U Hrvatskoj ništa novo

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]U Hrvatskoj ništa novo
[/h] Boris Drenča

Još nedelju dana ostalo je do parlamentarnih izbora u Hrvatskoj. Istraživanje javnog mnjenja pokazalo je da u ovom trenutku opoziciona Kukuriku koalicija koju predvodi Socijaldemokratska partija i njen lider Zoran Milanović ima dvostruko više glasova u odnosu na glavnog konkurenta - Hrvatsku demokratsku zajednicu. Sagovornik B92 je novinar, vlasnikom i osnivačem hrvatskog i najčitanijeg regionalnog web portala Indeks.hr.


10301665144ed250ef7036d117262018_368x252.jpg
Da li će se nešto promeniti posle parlamentarnih izbora u Hrvatskoj sledećeg vikenda?

Ja verujem da se u Hrvatskoj, na žalost, ne može promeniti puno stvari. Tim više što od Zorana Milanovića, koji će neupitno biti sledeći premijer, ne očekujem nepopularne poteze, a samo nepopularni potezi su oni što Hrvatskoj mogu doneti nešto dobro. U Hrvatskoj treba pre svega raščistiti sa parazitima. Pod parazitima ja smatram sve ljude koji rade za državu, a koje ja i meni slični finansiramo od poreza. Pod parazitima smatram i lažne branitelje kojih ne znam koliko ima; pretpostavljam da se brojevi kreću ka milionima. Sve te ljude mi finansiramo i sve te ljude finansiraju poreski obveznici i to utiče na situaciju u Hrvatskoj, puno više od globalne krize ili krize na berzi u Hong Kongu. Mislim da Zoran Milanović i SDP (Socijaldemokratska partija), koji će doći na vlast, tu hrabrost nemaju. I onda je svejedno koja će vlast doći.

Molim boga da u Hrvatsku što pre dođu vladari Evropske unije i MMF iz jednostavnog razloga što mislim da će svako Hrvatskoj biti bolji vladar nego što smo mi to sebi sami. Tu će doći trenutak kada se neće više pitati Zoran Milanović i da je to neka 'alibi taktika' naredne vlasti. Kada konačno krenu rezanja, to neće biti njihova rezanja nego će reći "EU MMF su nam tako rekli" i to je ono čemu se ja iskreno nadam. U ovih dvadeset godina pokazali smo da sami sobom nismo u stanju vladati; Iako se ne želim vraćati na to da nam je u onoj Jugoslaviji bilo bolje ili da bi nim bilo bolje.

Jednostavno mislim da sami sebi nismo dobri vladari, nismo sposobni u takvim okolnostima i da nismo sposobni vladati svojom državaom, ekonomijom najmanje. Veselim se stranim vladarima.

Veliki broj ljudi iz aktuelne vlasti je pod pretnjom ili je već pred sudom. Da li će se takav proces ubrzati i proširiti prema ljudima iz HDZ i da li se može očekivati da tužilaštvo na isti način pretresa i nove vlasti?

Bilo bi dosta tužno da činjenica da stiže nova vlast na bilo koji način utiče na sudstvo, to bi pokazalo da sudstvo nije nezavisno, iako svi u isto vreme znamo da nije. Ja bih oko toga možda i bio optimističan da nisam bio u godinama kada sam bio svestan situacije kada je 1999. i 2000. SDP došao prošli put na vlast, predvođen Ivicom Račanom.

Nažalost niko od ratnih profitera nije završio u zatvorima gde im je i bilo mesto. Moj glavni motiv za bavljenje ovim poslom je bila borba protiv Tuđmanove diktature i Hrvatske demokratske zajednice a oni sada i nakon svega što su napravili uspešno vladaju deset godina i dobijaju glasove i nastavljaju da dobijaju glasove na izborima.

I to bi se nastavilo da narod nije postao siromašan toliko koliko je siromašan. Nemam optimizma da će nova vlast po tom pitanju preduzimati išta drugo od onoga što preduzima i aktuelna vlast.

I ono što morate znati je da nikada nisu problem lopovi koji su se eksponirali nego zapravo oni lopovi koji su nastali za vreme rata. Tu pričam prvenstveno o tajkunima od kojih su neki prisutni i kod vas. Mislim konkretno na Ivicu Todorića, koji je u ovom trenutku apsolutni i jedini vlasnik Hrvatske.

Kada bi u Hrvatsku došla neka pravedna i hrabra vlast to bi bili prvi ljudi kojima bi se sudilo. Nemam nikakve iluzije da će se to dogoditi. Mislim da glavni posao, ako ikako možemo učiniti, trebamo učiniti mi mediji. Hrvatska ima šansu da postane iole normalna država onog dana kada ljudi poput Ivice Todorića završe u zatvoru.

Da li mediji imaju snage da se odupru pritiscima?

Kada u to ne bih verovao onda bih našao prvi luster i obesio se. Dosta je razumno smatrati da mi nemamo nikakvu ulogu i nikakvu moć. Ja svakako želim i volim verovati u suprotno.
 
Natrag
Top