Važni Telefoni,sajtovi,brojevi racuna,humanitarne akcije.....

MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.675
Ljudi velikog srca Obrenovčanima nude kuće i vikendice
Tanjug | 25. 05. 2014. - 16:14h | Foto: MUP |
Ugroženim žiteljima Obrenovca koji su morali da napuste svoje poplavljene domove Kragujevčani nude kuće i vikendice i poručuju im da u njima mogu da ostanu dokle god žele.

470417_obrenovac4-foto-mup_f.jpg
Bez ikakve nadoknade, svoje kuće i vikendice Obrenovčanima nudi šest porodica iz Kragujevca, kao i jedna koja živi u Beogradu, a u gradu na Lepenici ima nepokretnu imovinu.


Humanost je jedini motiv ovih Kragujevčana, ljudi velikog srca, među kojima su bračni par Milan i Verica Stoiljković. Oni su u izjavi Tanjugu rekli da čim su videli poplavljene domove u Obrenovcu odlučili su da se ugroženima podele svoj stambeni prostor površine više od 200 kvadratnih metara.





- Prvi snimak kada smo videli, prvo dete u naručju spasioca, odmah smo odlučili da pomognemo - kaže Verica čiji je suprug penzioner, a ona pred penzijom.


Objašnjava da, kada je na televiziji gledala snimke iz poplavljenog Obrenovca, znala je da ne može da volontira u prikupljanju pomoći, jer trenutno ima zdravstvenih problema zbog bubrega, ali da ona i suprug imaju dovoljno stambenog prostora koji žele da dele sa ugroženima. O tome su se, kako kaže, dogovorili za pet sekundi.


- Odmah sam pozvala Crveni krst i ponudili smo kuću u kojoj živimo - kaže Verica i dodaje da joj je želja da ugosti porodicu sa decom, da deca nisu uslov, ali da bi ona volela da ih bude.


Plac i skromnu vikendicu u Botunju kod Kragujevca, ugroženima od poplava nudi i Blagoje Fidanov, koji je posle 31 godine nastavničkog staža proglašen tehnološkim viškom i sada čeka starosnu penziju.


- Skromno ali iz srca dao bih plac sa malom kućom. Plac ima 15 ari pod voćem, što znači da ima i plodova. Jeste skromno, blizu je grada. Na ovaj način mogu da pomognem. Toliko mogu, toliko imam - kaže Fidanov i ističe da vikendicu i plac nudi ugroženoj porodice na duže vreme.


Fidanov, savezni rukometni sudija, koji slobodno vreme posvećuje unučićima, ali pomaže i komšijama, kad zatreba, danas je sa prijeteljem užurbano sređivao dvorište vikendice obraslo travom i nada se da će neko prihvatiti njegov poklon.


- Video sam iz medija da je narod totalno izgubio sve, ne svi, ali velika većina, i voleo bih da pomognem koliko mogu, da se što pre skuće, jer leto je kratko. Ne što volim, ja sam to u obavezi, kao gradjanin - rekao je Fidanov i naveo da je njegov otac iz Makedonije u Kragujevac došao 1958. godine.


Dodaje da mu nije prvi put da poklanja i podseća da je pre nekoliko meseci, bez nadoknade, putem oglasa dao klavir, star vise od 100 godina, težine oko 400 kilograma, vlasniku kafane "Ko to tamo peva" u Kniću.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.675
Dragi prijatelji pozivam vas da dodjete sutra od 19h na mini sajam knjiga gde cete moci da kupite knjige putem SMS-a na 1003! Dogadjaj se odrzava u Takovskoj 48, Klub Prozor (preko puta Botanicke baste ispod Plastica 50m). Za autore i izdavace informacija da dodju oko 18h potrazite mene ili Svetlana Polak bicemo tamo i ranije! Vidimo se!!
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.675
25/05/2014 - 20:37
MOLIMO VAS, POMOZITE IM: Preživeli poplave, ali više nemaju ama baš ništa!
- Moja ćerka i ja evakuisane smo iz Obrenovca. Nalazimo se u Žarkovu, u stanu kod moje drugarice. Potrebna nam je hrana, voda i higijena - kaže čitateljka Telegrafa i moli za pomoć




profimedia-0088351685.jpg

Redakciji Telegraf.rs javila se čitateljka Jelena Nikolić (22) i zamolila za pomoć jer nakon poplave u Obrenovcu, njoj i njenoj trogodišnjoj ćerki više nije ostalo ništa.

- Moja ćerka i ja smo evakisane iz Obrenovca i nalazimo se u Žarkovu, u stanu kod moje drugarice. Moj suprug radi i nije s nama. Ostali smo bez dokumenata, bez stana, bez ičega – navodi Jelena.

Ona je zamolila i sve koji mogu da joj pomognu jer pomoći više nema nigde.

- Potrebna nam je hrana, voda i higijena. Unapred vas molim, ako nam možete ikako na neki način pomoći, makar za hranu. Prijavile smo se u Crveni krst na Čukarici i dobile smo flašu vode, jedan sapun, dve četkice za zube, dve paštete i dva WC papira – dodaje naša čitateljka.

(Telegraf.rs)
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.675
Prijave nestalih osoba: Na brojeve telefona operativnog centra MUP-a



080 0100 600
+381 11 274-10-19
+381 11 3617-223
+381 11 3617-224
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.548
Crveni krst: Najveća potreba - konzervirana hrana
144149.gif
BEOGRAD - Crveni krst, koji je aktivan u svih 39 sredina pogođenih poplavama, trenutno najveće potrebe ima za konzerviranom hranom, izjavila je danas generalni sekretar te organizacije Vesna Milenović.

"Više od 70 odsto primljene pomoći se ogleda u vodi, a svega osam odsto u konzerviranoj hrani i oko osam odsto u higijenskim artiklima", rekla je Milenović u emisiji Oko na RTS-u.

Ona je navela da je konzervirana hrana najveća potreba Crvenog krsta, i to zbog uslova u kojima se ljudi nalaze, jer je potrebno da imaju neki gotov obrok.

Kada je reč o Crvenom krstu Beograda, ona je navela da su potrebni brašno, ulje, šećer i pasulj, zato što su u paketima, za ljude koji su u privatnom smeštaju.
"Do sada je Crveni krst Srbije na teren opremio 653 tone pomoći iz Beograda, dok je 51 organizacija iz Srbije u korist onih koji su pogođeni pripremila 1.760 tona", rekla je Milenović.

Ona je istakla da je najviše napora, ovih dana, uloženo da se u Obrenovcu osposobi put za pružanje humanitarne pomoći građanstva.
"Dnevno tu preuzima pomoć između 1.800 i 3.000 ljudi. Za sada smo to dobro uspostavili. Još su nam potrebni dogovori sa lokalnim štabom, a videćemo kako će ići sa povratkom građana jer će se ta potreba sigurno uvećati kada se više građana bude i vratilo", rekla je Milenović.

Prema njenim rečima, ogromne aktivnosti ima i Crveni krst eograda koji zbrinjava potrebu u hrani i higijeni za više od 15.000 ljudi u privatnom smeštaju i oko 4.000 ljudi u prihvatnim centrima.


Tanjug
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.548
Bajaga, "Partibrejkersi", "S.A.R.S" i "Van Gog" sviraju za pomoć poplavljenima!
Autor: Blic | 28.05.2014 - 18:30:00h |

Humanitarni koncert "Noć za pomoć" održaće se 10. juna u Domu Omladine. Kao glavni hedlajneri nastupaju grupe "Partibrejkers", "Bajaga", "Van Gog" i "Sars".

1209223-475107-humanitarni-koncert270514ras-foto-goran-srdanov-001-f.jpg


Bajaga, Cane, Đule i Žare | Foto: Goran Srdanov

Ulaz na ovaj događaj je 1003 dinara. Dakle, ne kupuju se karte, već se daje novac na ulazu, direktno Crvenom Krstu za pomoć ugroženima od poplava.
- Nemojte neko da zove i traži spisak za koncert. I novinari treba da plate ulaz. Ovo su pare kojima pomažemo - naglasio je Bajaga.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.548
Moje dete mora hitno kod lekara, a mi dinara nemamo
Autor: B. Rajić | 29.05.2014 - 07:02:00h |



Obrenovčani iseljeni iz hotela „Slavija“ proveli su prvu noć u izbegličkom kampu u Krnjači. Nekolicina je uspela da se smesti kod prijatelja ili rođaka, dok su neke od nesrećnih ljudi uzele i porodice iz obližnjih mesta.

1209627-14.jpg


Dobili smo konzerve i vodu, deca pitaju za voće: Gordana Stefanović sa decom | Foto: Dejan Živančević

Ipak, velika većina njih je spavala u barakama koje liče na posleratne filmove iz bivše Jugoslavije. Deponija ispred samog ulaska u barake, juče je delimično očišćena, ali je dobar deo đubreta ostao. Juče po podne Crveni krst je počeo da Obrenovčanima dostavlja hranu i vodu, ali su im se obroci sveli, kako kažu, na konzerve i vodu.

1209641-15.jpg


Lena Stefanović | Foto: Dejan Živančević


Gordana Stefanović, majka sedmogodišnje Lane, uplašena je za zdravlje svoje ćerke jer je devojčica rođena sa srčanom manom, a zdravstveno stanje joj se pogoršalo prethodnih dana. Sa Gordanom i mužem Nenadom u Krnjači je još njihovo dvoje dece, Aleksandar (12) i Kristinu (16).

1209653-16.jpg


Smeštaj u Krnjači | Foto: Dejan Živančević


- Od kako smo stigli u Krnjaču Lana je počela da se guši. Celu noć nisam spavala, proveravajući da li dete diše. Ovo je prevelik stres za svako dete, a kamoli za moje kojem trebaju posebni lekovi celog života i redovne kontrole kod lekara. Ona mora u bolnicu, a mi nemamo novca za sve analize koje joj trebaju pre bolničkog lečenja. Ovde nam je strašno.
Nemam gde ni da okupam decu. Slavine ne rade, napolju užasno smrdi od deponije, toaleti nisu u funkciji, zidove se klate i puni su buđi - ukazuje Gordana za “Alo!”. Lenin otac Nenad kaže da devojčici lekari često rade analize, ali da im je svu njenu dokumentaciju kod kuće u Obrenovcu odnela voda. Kako objašnjava, pokušava da nađe bolji smeštaj za decu, ali bez uspeha.

- Lena hitno mora kod lekara, ali se bojim da će nam neke analize i lekove naplatiti. A mi nemamo ništa. Sve je odnela voda. Ne znam gde ćemo sa troje dece. Doneli su nam neke konzerve, a dete mi traži sladoled i voće. Ovo je užasno teško - očajan je Nenad.
1209665-17.jpg


Lena, srećom, dobila mnogo bolji smeštaj | Foto: Jelena Vučetić

Lena kod dobrih ljudi u Opovu


Devojčica Lena Nenadić koja je po dolasku u Krnjaču, u utorak 27. maja, od stresa pala u nesvest, zahvaljujući dobrim ljudima napustila je katastrofalan smeštaj i sa majkom Marijanom i sestrom Jovanom (14) otišla u Opovo.
- Zlata Milić je naša spasiteljka, došla je po nas i sada smo u Opovu. Dočekao nas je roštilj, pite, da ne poverujete. Kao da sam se ponovo rodila. Lena je odlično, priča, vesela je i igra se. Zlata nas je bukvalno spasla. Deca imaju kompjuter, imaju čime da se igraju. Hvala joj, ima ogromno srce - objašnjava Lenina majka Marijana za „Alo!“. Podsetimo Lenu je Srbija upoznala po rečenici: „Mama, je l‘ boli kada voda ulazi u telo?“, a koju je izgovorila kada su je sa majkom i sestrom spašavali iz bujice u Obrenovcu.

alo.rs
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.548
29/05/2014 - 11:26
Hitno potrebni volonteri u Areni!
Kombank arena pozvala je sve volontere da dođu i da im pomognu. Okupljanje je na svaki pun sat na severnom platou

Volonteri-u-Kombank-Areni-prohvatiliste-Arena-2.jpg




Nadležni u Kombank areni apelovali su danas da im je potrebna pomoć volontera, kako bi sva humanitarna pomoć koja ovde stiže bila donirana onima kojima je najpotrebnija.


- Molimo sve koji su u mogućnosti da dođu u Arenu. Okupljanje je na svaki pun sat na severnom platou, kod lopte. Za organizaciju je isključivo zadužena Kombank arena – navode zaposleni.

Nakon katastrofalnih poplava koje su zahvatile Srbiju, jedan broj ljudi koji su evakuisani jer su im domaćinstva bila ugrožena, smešteni su ovde. Velika količina humanitarne pomoći i dalje pristiže, a zaposleni ne mogu sve da postignu sami.

Katastrofalne poplave koje su zahvatile mnoga mesta u Srbiji odnele su ukupno 33 žrtve. Bilo je ugroženo 39 opština, više od milion i po ljudi, a procenjuje se da je nastala šteta od oko milion evra.

(Telegraf.rs)
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.548
Crna Gora uputila ogromnu pomoć Srbiji
Ambasador Srbije u Crnoj Gori Zoran Bingulac istakao je danas u Podgorici da ne postoji statistika koja bi mogla da sagleda ogromnu pomoć koju je Crna Gora uputila građanima Srbije pogođenim poplavama.

srbija-crna-gora.jpg

Bingulac je naglasio da podaci ukazuju na neviđen stepen humanosti građana i organizacija u Crnoj Gori i precizirao da je samo putem SMS poruka od građana susedne zemlje prikupljeno skoro 250.000 evra.

Srpski diplomata je na pres konferenciji posvećenoj poplavama u Srbiji naveo da se procena štete kreće između milijardu i milijardu i po evra i najavio da će ambasada Srbije u Crnoj Gori davati zahvalnice preduzećima i osobama koje su pomogli ugrožene vodenom stihijom.

"Razmišljao sam da ovom prilikom treba dati jednu zahvalnicu na kojoj bi pisalo ''bratskoj Crnoj Gori na ogromnoj humanitarnoj pomoćii i solidarnosti''. Ta zahvalnica bi obuhvatila sva preduzeća, insitutcije i pojedince koji su mnogo pomogli Srbiji", dodao je Bingulac.

Ambasador je naveo i podatak da je preko Centralne banke uplaćeno više od 250.000 dolara, dok je Prva banka otvorila račun na kojem prema posljednjim infromacijama ima preko 140.000 evra za pomoć ugroženima, prenosi informativni portal Analitika.

"To na svoj način pokazuje plemenitost građana. Kamioni robe kreću se ka Srbiji, i to one najneophodnije. Pojedina ministarstva Crne Gore i Srbije, posebno vojske i policije, uspostavila su direktnu saradnju. Mitropolija crngorsko-primorska je samo za nekoliko dana prikupila nekoliko šlepera hrane", istakao je Bingulac, uz pohvalu i većini lokalnih samouprava koje su organizovano učestvovale u prikupljenju pomoći.

Izvor: Tanjug
 
Natrag
Top