Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Na sajmu turizma u Beogradu većina turističkih agencija već tradicionalno izlazi sa najpovoljnijim aranžmanima za putovanja u sve krajeve sveta. Upravo ovde možete iskoristiti sajamske popuste i ranim bukiranjem uštedeti najmanje od deset do 35 odsto ukupne cene aranžmana.
DIONISOS
Dionisos se nalazi na poluostrvu Kasandra i jedan je od njenih najlepših regiona u Grčkoj. Ovo mesto je udaljeno 48 kilometara od trgovačkog centra Soluna, a najbliži grad ovom turističkom mestu je Nea Mudanija, koja se nalazi na svega tri kilometara udaljenosti. Letovanje u Dionisosu preko agencije „Tomas“ koštaće vas 120 evra po osobi, za 13 dana, odnosno deset noćenja, u hotelu „Giovani“. Ovaj hotel je smešten na 150 metara od plaže i na 200 metara udaljenosti od centra grada. Svaki studio raspolaže kupatilom, kuhinjom, terasom, TV-om, frižiderom i klimom, za koju ćete morati da plaćate četiri evra po danu korišćenja. U ovu cenu uračunat vam je i povratni autobuski prevoz.
Dodatni troškovi: - međunarodno zdravstveno osiguranje
- troškovi ishrane
PARALIJA
Paralija je letovalište u severnom delu Grčke, koje se nalazi u blizini grada Katerini, nedaleko od Soluna. Ovo je pravo malo turističko mesto sa crkvom, apotekom, nekoliko ambulanti i obiljem diskoteka. Nekada su ovo letovalište u najvećem broju posećivali srpski turisti, a danas sve više ima Makedonaca, Čeha, Nemaca... Mesto je idealno za porodice sa malom decom, zbog male dubine vode na više metara od obale. Samo mesto nema veliki broj turističkih znamenitosti, ali gotovo svaka agencija ima ponudu za obilazak Meteora, Atine i voterlenda koji se nalazi nedaleko od Soluna.
Po ceni od svega 79 evra po osobi, preko agencije „Lui Travel“, možete 12 dana, odnosno devet noćenja letovati u Paraliji, u dvokrevetnom studiju, u vili „Rania“. Ova vila se nalazi na 300 metara od plaže, tik pored hotel „Erato“. Svaka soba ima mini-kuhinju, frižider, kupatilo, TV i klimu, koja se doplaćuje na licu mesta. U ovu cenu uračunati su povratni autobuski prevoz, međunarodno zdravstveno osiguranje i usluge turističkog vodiča.
Dodatni troškovi:
troškovi ishrane
STAVROS
Stavros je gradić u Grčkoj sa oko 4.000 stanovnika. Udaljen je 70 kilometara od Soluna, a samo četiri od Asprovalte. Kristalno čisto more, očuvana priroda, prelepe peščane plaže i uvale nagrađene su priznanjem evropske zajednice „Plava zastava“. Mesto i okolina obiluju zelenilom koje se pruža od planine Holomontas, u čijem podnožju se i nalazi Stavros. Duž obale je velika šuma, park platana, koja ima terene za sport i zabavu i predstavlja idealno mesto za izlete i rekreaciju. U gradu ima dosta kafića, prodavnica, taverni i klubova... Ukoliko ste zainteresovani za letovanje u Stavrosu, preko agencije „Traveller“ možete boraviti 12 dana, odnosno deset noćenja u vili „Lefteris“, koja se nalazi u glavnoj ulici, na 170 metara udaljenosti od plaže, po ceni od 90 evra po osobi. Za ovaj novac dobićete smeštaj u dvokrevetnom studiju sa kupatilom, kuhinjom, terasom i klimom. Ovaj aranžman podrazumeva povratni autobuski prevoz i asistenciju predstavnika agencije.
Dodatni troškovi:
- međunarodno zdravstveno osiguranje - 928 din.
San svakog putnika, bilo da je to poslovni čovek kome je svaki sat vrlo dragocen ili putnk koji putuje na odmor ili posetu prijateljima, je udobno i ne previše zamorno putovanje i jednostavan način kupovine karata. Internet i ovde pruža gotovo neograničene mogućnosti da se izbegnu redovi u agencijama i na aerodromima, odabere najpovoljnija cena usluge, mesto presedanja i ostali detalji koji mogu da utiču na kvalitet puta.
Danas gotovo da nema aviokompanije koja nije shvatila prednosti prisustva na Internetu. Međutim, posebnu vrstu ponude čine rezervacioni sistemi, osnovanih od strane grupacija avio prevoznika, ili portali nezavisnih kompanija.
Postoje i oni manji nezavisni sistemi, koji iako ne konkurišu velikim po broju destinacija, za svoje klijente se bore povoljnijim cenama i većom poudom jeftinijih destinacija. Pogodnost manjih rezervacionih sistema je i jednostavniji korisnički interfejs i dostupnost lokalnog jezika.
Na našem sajtu se nalazi takav servis "Putnik travela" koji korisniku nudi mogućnost da na srpskom jeziku pronađe najbolju konekciju sa najudaljenijim mestom koje mu padne na pamet. Ako se, na primer, izabere put od Beograda do Rejkjavika program će navesti sve opcije putovanja, mesta presedanja, aviokompanije koje prevoze i cene tih usluga, a na putniku je da izabere ono što mu najviše odgovara.
Tu su i dodatne opcije kao što je izbor mesta u avionu, poseban obrok ukoliko za tim ima potrebe i još neke male ugodnosti koje u mnogome mogu da dugo putovanje učine prijatnijim. Uz rezervaciju i kupovinu karte "Putnik Travel" nudi i rezervaciju hotelskog smeštaja u mestu koje odaberete, kao i mogućnost da vreme putovanja uskladite sa raspoloživim kapacitetima u nekom hotelu, i ove dve usluge objedinite.
Sama rezervacija i kupovina su prilično jednostavne i traju svega nekoliko minuta. Potrebna je kartica sa kojom se može plaćati preko Interneta. Većina ovih sistema prima Vizu, Masterkard ili American Express, koje se mogu dobiti u većini naših banaka, a servis "Putnik Travela" omogućava plaćanje i Dajnersom i Airplus karticom. Neophodno je da imate para na računu ili dozvoljen minus koji pokriva cenu karte.
Iako svoje karte plaćate putem rezervacionih sistema, oni su povezani sa sajtovima avio-kompanija, koji su zaštićeni za obavljanje finansijskih transakcija, tako da ne postoji mogućnost zloupotrebe.
Ono o čemu treba voditi računa je tačan unos podataka, kao što je ime korisnika i broj putnika, godište dece koja sa vama putuju, jer je svaka greška teško ispravljiva. Kartu može i neko treći da kupi umesto vas jer imena kupca i korisnika ne moraju da se podudaraju. Kada sistem saopšti da je transakcija uspešno izvršena u obavezi ste da zapamtite kontrolnu šifru. Preporučljivo je da se odštampa cela strana.
Biznis na obostranu korist
Karta prodata preko Interneta je dvostruko jeftinija za prevoznika od one prodate preko mreže agencija i poslovnica. Mnoge male aviokompanije kroz Internet prodaju nalaze način da troškove održe na niskom nivou, što smanjuje cenu koju plaća krajnji korisnik. Tu je i neprocenjiva ušteda vremena, jer umesto obilaska različitih agencija i sajtova aviokompanija, unošenjem mesta polaska i destinacije za nekoliko minuta vidite mogućnosti koje su vam na raspolaganju. Da sve ovo nije samo priča govori i podatak da je od 1995. godine, kada je putem Interneta prodata prva aviokarta, u svetu prodato još pola miliona istih, a da godišnje prodaja skače za 20 procenata.
Novosadsko proleće, prodajna izložba cveća, sadnica i opreme za uređenje vrta, održaće se od utorka 16. do subote 20. marta, na prvom spratu Spensa. Prodavaće se i med, zdravstveno bezbedna hrana, suveniri i rukotvorine starih zanata. "Očekujemo oko 200 izlagača, a osim izložbi, manifestaciju će činiti i brojni stručni, obrazovni, kulturni i dečiji sadržaji za posetioce svih uzrasta. Ujedinjene nacije su 2010. proglasile godinom biodiverziteta, tako da će poseban deo biti posvećen popularisanju raznolikosti biološkog sveta, sa akcentom na zaštitu ekosistema u okviru zaštićenih prirodnih dobara", rekla je Jelena Jevtić, predsednica Pokreta gorana Novog Sada. Izložba će biti otvorena svakog dana od 8:00 do 21:00h, u subotu do 15:00, a ulaz je slobodan.
PIROT 15. 03. 2010 PRESS I Pirot dobija skijalište
Na pirotskoj strani Stare planine na Planinarskom domu od proleća će početi preuređivanje skijališta
Direktor Sportskog centra „Pirot" Nenad Đorđević najavio da će sa prvim danima proleća početi sređivanje skijališta na Planinarskom domu na Staroj planini. Osim opštine i sportskog centra, u opremanju skijališta savremenom opremom učestvovaće i Korporacija „Tigar". Pirot nema moderno skijalište, ali u ovom gradu ima sve više zaljubljenika u skijanje. Da bi uživali u skijanju ili voženju snouborda, oni moraju da potegnu na drugu stranu Stare planine do 45 kilometara udaljenog Babinog zuba. - Radovi počinju već na proleće. Postojeću stazu ćemo proširiti na 500 metara, a postoje projekti za još tri staze na Planinarskom domu. Ove godine uložićemo četiri miliona dinara, a naredne godine staza će biti proširena za još 500 metara. Ideja je da se ove godine kupi žičara „sidro". Naredne godine u saradnji sa „Tigrom" sledi nabavka mašine za tabanje staze, a za dve godine na Planinarskom domu imaćemo i dva topa za pravljenje veštačkog snega. Imaćemo pravu turističku atrakciju koja će biti na petnaestak minuta vožnje automobilom od centra Pirota - kaže Đorđević. Planinarski dom ima velike potencijale za razvoj zimskog turizma, pre svega zbog činjenice da se na ovom izletištu nalazi i hotel sa tri zvezdice „Star A", koji je u vlasništvu „Tigra". On će posetiocima moći da pruži izvrsnu hranu, piće, prenoćište i sve uslove za prijatan boravak i okrepljenje.
Skijanje u ekspanziji Skijalište na Planinarskom domu, samo 12 kilometara od grada, nekada je bilo izuzetno popularno kod Piroćanaca. Poslednjih godina, iako na njemu ne postoji moderna skijaška infrastruktura, posećuje ga sve veći broj ljubitelja zimskih sportova. Skijanje je u ekspanziji naročito među najmlađima, pa se svake godine zimskoj školi skijanja prijavljuje na stotine mališana.
Pirotski skijaši već dugo iščekuju vest da će se graditi skijaški kapaciteti na Planinarskom domu. - Već dve zime na skijanje sa prijateljima putujemo čak do Babinog zuba, do koga nam treba skoro dva sata vožnje automobilom. Staza na Planinarskom domu će biti spas za sve skijaše iz Pirota jer nam je pred nosom, a kada se staza propisno uredi i napravi ski-lift, biće to prava atrakcija i više nećemo morati da idemo čak na Babin zub da bismo uživali u kvalitetnom skijanju. Planinarski dom se nalazi na 1.000 metara nadmorske visine. Kada može Zaječar da ima skijalište u centru grada, što ne bi Pirot u jedinstveno lepom ambijentu Stare planine?! Uostalom, na Babinom zubu ne postoji tako kvalitetan turistički objekat kao što je hotel na Planinarskom domu, tako da je to još jedna prednost - kaže Radomir Đorđević, ljubitelj skijanja iz Pirota.
A. ĆIRIĆ
Pogačom, solju i rakijom, tradicionalnim srpskim posluženjem u znak dobrodošlice, dočekano je u četvrtak više od 150 turista koji su u prestonicu uplovili brodom "Johan Štraus". Dolaskom ovog kruzera u pristanište "Kapija Beograda" otvorena je sezona nautičkog turizma u glavnom gradu i, zvanično, počela plovidba Dunavom i Savom.
Putnike "Johana Štrausa" u Luci Beograd, među kojima je najviše bilo turista iz Engleske, na prvi mah zbunile su muzika orkestra iz Pančeva i gužva koju su ugledali na platou ispred svog broda. Kada su se inače rezervisani Britanci zagrejali jutarnjom čašicom rakije, opustili su se i, nasmejani, priključili programu.
- Uh, od ovog pića sve bridi, vruće je, ali i ukusno - komentarisala je Engleskinja Keti, koja je prvi put u Srbiji. - Ovo na prvi pogled izgleda kao divno mesto. Prijatno smo iznenađeni ovakvom dobrodošlicom.
Dok su učenici pančevačke muzičke škole sa svojim duvačkim orkestrom "Bras" svirali, goste Beograda posluživali su đaci Ugostiteljske škole, a beogradski poštari delili su im razglednice. Od volontera Turističke organizacije Beograda turisti su u četvrtak dobili i poklon-pakete.
- Znamo da su mnogi od vas prvi put ovde i sigurni smo da ćete se vrlo brzo uveriti da je Beograd sjajan grad sa bogatom istorijom i perspektivnom budućnošću - obratila se turistima Radmila Hrustanović, pomoćnik gradonačelnika. - Želimo da vam ova poseta bude samo prva u nizu. Očekujemo vas ponovo u našem gradu.
Prema njenim rečima, grad planira da potpuno uredi pristanište, a trenutno se radi izmena regulacionog plana kojim će biti rešeno pitanje parkiranja. Biće uređeni i biciklistička staza i "Beton hala", a planirano je i postavljanje putničke žičare do Kosančićevog venca, kao i info-turističkog centra, suvenirnice i menjačnice.
"Naoružani" fotoaparatima i osmehom, turisti su se u dobrom raspoloženju uputili u razgledanje Beograda, uz obećanje da će svoje impresije preneti prijateljima u Britaniji.
Na Beogradskom sajmu će od 19. do 21. marta biti održani Međunarodni sajam hortikulture i Međunarodna izložba "Darovi prirode", na kojima će učestvovati oko 100 domaćih i stranih izlagača. Kako je rečeno na konferenciji za novinare, za učešće na tim manifestacijama, koje će ove godine prvi put biti organizovane samostalno u novom terminu, vlada povećano interesovanje izlagača iz Belgije, Mađarske i Italije.
Partner u organizaciji "Hortikulture" i "Darova prirode" je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije, pod čijim će se pokroviteljstvom predstaviti veći broj udruženja i zemljoradničkih zadruga iz oblasti voćarstva, vinogradarstva, pčelarstva i lekovitog bilja.
Osim izlagača koje je okupilo to ministarstvo rezultate istraživačko-razvojnih projekata predstaviće i domaće obrazovne ustanove, naveo je organizator.
Sajam hortikulture, kako je istaknuto, prilagođen je savremenim zahtevima, potrebama i trendovima u toj oblasti i pružići nova saznanja i inovacije za uređenje sopstvenih zelenih oaza u ruralnim i urbanim sredinama.
Letovanje na popust: Jeftiniji aranžmani do kraja marta
Letovanje na popust: Jeftiniji aranžmani do kraja marta
Žena blic 24.03.2010 11:09
Krf, Hurgada, Čanj, Nesebar i Kušadasi su savršena mesta za porodični odmor, a vi samo treba da se odlučite za jedno od njih. Ukoliko niste uplatili letovanje iskoristite pogodnosti koje važe do kraja marta, jer će već od 1. aprila u ponudi biti novi, znatno skuplji aranžmani.
KRF - OSTRVO SA TRI MILIONA MASLINA Krf je jedno od sedam jonskih ostrva, na zapadu Grčke, na samom ulazu u Jadransko more. Zbog vrlo povoljnog geografskog položaja i klime, gustih četinarskih šuma i brojnih stabala masline, meštani tvrde da ih ima tri miliona, važi za najzelenije ostrvo Grčke. Glavni grad Krf krase uske uličice s dominantnom venecijanskom i engleskom arhitekturom. Porodice s decom uglavnom se opredeljuju za mirnija mesta poput Dasije i Agios Georgiosa, dok mlađi turisti, zbog obilja zabavnih sadržaja, odlaze u Ipsos. Letovanje na Krfu ne može da se zamisli bez posete ostrvu Vido, na kom se nalaze muzej „Srpska kuća“ i Mauzolej srpskim ratnicima stradalim u Prvom svetskom ratu.
Za aranžman koji obuhvata autobuski prevoz do Dasije i devet noćenja u vili „Dimitra“ početkom jula preko agencije „Halo turs“ treba dati 155 evra po osobi. Potrebno vam je još 10 evra za trajekt i 1.100 dinara za osiguranje. Aranžman možete da plaćate čekovima na rate sve do polovine decembra.
ČANJ - UŽIVANJE ZA CELU PORODICU Čanj je malo turističko mesto smešteno između Bara i Petrovca s predivnom šljunkovitom plažom dugom 1.200 metara koja se zove Biserna obala. Od nekada poznatog radničkog letovališta, Čanj je prerastao u moderan turistički centar. Toplo more, ugodna sredozemna klima i čiste peščane plaže uticali su na to da Čanj postane jedno od omiljenih mesta za odmor na Crnogorskom primorju. Posebno se preporučuje porodicama s malom decom. U njegovoj neposrednoj blizini smeštena je i čuvena Kraljičina plaža do koje se stiže brodićem.
Sedmodnevni aranžman na bazi polupansiona u hotelu „Biserna obala“ s dve zvezdice preko Saobraćajno-turističkog preduzeća „Banbus“ početkom jula košta 185 evra po osobi. Povratna autobuska karta košta još 40 evra. Aranžman možete platiti i čekovima, na tri jednake mesečne rate, najkasnije do polovine decembra.
HURGADA - RAJ ZA RONIOCE Hurgada je najpopularnije egipatsko letovalište na obalama Crvenog mora, a od glavnog grada Kaira udaljena je 500 kilometara. Na svetskoj turističkoj mapi prisutna je od 70-ih godina prošlog veka, kada su italijanski ronioci otkrili lepote podvodne flore i faune. Posebnu atrakciju za turiste predstavljaju obilasci pustinje džipovima i na kamilama, kao i nezaboravne noći u beduinskim selima. Ukoliko ste ljubitelj ronjenja, Hurgada je više nego idealno mesto za obilazak koralnih sprudova. Oni koji nisu raspoloženi za ovakvu avanturu, u lepotama podvodnog sveta mogu da uživaju iz čamaca sa staklenim dnom.
Aranžman koji uključuje deset noćenja na bazi polupansiona u hotelu „Triton empajer“ s tri zvezdice i avionski prevoz preko agencije „Matiko travel“ početkom jula košta 333 evra po osobi. Za aerodromske takse treba da izdvojite još 36 evra. Prilikom rezervacije plaća se 30 odsto ukupne cene aranžmana, a ostatak možete da platite čekovima, u jednakim mesečnim ratama do 1. septembra.
KUŠADASI - MESTO S DUŠOM Kušadasi je najveće letovalište na turskoj egejskoj obali, ali i mesto u kom neprekidno pristaju luksuzne jahte iz celog sveta. Na samo pola sata vožnje od Kušadasija nalaze se ostaci Artemidinog hrama, jednog od sedam svetskih čuda, kao i drevni istorijski spomenici Efes, Didima i Milet. Glavni ukras ovog lepog grada su duge i prelepe peščane plaže, koje svake godine privlače sve veći broj turista. U okolini grada nalaze se i četiri akvaparka. Najinteresantniji je „Akva fantazi park“ sagrađen u po uzoru na „Diznilend“, koji ima 30 tobogana i podmornicu za decu.
Autobuski prevoz i devet noćenja s doručkom u hotelu „Dijas“ s dve zvezdice preko „Argus tursa“ početkom jula koštaju 169 evra po osobi. Deca do šest godina u pratnji dve odrasle osobe plaćaju po 85 evra. Spavaju u zajedničkom ležaju, ali zato dobijaju mesto u autobusu. Korisnici „viza“ i „master“ kartica „Banke Inteza“ celokupan iznos aranžmana mogu da plate u sedam rata bez uvećanja cene aranžmana.
NESEBAR - BISER CRNOMORSKE OBALE Nesebar je jedan od najstarijih gradova u Evropi, a od Sunčevog brega, najvećeg bugarskog letovališta, udaljen je samo dva kilometra.
U starom delu grada, koji je poznat kao grad-muzej, nalazi se 40 crkava iz različitih istorijskih perioda. Obale na ovom delu Crnog mora su peskovite, more čisto i plitko, što je idealno za decu.
Devet noćenja u hotelu „Drims“ s tri zvezdice preko „Banbusa“ početkom jula koštaju samo 80 evra, a za povratnu autobusku kartu treba da izdvojite još 50 evra. Deca do dve godine ne plaćaju smeštaj, a deca uzrasta od dve do 12 godina koja spavaju sa roditeljima u istom ležaju imaju popust od 80 odsto.
Srbija ima dobre šanse za razvoj plovnog turizma na Dunavu, Tisi i Savi, izjavio je pomoćnik direktora Direkcije za unutrašnje polovne puteve "Plovput" Ljubiša Mihailović, najavljujući Sajam nautike, koji će se održati na Beogradskom sajmu od 25. do 28. marta.
Mihajlović podseća da je Dunav jedini plovni putni koridor koji prolazi kroz Evropu i u Srbiji je dobro prohodan, uz manje probleme, kao što su potopljeni brodovi kod Prahova i niski mostovi.
Rečeno je da će uskoro biti ratifikovan sporazum sa Hrvatskom o održavanju gornjeg toka Dunava.
"Reka Tisa je izuzetno kvalitetna i atraktivna za plovidbu u dužini od 164 kilometra. Ona je jedna od najlepših i najsporijih reka u Evropi, što doprinosi pravom uživanju", rekao je Mihailović.
Kada je u pitanju Sava, on je podsetio da ta reka protiče kroz četiri zemlje i da je počela sa radom novoformirana Savska komisija, koja treba da uspostavi pravila plovidbe. Mihailović je najavio da će 31. marta biti održan okrugli sto o razvoju turizma na Savi.
Predstavnica Dunavskog centra za kompetentnost Elizabeta Krstić najavila je uspostavljanje brodskih linija manjim brodovima od Vukovara do Vidina u Bugarskoj, jer je plovidba sada moguća jedino onima koji imaju svoje čamce i jahte ili putuju preko turističkih agencija.
Direktorka Turističke organizacije Beograda, Jasna Dimitrijević podsetila je da je prošle godine u beogradsku luku prispelo 411 brodova sa 50.000 turista i najavila niz manifestacija vezanih za reke, uključujući Dan Dunava i Karneval brodova.
Na sajmu nautike će ove godine učestvovati 70 izlagača iz 15 zemalja, koji će predstaviti jahte, čamce, opremu za marine i motore. Sve ovo će se dešavati u halama Sajma, ali i na otvorenom prostoru pored reke.
Manifestacija će biti propraćena brojnim stručnim skupovima i predavanjima, a sajam će otvoriti generalni sekretar Komisije za marine pri Udruženju svetske nautičke privrede Peter Jensen.
Šunka, šunka, ali i čorba, med... na Paliću
25. mart 2010. 10:09 > 10:23
Udruženje uzgajivača mangulice Vojvodine organizuje na Paliću, 27. i 28. marta, manifestaciju "Dani šunke".
Na velikoj terasi u subotu i nedelju, 27. i 28. marta, biće organizovana prodajna izložba mesnih proizvoda, mlečnih prerađevina, meda i alkoholnih pića, a za posetioce će se kuvati čorba u kotliću i peći roštilj.
Stručni žiri će ocenjivati šunke i proglasiti najkvalitetniju, a biće nagrađeni najbolji izlagači Usrkšnjeg stola.
Manifestacija se održava već drugu godinu za redom, a ovoga puta pod nazivom "Dani kolenice".
Gradu bez hotela jedina šansa je privatni smještaj sa niskim cijenama, jer niske cijene dovode turiste, poručuje Ilija Budeč Prihvatanje dva paket aranžmana 77 eura od strane izdavaoca privatnog smještaja koji predstavlja predlog Ministarstva turizma, CTU-a i NTO-a, te snižavanje cijena u vanpasioni za 20 do 50 odsto, bile su osnovne poruke jučerašnje konferencije za novinare koju su upriličili članovi Udruženja turističkih agencija Herceg Novog.
Kako je naglasio Ilija Budeč, predsjednik Udruženja, povod konferencije predstavlja pokušaj podsticanja aktivnog uključivanja izdavaoca privatnog smještaja u kampanju ministarstva, zarad produžavanja sezone i postizanja veće konkurentnosti na tržištu koje je sve agresivnije.
- Agresivna propagandna akcija za dovođenje što većeg broja turista, koji su na Sajmu u Beogradu uradile Grčka, Turska, Hrvatska, Bugarska, Italija i Španija, nudeći vrlo povoljne desetodnevne aranžmane, kao da je zabrinula odgovorne u Ministarstvu turizma i Nacionalnoj turističkoj organizaciji da bi sezona 2010. godine mogla biti lošija od prošle. Zbog toga je Ministarstvo turizma NTO i CTU odlučilo da od 15. aprila počne kampanju promocije privatnog smještaja i malih hotela na tržištu zemalja u okruženju zarad animiranja što većeg broja turista. U kampanji se nude cijene za dva paketa i to: sedam dana puta sedam eura za vansezonu sa boravišnom taksom i sedam dana puta 11 eura tokom sezone koje isključuje boravišnu taksu. Smatram da bi ove cijene mogle biti čak i niže u pred i postsezoni za pet do šest eura. Ova kampanja bi trebalo da spasi sezonu 2010. godine, jer u nedostatku hotelskih kreveta, privatni smještaj je jedini sposoban da to nadoknadi, a u Herceg Novom u privatnom smještaju postoji oko 40.000 kreveta- rekao je Budeč.
On je naglasio da je najveći broj turista, tj. 91.597, u Herceg Novi lani došlo iz Srbije te da za njima slijede Rusi, Bosanci, Šveđani, Mađari, Italijani, Hrvati, Česi, Makedonci i Norvežani. Zbog ove činjenice, a u cilju afirmacije već pomenute kampanje, Budeč smatra da bi u Herceg Novom krajem aprila trebalo organizovati turističku berzu na koju bi trebalo pozvati agencije iz Srbije, Makedonije, BiH, Republike Srpske, Češke, Slovačke i Hrvatske te ponuditi privatni smještaj. Berza bi, po njegovom mišljenju, omogućila sklapanje ugovora sa domaćim agencijama ili sa vlasnicima kreveta.
- Gradu bez hotela, jedina šansa je privatni smještaj sa niskim cijenama, jer niske cijene dovode turiste - poručio je Budeč.
Slobodan Papović, vlasnik agencije Samer, koja specijalizovana za prodaju privatnog smještaja u zoni 100 metara od obale, kaže da je povodom kampanje obišao sva domaćinstva i bio neugodno iznenađen reakcijom izdavaoca privatnog smještaja.
- Cijene u predsezoni kod nas iznose od 8 do 10 eura za sobu, odnosno 12 do 15 eura u sezoni. Cijene apartmana u sezoni iznose od 15 do 20 eura. Sa takvim cijenama otišao sam na Beogradski sajam turizma na kojem smo, dakako, doživjeli debakl. Primjera radi, na sajmu u Beogradu Grci su desetodnevni boravak nudili za 50 eura, a sa cijenama su ih pratile Bugarska, Španija i Hrvatska. Smatram da ako je turizam strateška grana, onda cijene smještaja svakako ne mogu određivati domaćice i dileri koji čekaju 15. jul da bi se prestrojili sa cijenama. Ukoliko oni zadrže ove cijene Crna Gora neće biti atraktivna destinacija i zasigurno ćemo loše proći - smatra Papović.