U Šapcu završilo 470 tona zagađene zemlje

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
U Šapcu završilo 470 tona zagađene zemlje





Izvor: Blic S. Bečejić | 02. 07. 2011. - 00:02h

ŠABAC - Republička inspekcija za zaštitu životne sredine zabranila je lagerovanje kontaminirane zemlje iz Kragujevca u Slobodnoj zoni u Šapcu. Analize su pokazale da 470 tona zemlje, posle čišćenja terena u kragujevačkoj fabrici “Fijat automobili“ na kojem treba da grade nove fabrike, ima povećane koncentracije berilijuma.

154956_regsabac2_f.jpg
Vreće čekaju na izvoz

Zbog proceduralnih propusta i potencijalnog ugrožavanja životne sredine, protiv preduzeća za izvoz otpada „Ezo grupa“ iz Beograda biće podneta prijava za privredni prestup.

Od 8. do 13. juna 16 kamiona preduzeća “C&LC Group” dovozilo je otpad iz Kragujevca u Šabac u privremeno skladište. “Ezo grupa” iz Beograda je na tenderu dobila posao da izveze zagađenu zemlju u Keln u Nemačku. Kao podizvođača angažovali su registrovano preduzeće za prevoz otpada “C&LC Group” koje je zemlju transportovalo u rinfuzi u kamionima. Iz prikolica prekrivenih ciradom zemlja je istovarena na otvorenom prostoru pored hangara u Slobodnoj zoni u Šapcu, i tek tu je, uporedo sa pristizanjem novih količina, obavljano prepakivanje u džambo vreće od po 1.000 kilograma.


- Najveći problem je što je zemlja prevezena u rinfuznom stanju. Jer ako zemljište ima u sebi neki nivo zagađujućih materija, onda ga je trebalo odmah spakovati u džambo vreće, pa streč folijom zatvoriti i tako transportovati u privremeno skladište u Šapcu. Napravili su prestup što su zemlju dovezli u kamionima u rinfuznom stanju, izručili na bivši carinski terminal i onda su u periodu od 8. do 13. juna dovezli 16 kamiona tog tovara težine 470 tona. Tek na terminalu su pakovali zemlju u džambo vreće. Po nalogu inspekcije, džambo vreće su sklonjene u magacin - objašnjava za “Blic” Branislava Tešić, republički inspektor za zaštitu životne sredine.


Inspekcija je naložila da se očisti oko pet ari zemlje u zoni, na kojoj je istovaren otpad, a rešenjem su obustavili dalje lagerovanje. Prevoz zatrovane zemlje do Šapca pratila je dokumentacija sa preliminarnim analizama uzoraka koji su uzeti prilikom utovara u Kragujevcu. Prema informacijama do kojih je „Blic“ došao, i sam proces uklanjanja spornog zemljišta u Kragujevcu nije bio u skladu sa zakonom.


- Prema važećim propisima, kad se obavlja transport takvog otpada, preduzeće koje to radi, mora da se najavi tri dana pre polaska na put Ministarstvu za zaštitu životne sredine, a onda ministarstvo obaveštava inspekciju u gradu u koji se taj otpad dovozi. Tada mi inspektori obaveštavamo preduzeće da li može ili ne da transportuje otpad i da li su ispunjeni ili nisu neophodni uslovi. Međutim, “Ezo grupa“ nije obavestila ministarstvo, a mi smo za odlaganje otpada saznali od građana - kaže Branislava Tešić.


Ona dodaje da je srećom izbegnuto zagađenje većeg obima, jer u periodu u kojem se sporni tovar nalazio na otvorenom nije bilo kiše ni vetrova, tako da posledice po životnu okolinu nisu zabrinjavajuće.


Ostalo još zemlje u Kragujevcu

Kako „Blic“ saznaje, iz Kragujevca nije sklonjena sva štetna zemlja, međutim, njeno dalje odlaganje u Šapcu neće biti moguće. Protiv „Ezo grupe“ biće podneta prijava za privredni prestup, a zaprećena kazna je od 1,5 do tri miliona dinara. Inače, otpad, koji će se izvesti i lagerovati na deponiji u Kelnu, može u skladištu zone, prema našim propisima, upakovan u džambo vreće od 1.000 kilograma da leži najduže do godinu dana.
 
Natrag
Top