Veselinović: Nameti guše privredu

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Veselinović: Nameti guše privredu

Izvor: Tanjug

Beograd -- Vladina preporuka bankama da reprogramiraju kredite preduzećima koja ne kasne u otplati više od 90 dana može da utiče na povećanje likvidnosti privrede.

14786940264e087020eb98d186997268_orig.jpg

To smatra predsednik “Galeb grupe” Radoslav Veselinović, ističući da će banke verovatno biti selektivne u primeni te mere.
“Mogu da navedem primer moje kompanije koja je započela reprogram i pre nego što je vlada donela tu odluku i sa bankom sam uspeo da postignem dogovor da nam reprogramiraju kredite u jednom korektnom periodu, kako bismo mogli da postignemo likvidnost i izmirujemo svoje obaveze u narednom periodu”, rekao je Veselinović.

On je naveo da pri odobravanju reprograma kredita banke sagledavaju poslovanje jednog preduzeća i prema tome se određuje na koji rok će kredit biti reprogramiran.


“Negde dođe do povećanja kamatnih stopa, s obzirom na to da banke smatraju da, čim reprogramiraju kredit, da su i ti plasmani malo rizičniji”, napomenuo je Veselinović.

Prema njegovim rečima, najveći problem privrede u ovom trenutku, pored nelikvidnosti, jesu različite nametnute obaveze koje nisu samo poreske.

“To su razna davanja vezana za agencije koje su novoosnovane, onda pritisak inspekcijskih službi, kaznena politika koja je daleko pooštrena, sve u cilju da se dođe do nekih novih sredstava od privrede i mislim da to privredu dosta koči, povećava troškove poslovanja”, istakao je Veselinović.

“Mislim da smo u velikim problemima i da te obaveze treba u nekom narednom periodu smanjivati, mi ne možemo izdržati teret krize ako svakim danom neko pokušava još više novca da nam uzme u, i ovako, teškom ekonomskom periodu”, dodao je on.

Vlada Srbije preporučila je polovinom juna bankama da počnu sa odobravanjem reprograma kredita preduzećima u Srbiji radi smanjivanja nelikvidnosti privrede.
Prema odluci Vlade, bankama se preporučuje da preduzećima, koja u izvršavanju obaveza ne kasne više od 90 dana, odobre grejs period od godinu dana i da im za toliko produže rok otplate. Tokom perioda mirovanja preduzeća bi plaćala samo kamatu.
 
Natrag
Top