Upoznajte Beograd „iznutra”

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Upoznajte Beograd „iznutra”








U ponudi sajta, ali i android i ajfon aplikacije „Spotted by locals” koja preporučuje najbolja mesta za provod, noćni izlazak, klopu i šoping u 46 evropskih i zemalja Severne Amerike, uvršten je i Beograd. Za razliku od uobičajenih turističkih vodiča, ovde najbolja mesta biraju „insajderi”, u našem slučaju žitelji Beograda.


693561-43.jpg



Moto aplikacije je da ako želite da doživite jedan grad na pravi način, morate živeti život njegovih stanara. Aplikaciju su napravili Sane i Bart van Pol, muž i žena iz Amsterdama koji obožavaju da putuju. Kažu da je aplikacija namenjena svima koji su umorni od zvaničnih turističkih vodiča i koji žele da pronađu pravi provod. A on je, ističu, tamo gde izlazi lokalno stanovništvo.

Omiljena mesta u srpskoj prestonici opisuje četvoro mladih Beograđana, Ana Novaković, Dušan Lopušina, Maja Simov i Vesna Radovanović.


- Želeo sam da napišem nešto o mestima koja se meni dopadaju. Moj prijatelj je ranije pisao za taj sajt, prijavio sam se i počeo da šaljem tekstove. Nije mi bila namera da zaradim jer kad mi se neko mesto dopadne, nije potrebno više od deset minuta da o njemu napišem 250 reči koliko traže - kaže novinar Dušan Lopušina za „24 sata”, koji preporučuje i obilazak jedine prodavnice gramofonskih ploča.


Informacije se ažuriraju na dva do tri meseca, a sajt je kako kaže naš sagovornik, veoma posećen. Aplikacija je pokupila brojne pohvale pa je tako “The Times” napisao da je reč o “mestima koja se retko mogu naći u vodičima”, “The Telegraf” da je reč o “pravom insajderu u nekonvencionalnim gradovima”. Cela aplikacija košta četir evra, a demo verzija je besplatna.


Savamala

Ako upitate bilo kog starog Beograđanina šta je Savamala, čućete nostalgične priče o tome kako je ovo mesto pre 120 godina bilo glamurozno i predstavljalo politički i adminstrativni centar Srbije.


Brankov most

Reka Sava ima sposobnost da ukloni sve vaše brige, dok hodate preko Brankovog mosta i posmatrate najlepšu panoramu grada. To je mesto koje je bilo prirodna granica Rimskog, Vizantijskog, Otomanskog carstva...


Zgrada BIGZ

Najveća čar ove zgrade je što nikada ne znate šta ćete unutra zateći. Možda Lik Beson snima film, muzičari spot, ili cirkuska trupa pravi kostime u hodniku zgrade. Najbolje što možete da uradite je da - sami istražite.


Kafe galerija

Krivudave ulice starog grada još kriju neka mesta, koja, nadaju se mladi Beograđani, neće otkriti mejnstrim turistički vodiči.


Šlic

Mladi dizajneri koji postaju sve popularniji na beogradskoj alternativnoj modnoj sceni, okupili su se oko Šlica, sa ciljem da predstave svoj rad - odeću, cipele, torbe, nakit.


20/44

Skoro svi splavovi na obalama reka su zatvoreni osim ovog koji se nalazi stotinak metara od Brankovog mosta. Ime je dobio po geografskoj širini i dužini grada.



Izvor:
24sata.rs
 
Natrag
Top