USB - stick ( KAO VANJSKI HARD )

Član
Učlanjen(a)
08.12.2010
Poruka
35
Većinu linux distribucija možemo instalirati na USB stick i nosati ga sa sobom sa svojim dokumentima, glazbom, filmovima… To je drugačija verzija od one instalacijske live verzije jer ova radi kao svaka druga instalirana na hard disk koja pamti dodatno instalirane programe i postavke.Što će nam linux na USB memoriji? Možda želimo imati svoj OS bilo gdje sa sobom sa svojim dokumentima i postavkama. Može biti i korisno kad nekome riknu Windowsi – bootamo sa USB-a i spašavamo datoteke kad sve ode k vragu… Ili jednostavno nemamo tvrdi disk u računalu pa koristimo brzu USB memoriju.

ovako je glasio tekst na nekoj stranici , ali nazalost nije objasnjeno na koji nacin, mene interesuje dali neko ima isakustva sa ovakvim nacinom instalacije,koliko je to dobro,kako se ponasa - dali je sve usporeno ili to funkcionise o.k,koliki je radni vek sticka na ovaj nacin, velik pozdraV


Cini mi se da nikome nije interesantno ovaj vid instalacije,a cinimi se i da sam pronasao nacin : Ja sam to riješio bez puno filozofiranja i googlanja – jednostavno sam sve tvrde diskove fizički iskopčao s napajanja tako da je USB stick, pored optičkog pogona, bio jedini i onda na njega instalirao kao na tvrdi disk. Poslije sam sve spojio nazad i prilikom startanja kompa, izabrao sam boot sa USB-a i linux se normalno podigao i radio.

Da i ovaj drugi deo sam kopirao i zalepio,....a moje iskustvo...na usb 8gb sam instalirao pepermint os, instalaciju sam izvrsio pomocu usb flash i cd-a na kom je bio narezan pepermint os,prilikom instalacije je prepoznao usb,na usb-u sam odradio slobodan prostor i swap i instalacija je protekla glatko,po zavrsetku-restart-odlazak u bios-nastelovao da usb bude 1 boot device-f10-save-ok-i usb se pokrenuo glatko,sistem radi brzo i efikasno,apsolutno zadovoljhan, moj os u dzepu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
08.12.2010
Poruka
35
Imaš i Knoppix GNU/Linux ( KNOPPIX Linux Live CD ) koji isključivo radi u live-modusu i koji je optimiran za to.

Hvala kolega,vidim bar se neko interesuje za ovaj vid instalacije,PUPPY,SLAX,itd,ima ih jos,medjutim meni je jako zanimljiv recimo WATT OS i PEPERMINT OS koji imaju i velicinu a brzo rade na usb-u,u zadnje vreme ponasam se kao revolucionar,pokusavam sto vecem broju ljudi pribliziti bilo koji linux,da vide da nije bauk preci na drugi OS,koji je legalan-besplatan-pouzdan-siguran itd
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2010
Poruka
36
Ja sam probao sa Netraner, bez iskljucenja bilo cega, ali mi je pre particionisanja rekao da nema dovoljno mesta (8 Gb usb).
A kada stavim sa Unetbutin, to je kao ziva verzija ali mu stavim i onaj PERSISTENT fajl kao da upamti sva podesavanja i novoinstal. programe,
onda posle nekoliko minuta postaje trom (sistem kao da zastane nekoliko sek. a onda ide), bez tog PERSISTENT fajla sve je OK.
 
Član
Učlanjen(a)
25.05.2009
Poruka
2.938
E, da se i ja pridružim ovoj temi. U džepu uvijek nosim stari USB od 1Gb na kojem je instalisan Slacko. Program ne zauzima previše prostora, nekih 300 Mega. Što je najbitnije dobro je podržan po pitanju drajvera za grafiku i konekciju. Ni na jednom kompu nisam imao problema s njim.

Moja preporuka je da na USB instališete ne previše zahtjevne Linuxe. Slax, Slacko, Puppy (njih sam probao) i slični su mali programi koji rade svoj posao sasvim dobro. Moje je mjerilo da na njih mogu bez problema instalisati Chrome, TeamViewer i Skype. To su programi koje najviše koristim.

Dakle, preporuka za "Linux za ponijeti" je svakako Slacko koji možete skinuti ovdje Download latest Puppy Linux release .
Detaljno uputstvo za instalaciju na USB možete naći ovdje Puppy Linux 4.3.1 – instalacija .

Srećno!
 
Član
Učlanjen(a)
01.04.2013
Poruka
78
u zadnje vreme ponasam se kao revolucionar,pokusavam sto vecem broju ljudi pribliziti bilo koji linux,da vide da nije bauk preci na drugi OS

Ja sam prestao da se trudim da ljude "konvertiram" u Linux korisnike jer cilj GNU/Linuxa nije "Linux na svakom radnom stolu" nego brz, funkcionalan i stabilan operativni sistem. Linuks softver neće biti bolji ako ga koristi što veći broj ljudi. Windows je najbolji primjer. :bafghjd:

Što se tiče teme, momentalno sam zauzet sa jednim XHTML i CSS projektom, ali čim uhvatim malo vremena, isprobaću jednu Ubuntu Live-instalaciju pa ću dati izvještaj o tome.
 
Član
Učlanjen(a)
08.12.2010
Poruka
35
Pozdrav svima,na usb od 8 gb imam i dalje pepermint i sve radi savrseno (jedina mana a neznam zasto se to dogadja ne zapamti rezoluciju slike koju sam prvobitno namestio) , na usb 2 gb imam live verziju anononymous os, verovali ili ne radi i ponasa se kao instaliran( primer os koji mozemo uptrebiti kao alat, a svi znamo da ima usebi opasne alate:( ),prezadovoljan sam,dobar primer je i watt os, koji kada se raspakuje zauzme 2.6 gb-a meni bitno nema mozillu nego chromium koju i koristim najvise,i zauzima veoma male resurse racunara.......SLADJAN X - upravu si u vezi onog komentara, cak bi i linux bio po paprenoj ceni kada bi obrnuli situaciju,ko ima neka plati i neka rizikuje sa virusima,ovako mi savrseno odgovara.
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
што се тиче теме, већ пар година на флешки имам по неку линукс дистреибуцију од Papy linux до Убунтуа и Минта, а једно време сам на фелшки имао и 8 различитих дистрибуција што се баш и није показало као издржљиво јер је програм уз помоћ ког сам правио мулти бут на флешки правио неке проблеме којих иначе није било.
Елем и Убунту (па самим тим и његови деривати) могу лако да се поставе на флешку одговарајуће величине и да се понашају као да су инсталирани (тј да памте подешавања, ново инсталиране програме, фјалове...)...
Једини проблем који сам имао са тако постављеним системом јесте кад сам на Минту направио додатни налог и схватио да сваки кфајл који направим (или пак преузмем преко тог налога) могу да читам и користим само кад користим тај налог и никако другачије... Дати фајл пребачен на неки други опертивни систем, или налог није био препознатљив нити читљив...
Зашто је до тога дошло, немам појма али ценим да су у питању дозволе које нови (лични) налог није (или јесте) имао активиране ...
 
Član
Učlanjen(a)
14.02.2012
Poruka
5
Evo mog iskustva - instalirao sam na USB flash (8Gb) Linux Mint 16; sve radi OK na Windows 7 (Toshiba Satelite...);
medjutim, na Windows 8 (sada 8.1), na Acer Aspire V5-551, nikako ne mogu na F2 I/ili F12 vidim moj USB (kao sto mogu na Windows7!? Moze li neko objasnjenje, pomoc! Hvala unapred...
 
Natrag
Top