Velja Pavlović: Najveća trema od Nikole Miloševića

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Najveća trema od Nikole Miloševića

Knjigu Velje Pavlovića „Nivo 23” objavila je izdavačka kuća „Drasler partner”

Velja-Pavlovich.jpg
Sa predstavljanja knjige Velje Pavlovića (Foto: A. Vasiljević)

U beogradskoj knjižari „Beopolis” predstavljeno je dvotomno delo Velje Pavlovića „Nivo 23” (devedesete), koje je objavila izdavačka kuća „Drasler partner”.
U prvoj knjizi je trinaest, a u drugoj deset razgovora, vođenih u popularnoj emisiji „Studija B” – „Nivo 23”, od 1992. do 1994. Sagovornici Velje Pavlovića su: Vladeta Jerotić, Raša Livada, Dragan Nikolić, Milan St. Protić, Cile Marinković, Predrag Ejdus, Nikola Milošević, Svetislav Basara, Dragoslav Mihailović, Irfan Mensur, Nebojša Đukelić, Peca Popović, Ljuba Tadić (prvi tom), Mirjana Bobić-Mojsilović, Aleksandar Petrov, Nikita Milivojević, Goran Petrović, Stjepko Gut, Peđa Ristić, Radovan Vučković, Vladimir Arsenijević, vladika Lavrentije i Radomir Milošević Čeda (drugi tom).
O knjigama su govorili dr Lavinija Devenport, supruga ambasadora Velike Britanije, Milan Vlajčić, Mirjana Ognjanović i autor.
Pošto su joj rekli da je Velja Pavlović „stariji, ozbiljan džentlmen”, Lavinija Devenport, pristala je da gostuje u njegovoj emisiji „Nivo 23”. Iznenađena je i brzinom kojom se knjiga pojavila, odštampana je za tri-četiri sedmice. U Engleskoj se knjige mnogo sporije objavljuju.
Knjiga „Nivo 23” za nju je zanimljivo putovanje, kroz koje je upoznala mnoge stvaraoce iz srpske kulture. Tako je Velja Pavlović postao njen kormilar kroz srpsku kulturu. Iako ne ceni knjige po koricama, knjiga Velje Pavlovića je lepa i zbog grafičkog rešenja korica, i biće lep poklon za Božić.
Uz napomenu da je knjiga „Nivo 23” svedočanstvo o nama i vremenu u kojem smo živeli, Milan Vlajčić napominje da je od vremena Skerlića, mladog Vinavera i kafanskih skupova – kojima je najbolju odu ispevao Tin Ujević, pre nego što su ga žandari proterali na zapad, jer je izgledao klošarski, što je bio njegov voljni izbor i neizbežni usud – Beograd je uvek negovao razbarušene dijaloge, tu šumnu košnicu asocijacija, kako ih je nazvao veliki pesnik i govornik Dušan Matić.
Razgovori Velje Pavlovića, naglašava Vlajčić, danas, dve decenije kasnije, deluju uzbudljivije nego kada su „zamicali u tišinu noći i lakog zaborava”. Danas, kada se TV intervjui pretvaraju u isledničko prozivanje, a novinski uz pomoć kompjutera gube svaki trag neposrednosti i spontanosti, Pavlovićevi razgovori deluju još zanimljivije i dragocenije.
U zemlji sa neobičnom kulturom, primetila je Mirjana Ognjanović, Velja Pavlović vodi zanimljive razgovore upravo o kulturi. Njegovi razgovori su slika onoga što smo bili, i onoga što ćemo, možda, biti. Zbunjenost i stidljivost Velje Pavlovića u funkciji je opuštanja sagovornika. Posebno je istakla razgovore s Rašom Livadom, rano preminulim pesnikom, i Goranom Petrovićem.
Ušao je u novinarstvo, kazao je Velja Pavlović, jer je želeo da piše kao Milan Vlajčić i Bogdan Tirnanić. Knjiga „Nivo 23”, koja je na programu „Studija B”, od 28. septembra 1992, svojevrsna je istorija „Studija B”, svega onoga kroz šta je ova stanica morala da prođe devedesetih godina prošlog veka.

Pred svaki razgovor, priznaje, ima tremu, a najveću je imao kada je razgovarao s Nikolom Miloševićem, zbog njegovog velikog autoriteta.

Z. R.
Objavljeno: 12/12/2012
Izvor: Politika




 
Natrag
Top