Vaskrsenja

Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Poprilično velik prostor da razmenimo svoja razmišljanja na temu o vaskrsenjima.
Sigurno imamo raznih gledišta po tom pitanju pa evo zgodnog mesta za reći da li verujemo u vaskrsenje i zašto.
Da li ima i koliko vaskrsenja i kad?
Kad koji ustaju i zašto?
Dobrodošli,izvolite.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Biblija govori uvek o dve vrste uskrsenja
1.Uskrsenja koja su bila i koja ce biti
2.Uskrsenje pravednih i uskrsenje nepravednih
3.Uskrsenje na nebo i uskrsenje na zemlji
4.Uskrsenje sa nebeskim telima i zemaljskim telima

Prva tema ,mislim da je jasna.Biblija izvestava o nekih 9 uskrsenja koja su se desila.Dva su se desila pre Isusa Hrista,u njegovom vremenu 2,nakon njega jos 2 koji su svi uskrsnuli za zivot na zemlji,i Isusovo uskrsenje na nebo.
Isus Hrist je obecao nebesko uskrsenje samo za 144000 zemljana prema otkrivenju 14:3
I pevahu kao novu pesmu pred prestolom i pred četiri životinje i pred starešinama: i niko ne mogaše naučiti pesme,
osim onih sto i četrdeset i četiri hiljade koji su otkupljeni sa zemlje.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Mozes li navesti na kojim mjestima se nalaze vaskrsenja u Bibliji?
Ja znam za dva: Ilija koji je ucinio da Bog vaskrsne djecaka, i Isus koji je ucinio da Bog vaskrsne Lazara.

osim toga bilo bi dobro definisati sta je tacno vaskrsenje.

Ja vjerujem da je vaskrsenje istovremeno tjelesno i duhovno: da se vasrkslim smatra covjek koji je podignut iz mrtvih (moze i iz praha, kada tjeleseno sasvim nestane u prahu iz kojeg je stvoren) i kome je vracena dusa. Ozivljen.
Ukoliko nije umro, ne smatra se vaskrslim.
Ukoliko je vasksnuo smatra se zivim dok ne umre opet nekada.

Ja znam da se Jehovini svjedoci bore da dokazu da covjek nema dusu, da su tijelo i dusa jedno, sto nije biblijsko ucenje.
Biblija bez dvojbe ukazuje da je covjek sastavljen iz duhovnog i fizikog tijela (pogledaj raspece: Isus predade dusu Bogu).
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Evo ta dva koja si naveo sasvim su dovoljna.
Ali evo sve po redu
1.Ilija uskrsava udovicinog sina(1.carevima 17:17-24)
2.Jelisej takodje uskrsava dete(2.carevima 4:32-37)
3.Mrtvac vaskrsava kada je bacen u jamu dotakao kosti mrtvog Jeliseja (2.carevima 13:20,21).
To su bili starozavetni slucajevi uskrsavanja mrtvih,a novozavetni su sledeci.
4.Sin udovice iz navina(Luka 7:11-17)
5.Jairova kcerka(Luka 8:40-56)
6.Lazar(Jovan 11:24-26 i 38-44)
7.Isusovo uskrsnuce(Matej 27:62-66,;28:1-15 i 1.Korincanima 15:3-8)
8.Tavita-Dorka(dela apostolska 9:36-42)
9.Evtih(Dela apostolska 20:7-12)
Ako je ovo jasno,mozemo da idemo dalje,ako nema pitanja u vezi ovoga?
 
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Još nebih učestvovao u opšrnijem dijalogu ali bih da malo proširimo temu unutar nje same pitanjem:
Zašto na kraju 20 gl. Otk. piše da samo oni čija imena NISU zapisana u knjigu života idu u jezero(gehenu) a šta biva sa onima čija jesu i odkud u drugom vaskrsenju oni?
Ko će sve ići na sud?

harrybonnot

sviđa mi se tvoje pitanje i rado bih kasnije odgovorio ako to neko drugi ne učini, jer ne želim da sam učestvujem u temi već da čujemo što više razmišljanja.


RISu

U prvom opisu vaskrsenja si izostavio neke primere pa htedoh da dopunim ali onda čitam i vidim da si to sam učinio u drugom odgovoru i drago mi je da je sad kompletna slika.Možda bi bilo dobro čuti tvoj odgovor hariju ako smatraš za shodno.
Pozdrav.

user-offline.png
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Evo ta dva koja si naveo sasvim su dovoljna.
Ali evo sve po redu
1.Ilija uskrsava udovicinog sina(1.carevima 17:17-24)
2.Jelisej takodje uskrsava dete(2.carevima 4:32-37)
3.Mrtvac vaskrsava kada je bacen u jamu dotakao kosti mrtvog Jeliseja (2.carevima 13:20,21).
To su bili starozavetni slucajevi uskrsavanja mrtvih,a novozavetni su sledeci.
4.Sin udovice iz navina(Luka 7:11-17)
5.Jairova kcerka(Luka 8:40-56)
6.Lazar(Jovan 11:24-26 i 38-44)
7.Isusovo uskrsnuce(Matej 27:62-66,;28:1-15 i 1.Korincanima 15:3-8)
8.Tavita-Dorka(dela apostolska 9:36-42)
9.Evtih(Dela apostolska 20:7-12)
Ako je ovo jasno,mozemo da idemo dalje,ako nema pitanja u vezi ovoga?

Hvala RIS BG.

Dodato posle 2 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Još nebih učestvovao u opšrnijem dijalogu ali bih da malo proširimo temu unutar nje same pitanjem:
Zašto na kraju 20 gl. Otk. piše da samo oni čija imena NISU zapisana u knjigu života idu u jezero(gehenu) a šta biva sa onima čija jesu i odkud u drugom vaskrsenju oni?
Ko će sve ići na sud?

harrybonnot

sviđa mi se tvoje pitanje i rado bih kasnije odgovorio ako to neko drugi ne učini, jer ne želim da sam učestvujem u temi već da čujemo što više razmišljanja.


RISu

U prvom opisu vaskrsenja si izostavio neke primere pa htedoh da dopunim ali onda čitam i vidim da si to sam učinio u drugom odgovoru i drago mi je da je sad kompletna slika.Možda bi bilo dobro čuti tvoj odgovor hariju ako smatraš za shodno.
Pozdrav.

user-offline.png

Hvala na trudu.

Govori se o vaskrsenju Isusovom?

Onaj koji je vaskrsao na zemlji, on jos hoda ukoliko nije umro.
Ima li izvjestaj da je Isus umro nakon sto je vaskrsao?
Ako nema, onda bi trebao biti medju nama, tjelesno. jer onaj ko ne vjeruje da se Isus pojavio tjelesno nije vjernik, ne?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
,,Govori se o vaskrsenju Isusovom?

Onaj koji je vaskrsao na zemlji, on jos hoda ukoliko nije umro.

Ima li izvjestaj da je Isus umro nakon sto je vaskrsao?
Ako nema, onda bi trebao biti medju nama, tjelesno. jer onaj ko ne vjeruje da se Isus pojavio tjelesno nije vjernik, ne?,,


Mi govorimo uopšte o vaskrsenjima kao pojavi kako prošlim tako i o budućim Sveopštim.Da bi neko vaskrsao moža prvo da umre.
Isus je UMRO a potom vaskrsao i VAZNEO se sa anđelima na nebo.
Isus je došao kao dete TELESNO a ne u Duhu i tu se meri vera a ne u onom što si napisao.
Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
naravmno da je Isus dosao tjelesno! I to na nacin kako izvjestava Pismo: bez kontakta Marije i bilo kog covjeka.

U Pismu nedostaje Vaznesenje, samo se prica kako se pojavio izsiao iz grobnice i slicno.

O Vaznesenju kazuje Kur'an: ni razapet ni ubijen, Bog ga je uzeo Sebi.
Njima se pricinilo! Da, Privid.

Kao sto je uzeo Henoka i Iliju.
 
Član
Učlanjen(a)
31.05.2011
Poruka
481
Da vazneo se ali kao predhodno VASKRSLi, a da bi vaskrsao mora umreti jer živi ne vaskrsavaju.
U Pismu piše o vaskrsenju i o vaznesenju i ništa ne fali.
I koliko znam žive ne stavljaju u grob.
I razapet kao što piše i umro kao što piše i otišao po vaskrsenju (jer mrtvi vaskrsavaju i sahranjuju se ) seo kod Oca kao što je najavljeno. Sve je unapred najavljeno i ko veruje SZ vidi i prepoznaje da je Božija reč preko proroka istinita.
Pričinilo se Bogu pa rekao prorocima da napišu i najave pričinjenje i očevidci pričinjeno videše i razgovaraše sa pričinjeno razapetim Isusom koji se zove MESIJA koje je pomazanik za otkup kao ugotovljeno telo za pričinjenje?

Zašto piše da je Enoh uzet i Ilija uzet a Isus VASKRSAO i onda vaznet? Zašto tamo kažu jedno a ovamo drugo ako je isto...da nije radi toga što očima svojim videše i što je odavno to prorečeno?
Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
I tebi pozdrav.
U pravu si!
Vaznesen jeste, jer nije umro.
Ali nije Vasrksnuo!
Da je Vaskrsnuo bio bi na zemlji. I njegova bi smrt nakon Vaskrsenja kao izuzetno vazne licnosti bila zabiljezena.
Hristosa je Bog uzeo Sebi.
Da je ubijen i razapet kako se tvrdi, zidovi bi bili u pravu po Starom zavjetu to se moze dogoditi samo laznom proroku.
A mi vjerujemo da nije lazni.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top