Ultrasonoforeza | unošenje lijekova ultrazvukom

Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Ultrasonoforeza | unošenje lijekova ultrazvukom




Pod nazivom ultrasonoforeza ( lat. ultra – preko, iznad; sonus – zvuk; grč. forein – nositi ) podrazumjevamo unošenje lijekova kroz kožu ultrazvukom. Nije potrebno poznavati ionsko stanje lijeka kao kod iontoforeze jer visokofrekventna ultrazvučna energija potiskuje molekule lijeka kroz kožu.


Svak zglob mora biti dostupan postupku primjene lijeka. Lijek se ne primjenjuje s jedne strane tijela nego je površina primjene znatno veća i može se aplicirati s više strana zgloba. Tehnika primjene je stabilna ili mobilna. Pretežno se primjenjuje mobilna tehnika i dulje traje, a stabilna se primjenjuje na manjim mjestima, manje traje i manje su doze. Lijekovi koji se daju moraju biti pomješani sa niskoviskoznim mastima.

Postupak je isti kao i za primjenu ultrazvuka. Lijekovi u masnim podlogama, kremama ili gelovima daju se tako da se najprije provodi masaža mjesta gdje se lijek želi primjeniti da bi se postigla bolja hiperemija. Trajanje primjene ovisi o lijeku i dozi.

Lijek prodire pod utjecajem ultrazvuka znatno dublje, 4 -6 cm nakon 5 minuta primjene stabilnom tehnikom. Od lijekova najčešće se upotebljavaju hidrokortizon, salicilati, lidokain, nesteroidni antiinflamatorni lijekovi.

Učinkovitost ultrasonoforezei ovisit će o strukturi tkiva, kemijskom sastavu tkiva te prethodnim zagrijavanjima kože čime se postiže bolja hiperemija, propusnost i resorpcija.


Ultrasonoforezu koristimo kod fekcije mišića, zglobova, čahura, tetiva i burza tjekom upalnih i degenerativnih te metaboličkih procesa. Neželjene pojave nisu česte. Kožne reakcije su alergije i osjetljivost na lijek. Kontraindikacija gotovo da i nema.





Izvor:
fizioterapeut-rijeka.com
 
Natrag
Top