U užem izboru za NIN-ovu nagradu 15 romana

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
U užem izboru za NIN-ovu nagradu 15 romana

U uži izbor za NIN-ovu nagradu za književnost uvršteno je 15 romana na osnovu pristiglih na konkurs koji je otvoren do kraja godine, a sledeći izbor biće obznanjen posle sastanka žirija 30. decembra.

1_zpsacb51cdd.jpg

Žiri za NIN-ovu nagradu


Od 38 romana koji su činili najširi izbor, u uži su ušli romani Miomira Petrovića "Miris mraka", Srđana Srdića "Satori", Milovana Stankovića "Ako u sledećem životu budeš leptir", Gorana Gocića "Tai", Slobodana Vladušića "Mi, izbrisani", Bojana Babića "Ilegalni parnas", Silvane Hadži-Đokić "Zlatno doba", Sonje Atanasijević "Vazdušni ljudi", Milete Prodanovića "Arkadija".

U užem izboru su i romani Vladislave Vojnović "Kozje uši", Ivančice Đerić "Sva je priroda divlja i surova", Berislava Blagojevića "Tiši od vode", Gordane Ćirjanić "Mreža", Gorana Skrobonje "Sva Teslina deca" i Dragana Jovanovića Danilova "Talasi beogradskog mora".


Žiri u sastavu Ljiljana Šop, Vladislava Gordić Petković, Mileta Aćimović Ivkov, Mića Vujičić i Vasa Pavković (predsednik), kako piše NIN, odluku o najužem izboru romana za ovo prestižno priznanje doneće na sledećem sastanku 30. decembra.

(Tanjug)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Spasenje u pisanju

Nagrada časopisa Nin za roman godine pripala Goranu Gociću za prvenac „Tai“. Glas nagrađenom delu dalo troje članova žirija

1_zps45f1a3b0.jpg


NAGRADU kritike za najbolji roman na srpskom jeziku objavljen u minuloj godini dobio je Goran Gocić (1962) za knjigu „Tai“, u izdanju „Geopoetike“. Od petoro članova NIN-ovog žirija, za ovo delo glasali su Vasa Pavković, Ljiljana Šop i Mileta Aćimović Ivkov, dok su Vladislava Gordić Petković i Mića Vujičić dali prednost romanu „Arkadija“ Milete Prodanovića, u izdanju „Arhipelaga“.


U najužem izboru bili su i „Mi, izbrisani“ Slobodana Vladušića, „Zlatno doba“ Silvane Hadži-Đokić i „Vazdušni ljudi“ Sonje Atanasijević, a za isti debitantski roman Gocić je nedavno dobio nagradu „Miloš Crnjanski“.


- Roman „Tai“ izdvojio se u obimnoj prošlogodišnjoj produkciji ozbiljnošću autorske problematizacije odnosa istočne i zapadne civilizacije. Spoj egzotične, intimne ljubavne priče i univerzalnog pogleda na ljudsku egzistenciju i njene izazove, tematizovan je u nagrađenom romanu na tragu najboljih primera iz svetske književnosti. Roman je zasnovan na dubinskom (pop)kulturnom iskustvu modernog doba i predstavlja koliko neočekivan toliko i dragocen doprinos savremenom srpskom romanu - navodi se u odluci žirija koju je na u ponedeljak održanoj konferenciji za medije pročitao Vasa Pavković.


Ovo je inače 60. put kako se dodeljuje ovo prestižno književno priznanje, ove godine pod pokroviteljstvom „Pošte Srbije“.


- Povodom ovakve odluke pominje se iznenađenje. Najiznenađeniji čovek ovde sam ja - rekao je Goran Gocić. - Dok je roman bio u fazi objavljivanja, nisam ništa očekivao, ali kada je ušao u najuži izbor, nade su se, kao i kod ostalih konkurenata, pojavile i pojačale. Trebalo bi, međutim, sve uzeti sa budističkom skepsom, koja je prisutna i u romanu.

Na pitanje da li će nastaviti da piše prozu, slavodobitnik je odgovorio da bi valjalo slušati glas publike:


- Očigledno je da su reakcije na roman bile mnogo jače i pozitivnije nego na ostalo što sam do sada pisao. Takoreći sam gurnut u književnost i to mi se dopalo. Već sam počeo da pišem drugi roman, ali neću se odreći ni svojih kritika i eseja - istakao je Gocić. - Jedno vreme imao sam priličnu krizu na svim planovima, tako da mi je rad na romanu bio jedna vrsta spasenja.


Nagrada će biti uručena na svečanosti u Skupštini grada Beograda, u petak 17. januara.


Ove godine u konkurenciji su bila 182 romana, najviše u istoriji NIN-ove nagrade, pa članovima žirija nimalo nije bilo lako, rekla je Vladislava Gordić Petković. Ljubav, rat, smrt i moć su teme koje preovlađuju u ovim delima. Vasa Pavković je dodao da se srpski pisci sve više okreću neposrednoj stvarnosti, bilo da je u pitanju intimna ljubavna tematika ili priča o društvu u kome živimo. U srpskoj književnosti, istakao je Mileta Aćimović Ivkov, ne može biti više od 15 dobrih romana. Tako je bilo ranije, ove godine, a tako će biti i sledeće.


U ZEMLjI OSMEHA


GLAVNI junak romana „Tai“ je čovek sa Zapada, koji sreće čudesnu ženu sa Istoka, o čemu je u nedavnom intervjuu za „Novosti“ Gocić rekao:


- Jedan sredovečni, pomalo naivni i fantazijama skloni gospodin, koji posle decenije manje-više otmenog propadanja u Beogradu, gubi veru u ljude i zatiče se u tački gde se susreću emotivna, duhovna i profesionalna kriza. Na dužem putovanju po Indokini on se udružuje sa praktičnim prijateljem, koji mu daje cinične savete o Tajlandu, zemlji osmeha. Junak je sklon idealizaciji, prijatelj ume da bude i brutalan, a čitalac nazire da je istina negde u sredini.

STUDIJE I ESEJI

POŠTO je diplomirao anglistiku na Filološkom fakultetu u Beogradu, Gocić je magistrirao medije i komunikacije u Londonu. Napisao je poglavlja u petnaestak knjiga o masovnoj kulturi, radio je kao novinar i urednik u tridesetak medijskih kuća, objavio je studije „Endi Vorhol i strategija popa“ i „Emir Kusturica: Kult margine“, a autor je dugometražnih dokumentarnih filmova Bloodu Foreigners i „Balkanski dnevnik: Bugarska“.

(Večernje novosti)
 
Natrag
Top