Veliko spremanje srpske kulture

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Veliko spremanje srpske kulture

Odlukom vlade Srbije smenjeni stari i izabrani novi direktori i Upravni odbori važnih institucija. Nove UO dobili Narodno pozorište, Istorijski i Etnografski muzej, MSU i Filmski centar Srbije

yc0t7og0g9nebv58g0pd.jpg

Istorijski muzej Srbije

POSLE višemesečnih najava i dugog iščekivanja, Vlada Srbije se na sednici od 13. juna, izjasnila o promenama na rukovodećim mestima u republičkim kulturnim institucijama. Imenovani su novi direktori, članovi Upravnih odbora, razrešeni neki od čelnika u v. d. stanju, a na njihova mesta izabrani novi, čiji status je takođe privremen, jer predstoje objavljivanja novih konkursa.


Mnoge odluke bile su predvidljive, jer su njima potvrđeni raniji konkursni rezultati, ali rešenja koja su juče objavljena na sajtu Vlade, donela su i neka iznenađenja. Najveće je što, uprkos višemesečnoj mučnoj situaciji u Narodnoj biblioteci Srbije, čija su četvorica članova UO podnela neopozive ostavke, u ovom slučaju Vlada još nije donela nikakvu odluku.


Novim postavljenjima su svakako zatečeni Miroslav Tasić, v. d. direktora Etnografskog muzeja i Miroslav Živković, v. d. direktora Istorijskog muzeja Srbije. Oni su razrešeni, a umesto njih su imenovane dr Mirjana Menković, odnosno dr Dušica Bojić. One će biti na mestima vršioca dužnosti čelnika ove dve muzejske institucije od nacionalnog značaja. Iznenađenje je tim veće, što su i Tasića i Živkovića, još pre nekoliko meseci u redovnoj konkursnoj proceduri, upravni odbori predložili Ministarstvu kao adekvatna kadrovska rešenja. Zašto se Vlada nije opredelila za ova dva rukovodioca, prema zakonu, trebalo bi da obrazloži upravnim odborima koji su ih birali, ali u rešenjima, zasad toga nema.

Etnografski i Istorijskom muzej dobili su nove Upravne odbore.

Sa mesta predsednika UO Etnografskog muzeja razrešen je akademik Petar Vlahović, kao i članovi profesor Nikola Maričić, Rajko R. Karišić i Branislava Jordanović, a na njihova mesta izabrani dr Dragana Radojičić (predsednik), dr Danijela Velimirović, mr Olga Vasić i mr Mirjana Đekić.

U Istorijskom muzeju razrešeni su predsednik UO profesor Ljubodrag Dimić (na lični zahtev), mr Vojislav Filipović, dr Radoljub Milošević i dr Vesna Repić Ćujić. Novi UO čine dr Miloš Ković (predsednik), profesor Smilja Marjanović Dušanić, dr Mile Bjelajac i Petar Petrović.


Veoma je neizvesna i pozicija v. d. direktora Muzeja savremene umetnosti Vladislava Šćepanovića, o kome se na ovoj sednici nije odlučivalo.

I on je dobio poverenje Upravnog odbora i svog kolektiva, ali ne i Ministarstva i Vlade. Muzej sa Ušća, ipak je bio tema, jer je razrešen stari, a imenovan novi Upravni odbor. Kako je u kratkom razgovoru za "Novosti" rekao Šćepanović, sa novoizabranim članovima UO je u sasvim korektnim ličnim i profesionalnim odnosima.

S obzirom, međutim, na sve što se događalo minulih meseci u komunikaciji sa Ministarstvom kulture, koje nije htelo, uprkos kršenju zakona, da potvrdi njegov status, ne bi, dodaje, bio iznenađen da već na sledećoj sednici Vlade bude razrešen dužnosti.

Inače, u Upravnom odboru koji je izabrao Šćepanovića sedeli su mr Mihajlo Petković (predsednik), Dejan Đorić, Dragan Babić i Pavle Farčić. Odlukom Vlade, od juče su novi članovi akademik Vladimir Veličković (predsednik), akademik Dušan Otašević, dr Lidija Merenik i Dušan Zdravković.


Posle dva neuspela konkursa za prvog čoveka Narodnog pozorišta, burnih polemika i ostavki Radoslava Laleta Pavlovića, predsednika UO i člana Nade Blam, još krajem prošle godine, Vlada je juče razrešila i ostale članove ovog tela: Aleksandra Obradovića, Milku Forcan, Živorada Ajdačića, Jovu Miloševića i Ljubodraga Begovića. Za predsednika UO postavljena je Jelena Kajgo, a za članove Danica Maksimović (muzikolog), Ana Tomović, Anđelka Nikolić i Milena Marković. Nikakva odluka nije doneta o statusu v. d. upravnika, osporavanog i branjenog Dejana Savića.


Izvršene su izmene i u UO Filmskog centra Srbije, čiji je dosadašnji član Nada Popović Perišić izabrana za predsednika, umesto Dejana Karaklajića. Novi član ovog tela je i Emir Kusturica, kao Nikola Mirkov, Srđan Mihailović, Stanko Crnobrnja i Miroljub Vučković. Uz njih su i još dvoje iz starog sastava, Dubravka Lakić i mr Anđelija Vlaisavljević, a smenjeni su mr Feti Dautović, Dragan Jeličić, Zoran Cvetanović (na lični zahtev) i Mirjana Petrović.


I Narodno pozorište u Prištini dobilo je novog-starog direktora: prošle godine smenjeni Nenad Todorović postavljen je za v. d. rukovodioca, a razrešen je Miodrag Rakočević.


POTVRĐEN IZBOR


U TRI institucije kulture Vlada je juče potvrdila izbore prvih ljudi sa prethodno sprovedenih konkursa. Iz v. d. u redovni statis imenovani su direktori: Narodnog muzeja - mr Bojana Borić Brešković, Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture - Mirjana Andrić i Muzeja pozorišne umetnosti Srbije - Momčilo Kovačević.

fp2kp9kfmd77fxbdnywt.jpg

Nada Popović Perišić, Vladimir Veličković i Jelena Kajgo, novi predsednici upravnih odbora ustanova kulture


PONOSAN NA REZULTATE


NEVOLjE su počele dolaskom ministra kulture Ivana Tasovca i državnog sekretara Dejana Ristića, koji su od početka nastojali da uklone sve koji im smetaju i postave svoje poslušnike, kaže za "Novosti" razrešeni v. d. direktor Istorisjkog muzeja Srbije Miroslav Živković.

e0daak61lcvu80weexu9.jpg

Etnografski muzej


- Kada sam pre nepune dve godine došao u muzej ova institucija je bila zapuštena i ruinirana - objašnjava Živković.

- Prosečna godišnja poseta bila je od 1.500 do 2.000 ljudi, a sada je oko 50.000. Renovirali smo Milošev konak, uredili prostorije, depo, organizovali prenošenje posmrtnih ostataka Milunke Savić u Aleju velikana. Muzej su ljudi prepoznali kao veoma značajnu kulturnu instituciju. Sve to, međutim, nije ništa vredelo, jer je problem u tome što je Dejan Ristić zamislio da upravlja svim muzejima. Meni se sve smučilo, ali sam ponosan na ono što sam uradio u minulom periodu.

"VIĐENI" ZA BIBLIOTEKU

BEZ obzira na to što na sednici Vlade nije doneta odluka o ostavkama četvorice članova UO Narodne biblioteke Srbije, predsednik ovog tela profesor Gojko Tešić kaže za "Novosti" da od svoje odluke ne odustaje: - Dva puta sam slao Vladi i Ministarstvu svoju ostavku sa obrazloženjem - podseća Tešić. - Za mene je ova priča definitivno završena. Ali, u književnim krugovima već se uveliko spekuliše o novom UO NBS. Kao predsednik pominje se akademik Dinko Davidov, a kao članovi profesori Aleksandra Vraneš, Mihailo Pantić i Novica Milić, dok bi peti član trebalo da bude neko od zaposlenih u biblioteci.

ODLAZAK BEZ NAJAVE

DOSKORAŠNjI v. d. direktora Etnografskog muzeja Miroslav Tasić tek je juče od "Novosti" saznao da je 13. juna razrešen dužnosti: - Niko me nije obavestio, niti je neko iz Ministarstva sa mnom razgovarao. Najmanje me je iznenadila ova odluka ministra kulture u proceduralnom smislu, ali očekivao sam kulturniji i učtiviji odnos - kaže Tasić, podsećajući da je samo četiri dana pre razrešenja, primio strukovnu nagradu "Mihailo Valtrović" za najuspešniji muzej prošle godine u Srbiji. - Čuo sam da već pet meseci pokušavaju da me smene, a to je ružno zato što me je UO Etnografskog muzeja, po raspisanom konkursu, transparentno, predložilo ministru za redovan četvorogodišnji mandat. Naslediće me koleginica Mirjana Menković, za koju su načelnici odeljenja muzeja napisali da je osoba koja svoje osnovne radne i stručne poslove nije obavljala u dužem periodu.

(Večernje novosti)
 
Natrag
Top