Vaspitne fraze - ne menjaju se godinama

Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
VASPITNE FRAZE se ne menjaju decenijama


Da se vaspitne mere nisu promenile već decenijama pokazuje novo istraživanje koje je otkrilo da osam od deset majki ponavlja fraze koje su čule od svojih roditelja.
Istraživanje je otkrilo da su fraze poput "Jer ja tako kažem", i "Čekaj i videćeš", najčešće korišćene prilikom vaspitanja dece.

vaspitne_fraze.jpg

Ketrin Kraford, menadžerka koja je sprovela istraživanje objašnjava:
- Zanimljiva činjenica je da mnoge majke insistiraju na tome kako se ne ponašaju poput svojih roditelja. Međutim, realnost je takva da sopstvenu decu vaspitavamo na način na koji su to radili naši roditelji. Zato preuzimanje starih fraza, porodičnih metoda discipline i rutina koje su oni koristili nije nikakvo iznenađenje.

Dakle, ma koliko se mi trudili da ne ponavljamo greške i ponašanja svojih roditelja, činjenica je da ćemo ih kopirati (svesno ili nesvesno) prilikom vaspitanja mališana. A evo i 10 najčešćih fraza kojima se roditelji suže tokom vaspitanja dece:

1. Jer ja tako kažem
2. Čekaj i videćeš
3. Iskopaćeš nekome oko sa tim
4. Zatvori vrata, ne živiš u čamcu
5. Rekao/la sam ti 1000 puta!
6. Ne postoji reč ne mogu
7. Reci izvini
8. Ako ne možeš da pojedeš ručak, nećeš moći ni dezert
9. Pitaj oca/majku
10. Ko sam ja tebi?





Lepota i zdravlje
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Poslednje leto sam proveo više u šetnji nego što je to bio slučaj prethodnih godina tako da sam silom prilika čuo svakojake metode kojima roditelji vaspitavaju i pre svega disciplinuju svoju decu. Nakon svega mogu da kažem da sam prilično razočaran i da su vaspitne mere navedene u članku najblaži oblik negativnosti u odnosu na ono što sam čuo.
Više puta sam razmišljao o tome kako ću se ponašati kao roditelj i siguran sam i ubeđen da se prema svojoj deci neću svetiti i tako ih prisiljavati da i oni preživljavaju ono što sam ja preživljao, ni svesno ni podsvesno. Ne kažem da sam bio maltretiran, daleko od toga, ali bilo je stvari koje mi se nisu sviđale a koje su se ponavljale :(
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Na zapadu je snovno pravilo: Decu ne kaznjavati ni u kom smislu, pricati im, pricati i samo pricati.
Zato ih deca kasnije ne fermaju ni 3%. Nemaju autoritet kao roditelji. Klinci rade sta im se prohte, nevaspitani su i bezobrazni do te mere, da se snimaju emisije u kojima su roditelji zrtve i traze svaku mogucu pomoc, od raznih organizacija....
Ma uzas. Kad dete u prodavnici pocne da se valja po podu i lize ga jezikom jer mu se ne kupi sta zeli a roditelj se ubije objasnjavajuci i nista.....tako zakon nalaze.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Da ali to je već otišlo u drugu krajnost i iskreno ne obazirem se preterano kako se to negde rešava, dovoljno je da čovek sam preuzme odgovornost rukovodeći se razumom i jednim zrelim i ozbiljnim razmišljanjem, naravno uzimajući u obzir i druga mišljenja i stavove koji mogu biti različiti :)
 
Član
Učlanjen(a)
27.11.2009
Poruka
1.306
Da ali to je već otišlo u drugu krajnost i iskreno ne obazirem se preterano kako se to negde rešava, dovoljno je da čovek sam preuzme odgovornost rukovodeći se razumom i jednim zrelim i ozbiljnim razmišljanjem, naravno uzimajući u obzir i druga mišljenja i stavove koji mogu biti različiti :)


Ja se obazirem, jer u takvom okruzenju zivim. Ne vaspitavam dete na `njihov nacin`, uvidjam sve moguce greske i trudim se da ne pravim iste.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Ja se obazirem, jer u takvom okruzenju zivim. Ne vaspitavam dete na `njihov nacin`, uvidjam sve moguce greske i trudim se da ne pravim iste.

Pa to i ja tako razmišljam doduše u budućnosti, jesam rekao ne obazirem se ali sam se korigovao na kraju posta. Razumeli smo se ;)
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Na zapadu je snovno pravilo: Decu ne kaznjavati ni u kom smislu, pricati im, pricati i samo pricati.
Zato ih deca kasnije ne fermaju ni 3%. Nemaju autoritet kao roditelji. Klinci rade sta im se prohte, nevaspitani su i bezobrazni do te mere, da se snimaju emisije u kojima su roditelji zrtve i traze svaku mogucu pomoc, od raznih organizacija....
Ma uzas. Kad dete u prodavnici pocne da se valja po podu i lize ga jezikom jer mu se ne kupi sta zeli a roditelj se ubije objasnjavajuci i nista.....tako zakon nalaze.
Batina je iz raja izašla! Naravno da decu ne treba mlatiti, ali trebaju nečega da se boje i da nauče da prihvate kaznu!
 
Natrag
Top