U Vinči izbegnut nuklearni incident

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
U Vinči izbegnut nuklearni akcident

Izvor: Politika


Beograd -- Krajem februara u Institutu „Vinča” se izlilo 300-400 litara vode u podrumu u kojem je bio uskladišten uranijumski „žuti kolač”, piše Politika.

998777194f7030cc33d0c264513984_368x246.jpg

„Žuti kolač” je samleveni uranijum pripremljen za obogaćivanje i dalje korišćenje u nuklearnom reaktoru.

Ali, javnost ni do danas nije saznala da li je radioaktivnost bila povećana ili ne. Prema jednom merenju jeste, prema drugom nije.

Naime, nezvanični rezultati provere vode iz podzemnog skladišta su oprečni: u izveštaju Nuklearnih objekata Srbije nije zabeleženo zračenje, dok u saopštenju Laboratorije za zaštitu od zračenja piše da je ono bilo 1.000 puta veće od onog u pijaćoj vodi.

Prema pisanju Politike, nastala je panika među zaposlenima, a neke trudnice nisu ni došle na posao. Zatim je na zahtev zaposlenih u Laboratoriji za materijale, gde se incident i dogodio, sazvan sastanak na koji je pozvan i dorektor dr Jovan Nedeljković.

Prema saznanjima Politike, na tom sastanku su isplivale i brojne organizacione manjkavosti, koje u toj instituciji postoje već 40 godina, a koje niko ne rešava. Na tom sastanku su takođe usvojeni i zaključci „za koje nikome nije palo na pamet da budu objavljeni“ , piše takođe beogradski list.

Tek 13. marta, dakle dve nedelje i koji dan posle incidenta sa „žutim kolačem", zasedao je Upravni odbor Instituta Vinča, na kom je naloženo direktoru da u roku od dva meseca ispuni sve predložene mere kao i da pripremi plan za uklanjanje jonizujućeg zračenja, nukleranog materijala i radioaktivnog otpada, ali i da najkasnije za 48 sati obavesti nadležne u kakvom je stanju zgrada 14 u kojoj je nuklearni materijal bio smešten.

Na spisku onih koji su trebali da budu obavešteni je više ministarstava u Vladi Srbije, poput ministarstva prosvete i nauke, policije, odbrane.

U međuvremenu su u Vinču došli i stručnjaci Međunarodne agencije za nuklearnu energiju (IAEA) iz Beča.

Iz celog incidenta ostao je niz nerazjašnjenih pitanja, zaključuje Politika, poput onog zašto se ranije nije adekvatno uskladištio „žuti kolač“, budući da je on preostao od projekta „drugi nuklerani program“ od pre 40 godina; zbog čega "Nuklearni objekti Sbije" nemaju ni jednu odgovarajuću licencu za rad sa radioaktivnim materijalom; ko je zapravo rukovodio izmeštanjem nuklearnog otpada iz Vinče u Rusiju; ko sme građanima da uskrati pravo na blagvremeno i pouzdano obaveštavanje, pogotovo u ovakvim incidentima; šta bi bilo da je načinjena greška sa većim posledicama.....

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Vinča: Radioaktivnost nije povišena

Vinča: Radioaktivnost nije povišena

Izvor: Danas


Beograd -- Radioaktivnost u Vinči nije povišena i nema razloga za dizanje panike, naglasio je za "Danas" Jovan Nedeljković, direktor Instituta za nuklearne nauke „Vinča“.

9185332234f70df10be792148465915_368x276.jpg


Naime, u pojedinim medijima pisalo se o tome da je izlivanjem vode u podrumu tog instituta, gde je uskladišten uranijum, povećana radioaktivnost.

Naime, krajem februara, usled niskih temperatura, pukla je vodovodna cev, te se u podrum u kojem je uskladišten radioaktivni uranijum, takozvani „žuti kolač“, izlilo oko 400 litara vode. Dok u Nuklearnim objektima Srbije kažu da zračenje nije povećano, u izveštaju Laboratorije za zaštitu od zračenja navodi se da je ono bilo 1.000 puta veće od dozvoljenog u pijaćoj vodi.

"Nisam imao uvid u izveštaj, ali sigurno da je radioaktivnost u toj vodi bila povišena u odnosu na pijaću. Samo, treba naglasiti da je ovde reč o tehničkoj, odnosno otpadnoj vodi i da se nivo zračenja ne poredi sa pijaćom, gde su kriterijumi znatno stroži," navodi Nedeljković. On dodaje da su stručnjaci sa Instituta odmah nakon izlivanja sakupili vodu u burad, te da je ona uskladištena na sigurnom.

"Ispitali smo nivo radioaktivnosti te vode, ali i u podrumskim prostorijama, i utvrdili da je u granicama dozvoljenog. Uskoro ćemo imati sastanak sa nadležnima iz Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja kako bismo se dogovorili šta ćemo s tom vodom, ali će ona, po svoj prilici, završiti u kanalizaciji, jer ne predstavlja opasnost po životnu sredinu," ocenjuje Nedeljković.

U Vinči su nedavno bili i stručnjaci Međunarodne agencije za nuklearnu energiju (IAEA), ali prema rečima našeg sagovornika, njihova poseta nema veze sa izlivanjem vode, već je reč „o redovnim posetama i dogovorima oko projekata na kojima sarađujemo“.

Na prošlonedeljnom sastanku Upravnog odbora Instituta „Vinča“ razgovaralo se o nasleđenim, istorijskim problemima, koje bi u narednom periodu trebalo rešiti. Nedeljković ističe da su najveći upravo infrastrukturni, zbog kojih se događaju situacije poput pucanja cevi.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Dačić: Zaposleni u "Vinči" nisu bili izloženi zračenju

Dačić: Zaposleni u "Vinči" nisu bili izloženi zračenju


Beta |



Zaposleni u Insitutu "Vinča" nisu bili izloženi jonizujućem zračenju niti je ispuštena radioaktivnost u životnu sredinu kada je nedavno poplavljena prostorija u kojoj se nalazio nuklearni materijal, rekao je danas ministar policije Ivica Dačić i najavio preventivne mere i podizanje nivoa bezbednosti nuklearnog materijala.

228217_0203-dacic-foto-marko-metlas_f.jpg


Dačić: Srbija nije bila meta nuklearnog terorizma, ali ne sme da postoji nijedan objekat bez zaštite i bezbednog skladištenja materijala


On je novinarima posle sednice Republičkog štaba za vanredne situacije na kojem je razmotren izveštaj Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije rekao da se taj događaj ne može smatrati akcedentom.

- Shodno zakonskim odredbama, ovaj događaj u Vinči se po karaketru i posledicama ne može smatrati akcedentom - kazao je Dačić koji je komandant Republičkog štaba za vanredne situacije.

On je kazao da se u Srbiji nukelarni materijal nalazi na više mesta i da će država preventivno podići nivo bezbednosti na najviši nivo radi smanjenja rizika od eventualnih terorističkih napada, akcedenata ili kriminalnih delatnosti.

- To podrazumeva primenu zakona i podzakonskih akata i nalaženje rešenja da se vidi šta još treba uraditi da bi građani bili bezbedni - naveo je ministar.

On je kazao da Srbija nije bila meta nuklearnog terorizma, ali da se mora obratiti pažnja na to i da ne sme da postoji nijedan objekat bez zaštite i bezbednog skladištenja materijala.

- Četrdeset godina je taj nuklearni materijal u toj prostoriji u Vinči, ali je vreme da se na organizovani način pristupi ovome prevashodno zbog mogućih posledica po građane - rekao je Dačić.

On je najavio da će ministar prosvete i nauke Žarko Obradović, načelenik Sektora MUP-a za vanredne situacije Predrag Marić, kao i predstavnici Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu sigurnost, Instituta u Vinči i javnog preduzeća Nuklearni objekti Srbije narednih dana napraviti spisak mera kako bi se izbegli slični događaji i podigao nivo bezbednosti nuklearnog materijala.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Nuklearni objekti Srbije: Budite mirni, nije bilo povećanog zračenj

Nuklearni objekti Srbije: Budite mirni, nije bilo povećanog zračenja u Vinči


Beta |



Jagoš Raičević, v.d. direktora Javnog preduzeća Nuklearni objekti Srbije, negirao je da je u Vinči bilo povećanog zračenja i ističe za “Blic” da nije bilo nikakvog akcidenta.

238982_vinca-foto-z-safar_f.jpg


Skladište u "Vinči": radnici tvrde da su primili drastično veću dozu zračenja nego što bi smeli


- Budite mirni, nije bilo nikakve radioaktivnosti i nije bilo nikakvog akcidneta. Upravo o svemu pišem izveštaj Ministarstvu životne sredine i Agenciji za zaštitu od jonizujućeg zračenja - kaže Raičević za “Blic”.

On za sve što je objavljeno u medijima optužuje koleginicu koja je, kako kaže, dobila otkaz zbog sopstvenog javašluka i problema koje je napravila, a koje pokušava da zataška.


Ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Srbije Oliver Dulić izjavio je danas da još uvek nije dobio pismo radnika Nuklearnih objekata Srbije u kome traže intervenciju nadležnih tvrdeći da su ozračeni prošle
nedelje.


Beogradski dnevni listovi objavili su danas da su pre nedelju dana radnici Javnog preduzeća Nuklearni objekti Srbije vadeći iz bazena radioaktivne šipke, primili dozu zračenja "drastično" veću nego što bi smeli.

- Ja lično još nisam dobio to pismo. Sigurno ćemo da reagujemo u skladu s našim nadležnostima, ako se utvrdi da je to tačno - kazao je Dulić novinarima i dodao da je veoma osetljiv prema takvoj vrsti problematike.

234650_oliver-dulic-foto-zoran-ras_f.jpg

Oliver Dulić: Reagovaćemo u skladu s nadležnostima ako je tačno

On je naglasio da, ako su tvrdnje radnika Nulkearnih objekata tačne, nadležni organi treba da utvrde ko je za to kriv, a oni koji su odgovorni treba da snose adekvatne posledice.

Beogradski dnevni listovi objavili su danas da su pre nedelju dana radnici Javnog preduzeća Nuklearni objekti Srbije vadeći iz bazena radioaktivne šipke, primili dozu zračenja "drastično" veću nego što bi smeli, a da se ta stvar zataškava i ljudima koji bi smeli da govore o tome preti otkazom.

 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Zaposleni idu na dodatne preglede zbog zračenja

Zaposleni idu na dodatne preglede zbog zračenja












Izvor:
Blic.rs









Ministarstvo nauke tražiće da radnici Nuklearnih objekata Srbije u Vinči budu podvrgnuti dodatnim zdravstvenim pregledima.Snežana Pavlović, direktorka sektora za radijacionu sigurnost Nuklearnih objekata, u pismu upućenom Vladi navela je da je su zaposleni u Vinči vadeći iz bazena radioaktivne šipke “ozračeni višestruko iznad planskih i odobrenih vrednosti i boravili su u radijacionim poljima ekstremno visokih intenziteta”.


239103_vinca--foto-01-blic-nebojsa-markovic_f.jpg



U JP Nuklearni objekti Srbije (NOS) navode da nikakvog incidenta nije bilo, a slično kažu i u nadležnom ministarstvu, ali navode da će, ipak, tražiti dodatne zdravstvene preglede dodajući da nema opasnosti ni za zaposlene, ali ni za žitelje.


V.d. direktora JP NOS Jagoš Raičević ističe da “nije bilo prekomernog ozračivanja”, da izmerene doze ukazuju da je “prosečna vrednost bila oko 60 mikrosiverta po času, a najveća zabeležena 106, što je ispod doze koju prima putnik na prekookeanskom letu”.


- Jesu se naši operatori našli kratkotrajno u polju sa visokom jačinom zračenja, ali nije reč o alarmantnim dozama - dodaje Raičević.


Eksperiment se svodio na podizanje i spuštanje šipke sa radioaktivnim materijalom iz metalnog cilindra u bazenu, kada je utvrđeno da se osim izvora radijacije na vrhu, za koji se znalo, na dnu šipke nalazi još jedan izvor, o čemu, kako kaže Raičević, nije bilo prethodnih zapisa.


On dodaje da je radni nalog, osim njega, potpisala i mr Snežana Pavlović, tadašnja direktorka sektora za radijacionu sigurnost. Upravo ona je o celom slučaju i obavestila javnost, šaljući pismo u kojem je za ceo slučaj optužila Raičevića. V.d. direktora JP NOS, međutim, kaže da je ona time zloupotrebila poziciju da događaj iskoristi za “promociju, alarmiranje javnosti i izazivanje panike”, čime želi da skrene pažnju sa ispitivanja njene odgovornosti u vezi sa incidentom s početka godine.


Do Snežane Pavlović juče nismo uspeli da dođemo. Profesor nuklearne fizike na Fizičkom fakultetu u Beogradu Jovan Puzović kaže za “Blic” da su navedene doze zračenja bezopasne, ali ističe da ovako nešto nije trebalo da se desi.


- Trebalo bi ispitati zašto se desilo jer, ako je već utvrđeno da postoji još jedan izvor zračenja, šipke nije trebalo izvlačiti iz bazena - kaže Puzović za “Blic”.
Snežana Pajović, pomoćnica Ministra prosvete i nauke, kaže da su oni zatražili i dodatni izveštaj iz JP NOS.


Prof. dr Vladimir Obradović, direktor Klinike za nuklearnu medicinu Kliničkog centra Srbije, kaže da u Vinči nije bilo zračenja i da ljudi ne treba da se plaše posledica po zdravlje.


- Brzina pojave simptoma zavisi od doze zračenja. Kod većih akutnih ozračenja postoji period kašnjenja od nekoliko dana kod kojeg su prvi simptomi kratkotrajni i osoba se oseća dobro. Tek kasnije, kada oštećena tkiva i organi počnu da gube funkciju, radioaktivne čestice vezane za tkiva izlaze na površinu kože i stvaraju opekotine opasne po život. Kod blagih doza ozračenja mučnina se javlja u prvih 24 do 48 sati. Nju prate zamor, glavobolje i opšta malaksalost. Kod velikih doza zračenja, kakvo je bilo u Černobilju, kasnije može doći do pojave malignih bolesti i genetskih poremećaja - objašnjava dr Obradović.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Hitan izveštaj o događanju u Vinči










Izvor:
B92.net








Agencija za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu sigurnost tražila od direktora JP Nuklearni objekti Srbije hitan izveštaj o događaju u institutu Vinča.

"Agencija je tražila hitan izveštaj od direktora JP NOS o tom događaju. Nakon toga ćemo naložiti inspekcijski nadzor nad sprovođenjem mera nuklearne sigurnosti i mera zaštite od zračenja u JP 'Nuklearni objekti Srbije', kojim bi se utvrdile činjenice i preduzeli naredni koraci", rekla je Mirjana Radenković, direktorka za "Politiku".


6543675574f9b273e66133013959526_orig.jpg



Na pitanje koji su propisi prekršeni kašnjenjem od sedam dana, jer su nadležni, pa i Ministarstvo unutrašnjih poslova, o incidentu obavešteni tek 25. aprila, ona je odgovorila da "u skladu sa Pravilnikom o obavljanju nuklearne aktivnosti, ukoliko su prekršeni uslovi i ograničenja iz licence za nuklearnu aktivnost, obaveza nosioca licence je da odmah obavesti agenciju".

"U ovom slučaju biće naloženo utvrđivanje svih činjenica putem inspekcijskog nadzora", rekla je Radenkovićeva.

Ona je dodala da u slučaju nuklearnog kvara i prekoračenja pogonskih uslova i ograničenja utvrđenih u licenci za nuklearnu aktivnost ili u slučaju vanrednog događaja, nosilac licence odmah obaveštava agenciju i u roku od 15 dana dostavlja izveštaj o incidentu.

Radenković je takođe kazala da su prava ozračenih na nadoknadu štete i eventualno lečenje, regulisani propisima vezanim za radne odnose.

Radnici JP "Nuklearni objekti Srbije" nisu bili izloženi velikim dozama zračenja tokom izvođenja eksperimenta, izjavio je ranije danas v.d. direktora tog preduzeća Jagoš Raičević ukazujući da će o tome obavestiti resorna ministarstva.

Pojedini mediji preneli su da je direktorka sektora za radijacionu sigurnost Snežana Pavlović uputila pismo ministrima Ivici Dačiću, Oliveru Duliću i Žarku Obradoviću u kome se navodi da su zaposleni ozračeni višestruko iznad planskih i odobrenih vrednosti i da su boravili u radijacionim poljima ekstremno visokih intenziteta.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Moguće oduzimanje linence JP NOS

[h=1]Moguće oduzimanje linence JP NOS
[/h] Izvor: Tanjug



Beograd -- Direktorka Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja Mirjana Radenković kaže da će razmotriti mogućnost oduzimanja licence JP "Nuklearni objekti Srbije".

21037845244f99bac06590a726982502_368x246.jpg
Ona je rekla da će se to možda dogoditi posle inspekcijskog nadzora nad sprovođenjem mera nuklearne sigurnosti i mera zaštite od zračenja, ukoliko se utvrdi da su prekršeni uslovi pod kojima je izdata licenca.
Ona je u izjavi Tanjugu navela da će Agencija u vezi sa događajem u Vinči od 19. aprila delovati na osnovu informacija koje dobije od inspekcijskih službi.

"Ukoliko nije ispoštovana procedura, odnosno uslovi izdavanja licence koju oni imaju, licenca može biti oduzeta", rekla je Radenkovićeva.

Ona je dodala da je JP "Nuklearni objekti Srbije" od ministarstva nauke dobilo tzv. "nultu licencu", u okviru koje može da sprovodi nuklearne aktivnosti, ali za svaku od tih aktivnosti prethodno mora da dobije odobrenje od Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja.

"Ukoliko su bilo koju aktivnost planirali da izvedu, morali su da nas o tome obaveste i da dobiju odobrenje. U ovom slučaju to nisu uradili", istakla je Radenkovićeva.

Ona je dodala da kontrolu sprovođenja mera zaštite sprovodi Agencija, kao regulatorno telo, da je za inspekciju u oblasti zaštite od zračenja zaduženo Ministarstvo životne sredine, dok je Ministarstvo nauke zaduženo za inspekciju u oblasti nuklearne sigurnosti i upravljanja radioaktivnim otpadom.

Vršilac dužnosti direktora JP "Nuklearni objekti Srbije" Jagoš Raičević juče je izjavio za Tanjug da radnici nisu bili izloženi velikim dozama zračenja tokom izvođenja eksperimenta.

Pojedini mediji preneli su prethodno da je direktorka sektora za radijacionu sigurnost Snežana Pavlović uputila pismo ministrima Ivici Dačiću, Oliveru Duliću i Žarku Obradoviću, u kome se navodi da su zaposleni ozračeni višestruko iznad planskih i odobrenih vrednosti i da su boravili u radijacionim poljima ekstremno visokih intenziteta.

Raičević je rekao da je reč o rutinskom eksperimentu, u kome je ispitivan sadržaj određenih kanala i da su prilikom merenja doze zračenja bile tek nešto više od uobičajenih.

"Postojao je izvor za koji se nije znalo, on je vraćen nazad i sve je apsolutno bilo i ostalo pod kontrolom. Logično je da se tu jave veće doze zračenja, a one koje su primljene tamo su na novou doza koje se primaju u toku uobičajenog dnevnog rada u zgradi reaktora", rekao je Raičević.

On je istakao da navodi iz pojedinih medija da su radnici bili ugroženi velikim dozama radijacije predstavljaju "zloupotrebu i širenje dezinformacija" i naveo da će ministrima kojima je Pavlovićeva poslala pismo dostaviti izveštaje o tome, ukazujući da se "radi se o potpuno ličnom i ishirenom potezu".

Raičević je ponovio da je reč o rutinskom ekseprimentu, o kojem postoji i izveštaj, i dodao da je o tome obaveštena i Agencija za zaštitu od jonizujućeg zračenja.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Ko prikriva zračenje u NOS-u?











Izvor:
B92.net









Petoro zaposlenih u "Nuklearnim objektima Srbije” (NOS) je 19. aprila prekomerno ozračeno na zadatku za koji nije izdata zvanična dozvola, saznaje "Politika".


12351812594f9dc06ba3525479148756_orig.jpg



Ispostavlja se, kako piše list, da ima i vatre i dima, jer kako drugačije objasniti da je petoro zaposlenih u "Nuklearnim objektima Srbije” 19. aprila ozračeno i da su nadležni za to saznali tek posle šest dana, a javnost dan kasnije.Ko se usudio da prikrije nemili događaj, možemo ga slobodno nazvati udesom, čije su posledice mogle da budu kudikamo pogubnije?

Nakon oglašavanja direktorke dr Mirjane Radenković u subotu, jasno je da rukovodstvo NOS-a nije imalo dozvolu da išta radi u reaktoru RA koji je odavno van upotrebe. Niti je iko uputio takav zahtev. Zašto je, dakle, postupilo na svoju ruku, pita "Politika".

Iz pisma upućenog 25. aprila Ivici Dačiću, zameniku predsednika vlade i ministru unutrašnjih poslova, očevidno je da su dnevne doze kojima je petoro ljudi rečenog dana izloženo bile prekoračene. Nigde se ne pominje da su smrtonosne, ali su za ta dva minuta premašile iznose mesečnih ili godišnjih.

Jagoš Raičević, v.d. direktor Nuklearnih objekata Srbije, izjavio je u petak za B92 da radnici NOS-a nisu bili izloženi velikim dozama zračenja tokom incidenta u Institutu Vinča. Količina zračenja kojoj su bili izloženi, prema njegovim rečima, bila je "reda veličine zračenja na jednom interkontinentalnom letu i nije bila opasna".
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Opomene i pouke nesreće u Vinči

Opomene i pouke nesreće u Vinči

RTS


Pre gotovo 54 godine, prilikom nesreće u Institutu u Vinči, stradao je jedan student-diplomac, a još petoro saradnika je ozračeno. Nedugo zatim, u Institutu je formirana posebna služba za radiološku zaštitu, a od tada se i u čitavom svetu uvode stroga pravila tokom nuklearnih eksperimenata i rada na reaktoru.

Tragedija u Vinči, iz oktobra 1958. godine, kada je ozračeno šestoro saradnika Instituta, tehničara i studenata završne godine katedre za fiziku Prirodno-matematičkog fakulteta u Beogradu, gotovo je zaboravljena.
Pripremila Jelena Božović

Života Vranić, student-diplomac, koji je zaustavio proces u reaktoru, tada je najviše ozračen i posle mesec dana preminuo. Ostalih petoro ozračenih preživelo je zahvaljujući transplantaciji koštane srži koju je tada, prvi put u istoriji medicine, u Parizu izvršio doktor Žorž Mate.

Taj slučaj u svetu je ostao zabeležen kao "Vinča akcident", sa prvim smrtnim ishodom, ali i uspešnim lečenjem petoro preostalih, ozračenih smrtonosnim dozama.

Institut u Vinči je, samo pet meseci ranije, pustio u rad eksperimentali reaktor nulte snage. Sa puno entuzijazma rađena su istraživanja u prvom nuklearnom centru Jugoslavije.

"Jedno vreme sve se normalno odvijalo, tek odjedanput svi su brojači bili zagušeni. U celom Institutu nijedan brojač nije više radio. To je bio udes, nije bio akcident. Akcident je manji. Sve što je u Vinči moglo da meri neko zračenje to je prestalo", seća se učesnik eksperimenta, nulerani fizičar Rade Maksić.

Detalji su decenijama za javnost bili nepoznanica, baš kao i razlozi zbog kojih je dozvoljeno da mladi i neiskusni ljudi ostanu sami tokom jednog tako rizičnog istraživanja. Za Životu Vranića, studenta generacije, to je trebalo da bude diplomski rad.

"Pavle Savić se mojoj majci obraćao - 'Mi nismo krivi toliko za smrt vašeg sina'. Oni su se tako branili", kaže Živka Tresač, sestra Živote Vranića.

Profesor Marko Ninković kaže da u vreme kada se desio akcident, pristup zaštitnim merama još nije bio dovoljno razvijen.

"Ako me neko pita šta je osnovni razlog što je došlo do ozračivanja, to je činjenica da je odsustvovao jedan profesionalac za zaštitu od zračenja koji bi brinuo samo o nivoima zračenja i upozorio eksperimentatore da se udalje", navodi Ninković.

Šest meseci posle ove nesreće, u Institutu je formirana posebna služba i laboratorija za radiološku zaštitu, a od tada se i u čitavom svetu, uvode stroga pravila i procedure tokom nuklearnih eksperimenata i rada na reaktoru.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Istraga u Vinči: NOS gubi licencu?










Izvor:
B92.net








U "Nuklearnim objektima" će početi istraga o događaju od 19. aprila. Inspekcija koja treba da utvrdi koliko je zračenje bilo povećano još nije formirana.

Ukoliko komisija ministarstva prosvete i nauke utvrdi da je bilo nepravilnosti u radu, Javno preduzeće "Nuklearni objekti Srbije" moglo bi da ostane bez licence.
A kako se dogodilo da doza zračenja kraj bazena sa nuklearnim otpadom bude povećana, trebalo bi da utvrđuje inspekcija. Ona, međutim, nikada nije ni formirana. To je trebalo da uradi pređašnje Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja, a kasnije Ministarstvo prosvete i nauke. Da bi ispitali ovaj slučaj, koji nije na vreme ni prijavljen nadležnoj Agenciji za zaštitu od jonizujućeg zračenja, Ministarstvo je ad hok formiralo komisiju koju čine stručnjaci sa univerziteta, Instituta "Vinča" i Ministarstva zaštite životne sredine.


17562781554fa99783906ba787266291_orig.jpg



Kada komisija završi svoj posao, slučajem "Nuklearni objekti" nastaviće da se bavi Agencija za zaštitu od jonizujućeg zračenja.

"Inspekcija treba da utvrdi u okviru koje aktivnosti je zračenje povećano. Ukoliko je to bila neka operacija za koju je trebalo, a nisu tražili našu saglasnost, onda će snositi posledice", kaže za "Novosti" Mirjana Radenković, direktorka Agencije.

Ona podseća da je JP NOS probnu licencu za rad i objekte dobilo od Ministartva nauke i da ona ističe 23. maja. U međuvremenu su izgradili hangar 3 za čuvanje radioaktivnog otpada i za njega su u proceduri za dobijanje licence. Za ostale objekte i aktivnosti, međutim, još nisu tražili obnavljanje licenci, bez kojih ne smeju da rade.

A za sporno manipulisanje radioaktivnim izvorima 19. aprila, kada je povećane doze zračenja primilo petoro radnika, direktor JP NOS dr Jagoš Raičević rekao je da nikakva posebna dozvola nije bila potrebna.
Na njegovo pismo ministru Žarku Obradovića, u kome objašnjava da se ništa neuobičajeno nije dogodilo u Vinči, odgovorila je i smenjena direktorka za radijacionu sigurnost Snežana Pavlović, koja je i obavestila ministre o događaju o kome se nedelju dana ćutalo. U razgovoru za "Novosti" ona još jednom potvrđuje da doze zračenja kojima su bile izložene njene kolege jesu bile višestruko povišene i da se svako neplanirano izlaganje tretira kao akcident.

"Nema rutinskih operacija, kako se navodi u Raičevićevom pismu. Ako je reč o radijacionoj, nuklearnoj aktivnosti, uvek treba odobrenje. Sve vreme "rutinskim radnjama" pokušava da prikrije rad bez dozvole Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja i to što nisu dobili izveštaj o akcidentu", kaže mr Pavlović.

Raičević je objasnio i kako je zračenje povećano jer su ispod vode našli radioaktivni izvor za koji se nije znalo da je tu. Snežana Pavlović, međutim, kaže da je taj visokoradioaktivni predmet vađen čak dva puta, iako je već prvi put utvrđeno da je sigurnost ugrožena.
 
Natrag
Top