Tvrđavi status spomenika od izuzetnog značaja

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Tvrđavi status spomenika od izuzetnog značaja
Danas 29.11.2010 11:35



Mape i planovi Petrovaradinske tvrđave i podgrađa, koji pokazuju kompleks Tvrđave tokom 18. i 19. veka, predstavljeni su u Plavoj sali Skupštine grada. Na oko 20 planova, mapa i skica, koji su stigli iz Državnog arhiva u Beču, prikazan je kompleks Petrovaradinske tvrđave, potom izgradnja pojedinih zgrada na Tvrđavi sa profilima, tokovi Dunava, ali i događaji iz tog perioda, poput bitke kod Petrovaradina iz 1716. godine.

- Dobijanjem planova, mapa i skica kompleksa Petrovaradinske tvrđave iz perioda 18. i 19. veka polako ulazimo u dubinu istorije Novog Sada, Petrovaradina, Tvrđave i podgrađa. Ovi dokumenti doprineće stručnjacima u zaštiti, konzerviranju i restauraciji objekata na Tvrđavi, a sve to treba da dovede do krajnjeg cilja, da Petrovaradinska tvrđava od države dobije status spomenika od izuzetnog značaja, a potom da bude zaštićena i od strane Organizacije za obrazovanje, nauku i kulturu Ujedinjenih nacija UNESCO - kazao je Jovanović, dodajući da je pronalaženje mapa i skica „mali korak“ ka tom cilju.
Planove i mape, kako je objasnio direktor Istorijskog arhiva Novog Sada Bogoljub Savin, gradu je ponudio austrijski istraživač Rudolg Šmit još davne 1933. godine, ali je tadašnja vlast odbila da plati mape. Ipak, nakon 77 godina, skice i mape stigle su u Novi Sad.
- Istorijski arhiv je uradio jedno istraživanje 2004. godine u bečkim arhivima i arhivima u Budimpešti, a nakon prošlogodišnje posete bečkim arhivima mi smo počeli razgovore o preuzimanju kopija planova i mapa - objasnio je Savin.
Prema njegovim rečima, doneti planovi predstavljaju tek 10 do 20 odsto svih planova i mapa koji se mogu naći u bečkim i budimpeštanskim arhivima, a procena je da je arhivirano oko 200 dokumenata o Petrovaradinskoj tvrđavi i podgrađu.
- Mi ćemo nastaviti da tragamo za mapama i ja očekujem da već sledeće godine dobijemo još kopija - zaključio je predsednik Skupštine grada.
Jovanović je na kraju najavio da će se uskoro organizovati izložba do sada prikupljenih planova, mapa i skica Petrovaradinske tvrđave i podgrađa kako bi Novosađani i Novosađanke mogli da se upoznaju sa bogatom istorijom jedne od najlepših tvrđava na Dunavu.



 
Natrag
Top