Veteran iz SAD: Draža nas je spasao

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Veteran iz SAD: Draža nas je spasao

29. oktobar 2010. | 18:55 | Izvor: B92


Beograd -- Američki avijatičar Milton Frend svedočio u korist rehabilitacije Dragoljuba Mihailovića.

19755388954ccafc78cfd3f793285868_450x300.jpg
Milton Frend (Beta)

Frend je na ročištu u postupku za rehabilitaciju Dragoljuba Mihailovića svedočio da su ga u junu 1944. od nemačkih okupatorskih trupa u Srbiji spasli četnici, sa Mihailovićem na čelu.

On je jedan od 520 američkih pilota i vojnika koji su spaseni u operaciji "Halijard" za vreme Drugog svetskog rata.

88-godišnji vetaran stigao je u Srbiju o svom trošku da sudu ispriča kako su ga Dragoljub Mihailović i njegovi vojnici spasli kada je kao pripadnik američkog vazduhoplovstva oboren nad Srbijom.

U bazi u Pranjanima zatekao je i druge pripadnike savezničkih snaga iz Kanade, SAD i Velike Britanije koje su četnici spasli od nemačkih snaga.

“Ja sam došao da odam priznanje Draži Mihailoviću i četnicima, koji su zaslužni što sam živ. Rizikovali su svoje živote da pomognu meni i stotinama savezničkih vojnika”, podsetio je Milton Frend.

“Želim da odam poštu srpskom narodu, što su nas spasli, brinuli se o nama i sačuvali su nas od Nemaca. Ne mogu dovoljno da kažem hvala za sve što su učinili. U Americi sada živi hiljade i hiljade ljudi koji su potomci onih koje je Mihailović spasio”, naveo je on.

Kada je 1946. Mihailović uhapšen, kako priča ovaj veteran, američki avijatičari su hteli da dođu u Beograd da svedoče u njegovu korist.

Međutim, američka vlada im je rekla da su to odbile vlasti tadašnje Jugoslavije, uz obrazloženje da su krivična dela koja je on izvršio tokom rata toliko teška da svedočenje u njegovu korist ne može ništa da promeni.

Sud je odlučio da na sledećem ročištu u decembru sasluša Ristu Vukovića. Vuković, penzonisani policajac, nije bio danas u sudu, ali je na početku novog postupka tražio da bude protivnik predlagača jer, kako je tada rekao, ima dokaze zbog kojih Mihailović ne bi trebalo da bude rehabilitovan.

Mihailović je 15. jula 1946. godine osuđen na smrt streljanjem, a oduzeta su mu građanska prava. Dva dana kasnije, streljan je kao državni neprijatelj, a do danas nije javno objavljeno gde je i kada sahranjen.

Postupak za rehabilitaciju Mihailovića počeo je u septembru, a naredno ročište je zakazano za decembar.
 
Natrag
Top