Uskočite u beogradski ludi ritam

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
ДРУГИ ПИШУ: „Аустралиан”

Ускочите у београдски луди ритам



Највећи град на Балкану, са 1,7 милиона становника, личи на енергичног борца са ожиљцима који стоји на тектонској линији раздвајања између Истока и Запада

kalemegdan1.jpg

Најбољи парк: Калемегдан



На Београд су деведесетих падале бомбе, последњих година га мучи инфлација и ретко ко би очекивао да буде проглашен за светску престоницу ноћног живота, што се десило прошле године. Али његова виталност се види 24 часа дневно.

Уз много кабастих зграда из периода комунизма и величанствених објеката с почетка 19. века, ту су и изненађујуће грађевине из доба сецесије, достојне Беча.
Сам аеродром наговештава да треба очекивати неочекивано, пошто је назван по контроверзном Николи Тесли, познатом као „човек који је изумео 20. век“. Емигрирао је у САД, где се у открићима надметао са Томасом Едисоном.
Вреди посетити Музеј Николе Тесле у Крунској улици. Ту су објашњени његови изуми и чува се велика колекција докумената, фотографија и личних ствари добијених из САД после борбе на суду 1951. Овако добар научни музеј је још једно изненађење, а чини се да је резултат надметања са САД.
Највећи град на Балкану, са 1,7 милиона становника, личи на енергичног борца са ожиљцима који стоји на тектонској линији раздвајања између Истока и Запада. То се види и по паралелној употреби ћирилице и латинице. Ипак, надмоћ латинице у рекламама можда наговештава будућност.

Најбољи доручак
: један локални новинар ми је рекао да је прва заповест у Београду „једи у свако доба дана“. Пекаре се отварају у пет ујутру и нуде разне врсте укусног хлеба и пецива, али има и других добрих места за доручак. На пример, „Мали Париз“ где се, упркос имену, за доручак, ручак и вечеру служе српски специјалитети. Ту је жестоки бурек, слојевито тесто пуњено месом, сиром, па чак и састојцима за пицу. После вишевековне окупације, има страних утицаја у храни као што су отомански и аустријски. Отомански је очигледан у баклави окупаној у меду, у употреби јогурта, па чак и свињетине: традиционално су Срби јели говедину, али су прешли на производњу свиња јер су муслимански владари углавном пленили говеда, а не свиње. Страни специјалитети се праве на локални начин, на пример, Карађорђева шницла. Свињска шницла пуњена кајмаком прилично је различита од „бечке“.


Најбоље рушевине
: Од времена када је био Сингидунум, бедем Римског царства од варвара, град је 40 пута разрушен. Београд значи „бели град“, али звали су га и „ратна капија“: нема нетакнуте зграде која је старија од 250 година. А ту су и нове рушевине од НАТО бомбардовања 1999, на пример зграда Министарства одбране са бетонским зидовима изломљеним као картон, или седиште државне телевизије у Таковској, где је 30. априла 1999. погинуло 16 запослених. Ове рушевине изгледају као инсталације којима би одговарао наслов „Разарање“.


Најбоље улице
: Страхињића Бана, позната као Силиконска долина због хируршки дотераних девојака у разметљивим кафићима, једна је од интересантних улица у компактном старом граду, као и оближња Скадарлија, кратка стрма уличица начичкана старим кафанама. Некада боемска, данас је мамац за туристе, али конкуренција обуздава цене које су у Београду ионако ниске; све што је преко 20 евра не рачунајући пиће је скупо. Скадарлија је близу главне пешачке променаде, широке Кнез Михаилове. Улица је оивичена величанственим зградама из 19. века, кафићима, ресторанима, књижарама са издањима на разним језицима и уметничким галеријама.


Најбољи парк
: Кнез Михаилова води до Калемегданског парка и звездасте београдске тврђаве. Испод брда се састају Сава и Дунав, што одговара опису Београда као најчешће рушеног града на најлепшој локацији. Некадашње отоманско утврђење гледа на Земун, који се налазио на ободу Аустроугарског царства (...) Поред њега је Нови Београд, кварт стаклених пословних објеката, шопинг молова и стамбених зграда.


Најбоља обала
: Земун има неколико барокних цркава и речну обалу начичкану рибљим ресторанима. „Ахаб“ је на старом укотвљеном броду и служи зачињену рибљу чорбу. За вожњу дуж Саве и Дунава могу се изнајмити бицикли.


Најбоље краљевске везе
: Карађорђевићи, који су Други светски рат провели у Енглеској, вратили су се у Београд 2001. Принц Александар Други и његова породица живе на пространом краљевском поседу. Христ на фресци на куполи краљевске капеле и даље има рупу на челу од метка једног комунистичког војника. Уметничка колекција у палати је мала, али занимљива.

Комунистички вођа Јосип Броз Тито живео је у другој палати у овом комплексу. У његовој библиотеци су између осталих Чарлс Дикенс, Оскар Вајлд и Синклер Луис. У дворишту је Тито сахранио своју секретарицу и љубавницу Даворјанку Пауновић, свог коња и пса, али није сасвим јасно ко је од њих најважнији.

Најбоља црква
: Доминира величанствена православна црква Светог Саве, здање од белог мермера са зеленим бакарним куполама (...)


Најбољи аперитив
: Бирајте између „Руског цара“, „Опере“ и „Мажестика“.


Најбоља вечера
: Горан Јеврић, Србин који је 15 година држао кафић „Верв“ у Мелбурну, донео је кухињу која комбинује различите традиције. У његовом ресторану „Игуана“ на обали Саве сваке вечери наступају различите џез групе. Препоручујемо зачињену супу са шкампима и поврћем, карпачо са туном, димљеног лососа са васаби сосом и топао пудинг од урми.


Најбољи ноћни живот
: „Лонли пленет“ је прогласио Београд за светску престоницу ноћног живота. Друга заповест за Београд је „играј на сплавовима“. Ту су „Амстердам“ и „Акапулко“ за турбо-фолк, „Блејвоч“, „Саунд“ и „Фристајлер“ за електронску музику, а „Поветарац“ и „20/44“ за алтернативни рок.


Дезмонд О’Грејди
(Превела Ј. Каваја)

Објављено: 25.01.2011.
Извор: Политика



 
Član
Učlanjen(a)
01.07.2009
Poruka
44
znaci nepamtim da sam procitao lepsi opis za nas grad svaka cast,sad znam da nam krece na bolje
 
Natrag
Top