Ugradnja SSD u stari laptop

Član
Učlanjen(a)
16.11.2010
Poruka
276
Moze li se u laptop Fujitsu Siemens Amilo Pi3540 ugraditi SSD disk.
Specifikacije laptopa: procesor Intel Core 2 Duo P7350@ 2,00 GHz, 2 GB RAM, graficka NVIDIA GeForce 9300M GS
Trenutno je u njemu HDD sa sledece slike:
Capture-HDD.png

Moze li se u njega ugraditi na primer ovaj SSD
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2010
Poruka
1.407
Ne iaplati se. Bolje ti je štedi lovu za novi pc. To ti je kao da u starog WV ubaciš motor od poršea bez ikakvih ojačanja.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ne iaplati se. Bolje ti je štedi lovu za novi pc. To ti je kao da u starog WV ubaciš motor od poršea bez ikakvih ojačanja.

Zašto se ne bi isplatilo? SSD su relativno jeftini, dobio bi ubrzanje i to ohoho u odnosu na standardni HDD. Još ako bi dodao ram (a ta mašina koristi DDR 2, ima ih na oglasima) mašina bi prodisala.

Ujedno, šta će mu novi PC? Da instalira Win11 možda?

Dakle da skratim, ako mu je baterija dobra, procesor ne diže temperaturu preterano (ne treba menajiti pastu), pomenuti laptop se može i te kako proširiti:

2GB DDR2 modul - od 600 do 1000 dinara.

SSD 120GB je negde oko 3000 dinara.

Dakle za oko 40 eura dobija komp na kome može bez problema instalirati Windows 10 i raditi na njemu i zahtevnije stvari.

Naravno, ako želi da pokreće "najnovije" igrice onda mu treba laptop koji košta najmanje 25 puta više.
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2010
Poruka
276
U planu je samo zamena HDD za SSD disk. Laptop je koliko znam 2007. godiste ali i dalje radi, nazalost baterija drzi 5-10 minuta pa je stalno na punjacu ali se koristi samo za Youtube, FB i kao Office varijanta.
Samo me zanima da li bi bilo nekih problema staviti Windows 7 x86 lite koji je okacen ovde na forumu?
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
U planu je samo zamena HDD za SSD disk. Laptop je koliko znam 2007. godiste ali i dalje radi, nazalost baterija drzi 5-10 minuta pa je stalno na punjacu ali se koristi samo za Youtube, FB i kao Office varijanta.
Samo me zanima da li bi bilo nekih problema staviti Windows 7 x86 lite koji je okacen ovde na forumu?

Može i Win10, koji isto tako ima x86 varijantu, ali onda samo home.

Mada je po mom mišljenju bolje ugraditi još 2gb ram-a, taj SSD i staviti Win10 (ili čak Win8.1, jer desetka ne "miriše" starije Nvidia grafičke čipove - znam to iz ličnog iskustva).
 
VIP IPTV
Učlanjen(a)
03.12.2012
Poruka
2.380
Bolje je da stavis win 8.1 i dodas mu klasican start menu ja npr koristim startisback+ imas i druge alternative koje su mozda i bolje ja sam se navikao na tu.
Potpuno se slazem sa ovim predlogom za win 8.1 pro,samo sto bi ja naglasio da obrati paznju na ram memoriju.Ako ima 2 gb rama neka ide 32 bitnu verziju,ako ima 3 i vise radice 64 bitna verzija mada je optimalno za 64 bitnu verziju 4 gb rama.Ako zatreba odredjeni operativni sistem slobodno se javi putem poruke.
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2009
Poruka
205
Ne mora da se uklanja HDD, može SSD da se stavi umesto DVD rezača (potrebne su dodatne šine za montažu), podatke je svakako bolje držati na HDD-u, kod SSD-a ako vrisne najbolje je kad postane "read only", bar se sa njega mogu spasiti podaci (ili npr. klonirati OS), ali često kad ode kontroler, od podataka nema ništa.

Svakako je pitanje koliko se u taj laptop isplati ulagati, jer su tada laptopovi bili jošu uvek značajno sporiji od desktop računara sa istom konfiguracijom (ram, CPU), prvenstveno je problem bio zagrevanje. Drugo, danas je Web znatno zahtevniji (natrpan CSS-om i JS-om), pa 2 CPU jezgra tih starih procesora teško mogu da se izbore sa tim, plus relativno malo rama.

Sa SSD-om će brže butovati, ali za bilo šta na Web-u mrka kapa, eventualno da se pročitaju vesti i sl., bilo kakva multimedija ubija te stare mašine, jer nemaju hardversku podršku za nove video formate.
 
Učlanjen(a)
21.10.2021
Poruka
35
Ja sam u stari komp koji je stalno zapinjao ubacio ssd mislim da sam dao 20 evra za nov RADI KAO AVION! Kao da je najnoviji, najnabudženiji, turbo! Nema da secne ikada! 4gb rama, win 10.
 
Natrag
Top