Tvrdoglavi provokatori

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Tvrdoglavi provokatori

Ž. P. | 30. maj 2011. 12:32 | Večernje novosti

Kada sin ili kćerka odbiju poslušnost, roditelji treba da im stave do znanja da su za njih i njihovo ponašanje odgovorni, makar do punoletstva


1.jpg

Kako privoleti tinejdžera na poslušnost kada su opiranje i inat gotovo svakodnevna pojava kod većine tinejdžera na bilo kakvu molbu ili zapovest roditelja. A najosetljiviji su, izgleda, na pitanje majke ili oca, „kada će da se vrate“. Ta satnica je veliki problem i kamen spoticanja u njuhovim, inače, kompleksnim odnosima.
Kada dete u adolescentnom i tinejdžerskom dobu odbija poslušnost roditelji reaguju na dva načina, ali oba pogrešna, naglašavaju psiholozi. Ili počnu nekontrolisano da viču, ili naprosto slegnu ramenima i kažu: „Neka ide do đavola?!“ S obzirom na to da nijedan od ova dva načina reagovanja nije dobar, psiholozi predlažu druga rešenja.

Kada sin ili kćerka odbiju poslušnost, roditelji treba da im stave do znanja da su za njih i njihovo ponašanje odgovorni, makar do punoletstva. To znači da ne mogu da ih puste iz kuće da idu kuda hoće i rade šta hoće, a da o tome pojma nemaju. Adolescenti i tinejdžeri obično su osetljivi na takve argumente, jer oni ne zavise od raspoloženja roditelja.
Međutim, ima mladih osoba koje tvrdoglavo ne odstupaju od svoje zamisli, i po svaku cenu žele da isteraju svoje do kraja. Njih, naravno, nije mnogo briga za mišljenje starijih, pa makar to bili roditelji, pa ako su odlučili, recimo, da izađu, to će i učiniti. U takvim delikatnim okolnostima, roditelj treba da ostane smiren, i da se ponaša kao da ga je baš briga šta njegov sin ili kćerka žele da urade. Neće ga zaključati u kući, već će mu nezainteresovano reći: „Baš me briga, idi ako hoćeš!“ Ili će mu smireno ali odlučno reći da tako nešto ne dolazi u obzir.
Bilo kako da postupi, roditelj treba da zna da se mladi u ovom uzrastu ponašaju kao mali provokatori, istovremeno opipavajući gde je granica do koje mogu da idu. Zato, ukoliko ih blagovremeno ne osujete, u svojim namerama mogu da preteraju i naprave nešto što može da ima i ozbiljne posledice. Naravno, da ovakvo ponašanje roditelja neće uspostaviti prijateljski odnos sa adolescentima i tinejdžerima. Tiho „neprijateljstvo“ među njima može da se nastavi, ali može da se dogodi i suprotno. Ukoliko shvati da je roditelj apsolutno dosledan u svojoj odluci, tinejdžer će to prećutno prihvatiti, a na kraju i razumeti, za njega stroge postupke.
Pitanje je samo šta podrazumeva doslednost roditelja. U tom smislu, ograničenja i zabrane moraju da budu razumni, savetuju psiholozi. To znači, da će se adolescent koga su roditelji puštali da izlazi, a onda mu bez nekog ubedljivog objašnjenja zabranili, sigurno pobuniti. Ako postoji, zabrana mora da bude ubedljivo obrazložena.
S druge strane, ako njegovo kompletno društvo iz kraja odlazi u kafić, nema razloga da se izrekne zabrana, osim ako nije reč o nekoj kazni. A ukoliko odbije da posluša i ostane kod kuće, roditelji treba da se zapitaju, da li su im vaspitne metode dobre. Treba da se zapitaju i da li su previše strogi, da li su primetili da je njihov adolescent porastao i da treba možda da popuste u zahtevima. I na kraju, treba više razgovarati. Razgovarati o svemu, ali bez ljutnje, vike i optuživanja. Razgovarati o svemu uz uspostavljanje poverenja koje ne sme biti iznevereno. Jer, ukoliko se to dogodi, sve se vraća na početak, na ponovo inaćenje, sukobe, zabrane, obostrana nezadovoljstva...



 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.629
Kako privoleti tinejdžera na poslušnost kada su opiranje i inat gotovo svakodnevna pojava kod većine tinejdžera na bilo kakvu molbu ili zapovest roditelja. A najosetljiviji su, izgleda, na pitanje majke ili oca, „kada će da se vrate“. Ta satnica je veliki problem i kamen spoticanja u njuhovim, inače, kompleksnim odnosima.


najviše je bilo tih problema....najmanje oko (ne)poslušnosti,mislim na Kaću...kad je počela da izlazi,prvo je bilo do devet,deset.....ali,stalno je kasnila akademskih "pet minuta",jednom prilikom,došla je u pola 11,već sam bio udovac,uhvatila me frka......krenuo da je tražim.......i vidim da bukvalno trči u pravcu zgrade.........da ne pričam dalje,bila je kažnjena tri dana,pa opet kašnjeenja...ali skapiram....vala i ja sam bio takav....naslađi su ti minutu kad zakasniš.Jednom prilikom....kad je izlazila,pitala je do koliko,a vreme je bilo do pola 11,rekoh joj dođi kad hoćeš,ali ponesi ključ,ako ga zaboraviš.....spavaćeš ispred vrata........na njeno pitanje "dokle hoćeš",rekoh DA!!!!,naime,krenuo sam u kontru,i onda je čak počela da dolazi ranije....jedino je bio dogovor,da ako ostane duže,da mi javi na mobilni gde je,i dokle da je čekam,ne zbog ključa......ipak roditelj sam devojčice,devojke,kako ko gleda.......i stalno sam,pa da kažem napet.........znate i sami kavih idiota ima na ulici,u mraku.......


kako smo se predelili u Sremčicu,druga je priča.......ako okasni na bus,ko je iz BGD-a,ima predstavu kakav nam je noćni prevoz;imami dogovor da presopava kod tete (svaje),ali da mi se javi........pozdrav od Psy-ja
 
Natrag
Top