Tužio Makedoniju sudu u Strazburu

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Tužio Makedoniju sudu u Strazburu
[/h] Izvor: Beta



Strazbur -- Nemački državljanin Kaled el-Masri tužio je Makedoniju Evropskom sudu za ljudska prava, jer ga je vlast ove zemlje, bez efikasne istrage, predala CIA.

10103536304fb3e1d7b442b947664876_368x246.jpg

Skoplje (Tanjug, arhiva)
Slučaj tog državljanina Nemačke libanskog porekla koji je neosnovano osumnjičen za povezanost sa Al Kaidom, jedna je od poznatih otmica i zatočenja u tajnim zatvorima CIA. On je držan i mučen pet meseci u tajnom zatvoru u Avganistanu, a osam godina pošto je otet i predat agentima Centralne obaveštajne službe rešio je da svoj slučaj iznese pred sud.

Njegova priča podstakla je istrage Saveta Evrope, Evropskog parlamenta i nemačkog Bundestaga - koji su je u glavnim crtama potvrdili – i sudske postupke u Nemačkoj i SAD.

Al-Masri tvrdi da je 31. decembra 2003, kada je putovao autobusom na odmor, u Makedoniji uhapšen na granici, ispitivan 23 dana u Skoplju i zatim predat američkim agentima, koji su ga tukli, mučili, drogiraili i avionom odvezli za Kabul.

Skoro pet meseci bio je u tajnom zatvoru u Avganistanu pre no što je, bez ikakvog objašnjenja, pušten i vraćen u Nemačku preko Albanije.

Njegovi advokati su danas u Strazburu pred 17 sudija Velikog veća Evropskog suda za ljudska prava nastojali da pokažu odgovornost makedonskih vlasti za to što se desilo njihovom klijentu. Naveli su da makedonske vlasti nisu sprovele efikasnu istragu o tome.

Otmica El-Masrija bila je "zajednička operacija američkih i makedonskih tajnih službi" protiv nevinog čoveka, rekao je advokat Džejms A. Goldston iz jedne nevladine organizacije.

Događaji koji su ga snašli ne bi bili mogući da je makedonska vlada odbila da ga preda agentima CIA, rekao je drugi advokat, Darian Pavli, koji je govorio o "eksternalizaciji mučenja" i rekao da je makedonska vlada znala da će njihov klijent biti mučen i odveden u Kabul.

Predstavnik makedonske vlade Kostadin Bogdanov je odbacio optužbe. On je rekao da u suštini ništa ne potvrđuje priču El-Masrija i držao se hipoteze da El-Masri nikada nije bio prebačen u Kabul, već da je napustio Makedoniju svojevoljno preko Kosova.

Bogdanov je takođe rekao da tužba ne može da se uzme u razmatranje, jer je zastarela.

Sudije Evropskog suda treba da donesu odluku o tome da li će prihvatiti da razmatraju taj slučaj.

El-Masri je krajem 2005. podneo tužbu protiv SAD, ali ju je odbacilo američko sudstvo krajem 2007, pozivajući se na to što su aktivnosti CIA državna tajna.

Njegov slučaj je razmatralo i nemačko pravosuđe koje je 2007. izdalo naloge za hapšenje 13 agenata za koje se veruje da su radili za CIA. Nemačka vlada je, međutim, odbila da te ljude prebaci u Vašington.

El-Masri je takođe u Skoplju pokrenuo civilnu tužbu protiv makedonskih vlasti od kojih traži 50.000 evra odštete i izvinjenje. Međutim, taj postupak je prekinut, jer se čeka mogućnost da se on sasluša.

El-Masri u Nemačkoj izdržava dvogodišnju kaznu zatvora za dela koja nemaju nikave veze sa ovim slučajem.

 
Natrag
Top