefonu ili nekom drugom mobilnom uređaju.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.685
Moji mahom jure igrice,mlađi,A kaća muziku i filmove,Kaća (16 godina),za divno čudo...ne voli fejs........mahom koristi moj MSN.......
 
Natrag
Top