Ugrožena obnova Hilandara

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Staju radovi na Svetoj Gori

Ugrožena obnova Hilandara


B. Kuljanin| 18. 09. 2010. - 00:02h| Foto: N. Raus| Blic Online

Obnova Hilandara, nakon požara 2004. godine, po svom obimu i složenosti najveći je restauratorski poduhvat u Evropi i u njemu učestvuju najbolji majstori graditeljski i restauratori Srbije. Prvi od izgorelih konaka Sinodik konak iz 1814. godine je u potpunosti obnovljen. Obnavlja se i zaštićen je od propadanja Paraklis Svetog Nikole iz sedamnaestog veka, prepokriven je krov pirga Svetog Đorđa, najstarije građevine na Hilandaru iz dvanaestog veka, a najveći radovi su na Velikom konaku iz 1816. godine, najvažnijem za monaški život na Hilandaru. Za obnovu je potrebno još 25 miliona evra bez kojih nema nastavka radova.

75049_kuhilandar-foto-z-zestic_f.jpg

Fotografije sa izložbe „Hilandar, sedam godina posle“


Izložbom u kragujevačkom Narodnom muzeju „Obnova Hilandara - šest godina posle“, koju je otvorio vladika šumadijski Jovan, najavljena je velika nacionalna kampanja za prikupljanje sredstava koja još nedostaju za otklanjanje posledica požara iz 2004. godine u kojem je u vatrenoj stihiji nestalo više od polovine objekata manastira Hilandara. Za obnovu manastira Hilandar potrebno je 25 miliona evra i ukoliko se u što skorije vreme ne nađu sredstva, preti opasnost da radovi stanu, a vredna družina građevinara raziđe.

- Zbog nedostatka sredstava, obnovitelji Hilandara razmišljaju o pauzi koja nije dobra. Za pet godina, koliko intenzivno radimo, okupili smo jezgro radnika iz cele Srbije, Hilandar je najveće restauratorsko gradilište u Evropi i najbolja konzervatorska ekipa okupljena na jednom mestu. Ako bismo prekinuli radove, bili bismo u velikom škripcu i majstori, koji su godinama obučavani, rasturili bi se - kaže Mirko Kovačević, autor izložbe i glavni arhitekta obnove Hilandara.

75120_kuhilandar-obnova-hilandaraizlozbavladika-jovan-i-stevanovic-foto-n-raus_f.jpg

Vladika šumadijski Jovan i gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović na otvaranju izložbe


Na strahote vatrene stihije od pre šest godina podsećaju izložene fotografije, predmeti koji govore o skromnom životu hilandarskih monaha, komadi nagorelih greda, iskrivljene gvozdene šipke koje su služile za ojačavanje zidina manastira.

- U požaru je uništeno više od polovine manastirskog utvrđenja. Potpuno su uništene najstarije autentične monaške kelije iz 16. veka, izgoreli su Beli, Veliki i Stari konak, Dohija. Na sreću, sačuvano je ogromno nasleđe, temelji naše kulture i duhovnosti. U riznici, arhivi, crkvi, paraklisima i skrivnicama čuva se preko 1.200 ikona, od kojih neke spadaju među najlepše primerke vizantijske umetnosti neprocenjive vrednosti, stotine rukopisnih povelja, desetine hiljada rukopisa i starih knjiga - kaže Srđan Stefan Milenković iz Zadužbine Svetog manastira Hilandara.


U toku su i velika ispitivanja sleganja tla, koje je i uzrok požara iz 2004. godine. Ono je izazvalo pucanje dimnjačkih kanala i iz skrivenih rupa vatra se proširila na grede, a zatim i na konake. Danas, šest godina posle trećeg velikog požara u istoriji svetog Hilandara, manastir je veliko gradilište i u obnovi sa graditeljima iz cele Srbije su i monasi.


- Duh Hilandara i dalje živi. Bratstvo se podmladilo i uvećalo i sad preko 40 monaha živi na Hilandaru. Ne samo da se monaštvo povećava, već pristižu i mladi sveštenici, tako da je požar, što jeste paradoksalno, podstakao ne samo fizičku obnovu građevina, već i duhovnu obnovu u bratstvu. Nadamo se da će, ako se nastavi pomoć države i drugih plemenitih ljudi, manastir povratiti stari sjaj i biti uzorna srpska kuća koja baštini preko osam vekova svog postojanja - kaže Milenković.


Pored Velikog konaka, koji treba da se završi iduće godine, preostaje još obnova Belog konaka i konaka Igumenarija, gde je požar i izbio. Prema rečima vladike Jovana, značaj Hilandara ne može se smestiti u nekoliko knjiga ili izložbi.


- Hilandar ostaje naša večita nikad do kraja ispričana i napisana priča. Ulaganjem u obnovu Hilandara ulažemo u sebe i odužujemo se onima koji su Hilandar obnavljali kroz vekove - rekao je vladika Jovan.


Pomoć za obnovu
SMS-om na broj 1198 (godina osnivanja Hilandara) svaki građanin može da lično da prilog obnovi manastira. Akciju vode zadužbina, „Telekom“ i „Vip“, a uskoro će im se pridružiti i „Telenor“.



 
Natrag
Top