Turističke vesti, informacije o putovanjima i razni saveti

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Beograd dobio još jedan luksuzan hotel

02. 12. 2010. 08:00h| Vestionline


Beograd dobio još jedan luksuzan hotel


Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Mlađan Dinkić otvorio je danas u Beogradu hotel "Tulip in", rusku investiciju u nekadašnji hotel "Putnik", u čiju rekonstrukciju je uloženo sedam miliona evra.

113423_hotel-putnik_f.jpg

Novi ulaz u hotel Tulip In

"Ovo je za ekonomiju Srbije veoma važna investicija pošto Beogradu nedostaju hoteli ove kategorije. Sada već imamo četiri međunarodna lanca hotela u prestonici", rekao je Dinkić.


Ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Konuzin rekao je da ova investicija predstavlja sistematičan rast ruskih investicija u srpsku privredu.

"Trenutno se radi i na dovođenju najveće ruske osiguravajuće kuće u Srbiju", rekao je Konuzin i dodao da ukupne ruske investicije u Srbiji prelaze 1,3 milijarde dolara.
Hotel "Tulip in" ima 7.100 kvadrata, 97 soba, fitnes i spa centar, konferencijsku salu, restoran i bar. Nalazi se na Novom Beogradu, u Ulici Palmira Toljatija 9.


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Oprez, paprene cene rominga

Oprez, paprene cene rominga

24 sata 06.12.2010 07:51



Putovanje u inostranstvo i korišćenje mobilnih telefona po povratku u Srbiju mogu da izazovu i te kakvu glavobolju... Zato da se ne biste hvatali za glavu po dospeću telefonskog računa, pre puta proverite kolike su cene rominga.

U “Vipu” kažu da su cene poziva i poruka iste za pripejd i postpejd korisnike. Oni su svet podelili na tri zone.
- Ne postoji cenovna razlika u odnosu na gostujuće mreže. Najjeftiniji su razgovori u zemljama u okruženju i zemljama članicama "Telekom Austrija grupe" - kažu u “Vipu”.
U ovoj kompaniji napominju da postpejd korisnicima za predstojeće zimske praznike nude pakete za razgovore i prenos podataka u romingu širom Evrope koji donose značajnu uštedu u odnosu na standardne cene usluga u romingu.
“Telenor”, međutim, za vreme novogodišnjih praznika neće imati specijalnu roming ponudu. I kod njih su tarife podeljene u četiri zone.
- U međuvremenu je promenjena ponuda za roming sa Crnom Gorom gde korisnike naše mreže minut poziva ka mrežama "Telenor Srbija" i "Telenor Crna Gora" u Crnoj Gori košta osam dinara - kažu u “Telenoru”.
U ovoj kompaniji napominju da korisnici treba da znaju da roming počiva na sistemu „Jedna zona, jedna zemlja, jedna cena“. Korisniku je dovoljno da sazna u kojoj zoni se nalazi zemlja u koju putuje da bi mogao da predvidi svoje troškove.
Ni u “Telekomu” tokom novogodišnjih praznika neće smanjiti cene roming usluga.
- Osim najpovoljnijeg rominga u Crnoj Gori i BiH u našim mrežama, omogućili smo i povoljne razgovore za pripejd korisnike u “My Friend” mrežama u Bugarskoj, Grčkoj, Makedoniji, Hrvatskoj i Mađarskoj. Savetujemo sve naše korisnike da ukoliko koriste smart telefone, čije se aplikacije preko mobilne mreže povezuju na internet, isključe ovu opciju, s obzirom na to da se prenos podataka u inostranstvu naplaćuje po roming tarifama - napominju u “Telekomu”.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Srbima najdraži Kopaonik, Bugarska i Austrija

Srbima najdraži Kopaonik, Bugarska i Austrija

Mondo 06.12.2010 06:53

192522_a.jpg


Najpopularnije destinacije za predstojeća zimovanja su Bugarska, Austrija i Kopaonik, a cene su slične prošlogodišnjim.

Aleksandar Vučković iz agencije "Argus" kaže da se u skicentrima Bansko i Borovec u Bugarskoj može rezervisati smeštaj u apartmanima po ceni 75 evra za sedam dana, dok boravak u hotelima košta od 200 do 500 evra, zavisno od kategorije hotela i termina putovanja.

"Argus" nudi oko 20 različitih aranžmana u
Banskom, a domaći turisti su najviše zainteresovani za termine u prvoj polovini januara.Najjeftiniji je smeštaj početkom marta, na kraju zimske sezone.

Prema rečima Vučkovića, turistima je zanimljiv i Borovec, poznato skijalište na samo 70 kilometara od Sofije, iako su cene aranžmana u tamošnjim hotelima nešto više i dosežu i do 1.000 evra.


Osim Bugarske, ''Argus" je spremio aranžmane za Austriju, kao i za Jahorinu, i domaće destinacije Kopaonik, Zlatibor i Taru.


PR turističke agencije "Kontiki" Milica Žarković preporučila je skijašima smeštaj u zapadnoevropskim ski centrima. Aranžman koji uključuje sedam noćenja u višekrevetnim apartmanima u Austriji košta 75, a u Italiji 99 evra.


Prema njenim rečima, domaći turisti su gosti evropskih ski centara najčešće u prvoj polovini janura, kada su u toku školski raspust i parznici, a cene niže nego u decembru i februaru.


Žarković je naglasila da je tradicionalno poularna domaća destinacija za zimski odmor Kopaonik i navela da cena polupansiona u hotelu "Grand" iznosi 33 evra, dok noćenje u "Konacima" košta 35 evra.


Predstavnik agencije "Big Blu" Zlatica Ivanović rekla je da ta agencija ima bogatu ponudu apartmanskog i hotelskog smeštaja za zimu. Prema njenim rečima, turisti su počeli da rezervišu aranžmane, ali se nalet tek očekuje.


"Putnici rezervišu aranžmane malo pre putovanja, a razlog tome su vizne olakšice, ali i generalna besparica koja se sve više oseća, pa su neizvesni do poslednjeg trenutka", dodala je Ivanović.


Agencija "Big Blu" nudi aranžmane za ekskluživna skijališta u Francuskoj, koji su skuplji zbog činjenice da je to najudaljenija destinacija za skijaše iz Srbije, pa su za sad manje traženi.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Pripremite se za novogodišnju noć

Pripremite se za novogodišnju noć
Žena

ecembar i praznična euforija su sve bliži, a raznovrsnu i bogatu ponudu da dočekate najluđu noć u nekim od najboljih svetskih metropla pronaći ćete na sajtu
Superodmor.rs. Vaš vodič je pripremio ponude domaćih vodećih agencija da doček 2011. pretvorite u porodično druženje, romantični odmor ili provod za mlade.

11732_budimpesta01-foto-shutterstock_hf.jpg


BUDIMPEŠTA
Već od 24 evra Novu godinu možete dočekati u mađarskoj prestonici gde je organizovan panoramski obilazak grada, nakon čega ste slobodni da sebi organizujete jednodnevnu žurku. Ako želite duže da se zadržite u ovom gradu gde je na trgu organizovan doček uz fantastičan vatromet, za 84 evra možete provesti dva noćenja u hotelu sa četiri zvezdice „Achat Premium”.

5535_venecija-03-foto---Reuter_hf.jpg


VENECIJA
Romantičarima koji bi da Novu godinu dočekaju sa voljenom osobom preporučuje se Venecija gde preko Superodmora za 59 evra možete provesti nezaboravan dan obilazeći most Uzdaha, Duždevu palatu, crkvu Santa Marija dela Salute, Trg Svetog Marka i najluđu noć provesti po izboru u gradu koji pruža pregršt mogućnosti.

11794_hhhhhhhhhhh_hf.jpg


SOLUN
Izdvojte 79 evra za dva noćenja u hotelu „Egnatia” u Solunu koji nudi dva porodična aranžmana uređena na određenu temu, pa imate pravu priliku da obradujete najmlađe za Novu godinu. U cenu ulazi razgledanje Avenije Niki, Bele kule, spomenika Aleksandru Velikom, Sajam, Galerijusov slavoluk, Aristotelov trg i poseta Srpskom vojničkom groblju Zejtinlik.


5138_137_salas1_hf.jpg


SALAŠI
Za one koji žele da ostanu u Srbiji a vole iznenađenja trebalo bi da izdvoje 42 evra za doček Nove godine na "Salašu prijatelja moga", a koji salaš je u pitanju ostaje iznenađenje do samog kraja.


Za mlade avanturiste i one kojima novogodišnja noć nema cenu, u ponudi su najveće evropske i svetske metropole poznate po organizovanju najboljih provoda. I dalje je u toku superkviz koji vam pruža mogućnost da pomoću svog znanja osvojite put u Prag.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Ako putujete: Rim uvodi taksu na smeštaj

13. 12. 2010. 11:28h| Novosti rs, Mondo rs


Ako putujete: Rim uvodi taksu na smeštaj


Taksa će se naplaćivati od 1. januara. Iznosiće tri evra za svako noćenje u hotelima sa četiri i pet zvezdica, a dva evra za jeftinije hotele.

116430_hotelrome_f.jpg


Gradske vlasti Rima objavile su da će taksa na smeštaj biti uvedena bez obzira na proteste Evropskog udruženja turoperatora.


Udruženje se, naime, žalilo na izjave gradskih čelnika poput ove: "Pošto je gradska vlast odlučila da ne oporezuje Rimljane, odlučili smo da oporezujemo turiste".

Taksa će iznositi tri evra po noći koju turisti provedu u hotelima sa četiri i pet zvezdica i dva evra po noći za one koji odsednu u jeftinijim hotelima. Deca mlađa od dve godine i turisti u hostelima neće plaćati ovu taksu.

Ova taksa će se plaćati prilikom odlaska, a maksimalan broj noći koji može da se oporezuje je deset. Recepcionari će goste čim stignu u hotel obavestiti da taksa mora da se plati, a moraće da bude istaknut i natpis na nekoliko jezika.

Taksa počinje da se naplaćuje od 1. januara, a hotelijeri će novac uplatiti gradu tek u julu. Gradska vlast planira da sa pet odsto od ukupno 80 miliona evra, koliko očekuju da prikupi, finansira "usluge za turiste", ali niko ne zna na šta se to konkretno odnosi.

Turistički vodiči mogu unapred da naplate taksu svojim turistima kako ne bi bilo problema prilikom napuštanja hotela, pišu "Novosti".

Predstavnici Evropskog udruženja turoperatora izdali su saopštenje: "Ova taksa je kao kada bi u avionu turistima naplaćivali da ih puste da izađu!"

Da bi taksa "zaživela" čeka se konačno odobrenje 20. decembra, a očekuje se i mišljenje lokalnih sudova.




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Putujte i kupujte: Najbolji je šoping sa popustom

Putujte i kupujte: Najbolji je šoping sa popustom


BLIC ŽENA


Više vam nisu nedostupne čak ni „Gučijeve“, „Armanijeve“ i „Bosove“ stvari. U evropskim metropolama već su počele prednovogodišnje rasprodaje, garderoba je snižena čak za 40–70 odsto. Spakujte, se putujte i šopingujte. Predlažemo vam idealne destinacije.

4281_shutterstock_8896252_f.jpg


Čim su nam pre skoro godinu dana ukinute vize, ponovo su u prvi plan iskočile stare dobre šoping ture. Domaće turističke agencije uvrstile su u ponudu aranžmane i vikend-ture do atraktivnih evropskih metropola, koje su prava meka za kupoholičare, naročito u periodu decembarskih i januarskih sniženja. Obiđete omiljeni grad i dobro pazarite, a mi vam otkrivamo u kojim tržnim centrima u Budimpešti, Beču, Istanbulu, Trstu i Solunu su najveći popusti.

12158_budimpesta-s-square-in-budapest-hungary-shutterstock_49407124_hf.jpg


BUDIMPEŠTA - MAĐARSKA
U najpoznatijim tržnim centrima u mađarskoj prestonici za vreme prednovogodišnjih sniženja možete kupiti odeću po cenama čak tri puta nižim nego u Beogradu. U šoping centrima „Arkad“, „Vestend siti senter“ (Westend City Center) i „Mamut“ pronaći ćete odeću popularnih robnih marki „ejč end em“ (H&M), „hjumanik“ (Humanic) i „njujorker“ (New Yorker). Ne propustite ni da posetite čuvenu „Ikeu“, švedskog proizvođača nameštaja, u blizini železničke stanice „Keleti“, jer tamo po povoljnim cenama možete kupiti zanimljive sitnice za kuću. Obiđite i prodavnice koje se nalaze između ulica Andraši, Rakoci i Vaci, ali imajte u vidu da pojedine radnje vikendom ne rade.

Autobuski prevoz i dva noćenja s doručkom u hotelu sa tri zvezdice preko „Argus tursa“ koštaju 59 evra tokom čitavog decembra, a ukoliko želite da idete u sopstvenoj režiji, na raspolaganju imate veoma jeftin železnički prevoz. Povratna vozna karta Beograd–Budimpešta staje svega 26 evra.

12162_stock-photo-shop-window-with-sale-banners-shopping-series-shutterstock_23290891_hf.jpg


BEČ - AUSTRIJA
Beč nije samo grad valcera, balova i prelepe arhitekture već je i odlično mesto za šoping, posebno u decembru kad počnu novogodišnja sniženja. Svi turisti tradicionalno pohrle u kupovinu u čuvenu Marijahilfer štrase, gde su po pravilu najveća sniženja. U istoj ulici nalaze se velike robne kuće i internacionalni trgovinski lanci. Južno od Beča nalazi se i najveći šoping centar u Evropi „Šoping siti sid“ (Shopping City Süd), u kom se nalaze poznati brendovi poput „zare“, „manga“… Obavezno posetite i autlet tržni centar „Parndorf“, u blizini austrijske prestonice, u kom je roba stalno snižena za 30–70 odsto. Ne zaboravite i da je radno vreme prodavnica u najpoznatijim bečkim šoping ulicama radnim danima 9–18.30 h, a subotom 9–17 h.

Posetu austrijskoj prestonici iskoristite i da obiđete velelepne palate moćne porodice Habzburg – dvorce Hofburg i Šenbrun, kao i čuveni Veliki točak u parku Prater. Kao i Njujork, i Beč možete razgledati džogirajući ili trčećim korakom zajedno s vodičem jer „Viena sajtdžoging“ nudi čak 10 različitih turističkih ruta.

12159_Istanbul--05-foto-Beta-AP_hf.jpg


ISTANBUL - TURSKA

I onaj ko nikad nije bio u Istanbulu čuo je za Kapali čaršiju, čuveni turski bazar u kom možete naći sve od igle do lokomotive. U okviru ovog centra koji podseća na pravi lavirint postoji čak 4.400 radnji, a u njima posebno povoljno možete naći zlato i odevne predmete od kože. Svi odevni predmeti su jeftiniji nego u Srbiji i u vreme kad nisu sniženja. Zlatno pravilo za kupovinu u Turskoj glasi – cenkajte se. Prvobitan iznos koji će vam prodavac reći za traženu robu najmanje je dvostruko veći od realnog. Zbog toga vešto pregovarajte jer Turci važe za najspretnije trgovce na svetu. Ispred nekih radnji čak stoje napadno ljubazni animatori, koji vas jednostavno vuku za rukav da uđete u radnju i pazarite kod njegovog gazde. Reč „dama“ znaju da kažu na svim jezicima, a kad uđete u radnju, odmah prepoznaju odakle ste. U vašem slučaju uslediće konverzacija na gotovo čistom srpskom.
Ako pak želite da kupite brendiranu garderobu, posetite aveniju Istiklal u blizini trga Taksim. Kvalitetne kožne jakne i tašne naći ćete u radnjama u blizini Aja Sofije, glavne atrakcije Istanbula.
Agencija „Bosfor travel“ svake nedelje organizuje šoping ture za Istanbul. Autobuski prevoz i dva noćenja u hotelu s tri zvezdice koštaju 130 evra po osobi.

5538_venecija-2009-009_hf.jpg


TRST - ITALIJA
Pre dvadesetak godina važilo je vrlo prosto pravilo – ko ode u Trst a ne kupi bar jedan par „levis“ farmerki, kao i da nije odlazio. Odmah nakon vizne liberalizacije ova krilatica ponovo je počela da važi, s tim što se sada šoping iz samog grada preselio u okolne autlet centre, gde se po nižim cenama mogu pazariti odevni komadi poznatih robnih marki. Glavna šoping ulica u Trstu je Korzo, s tim što većina agencija sada u ponudi ima kombinovanu turu za Veneciju i Trst. Najčešće se obilaze autlet centri „Palmanova“ i „Noventa di Pijave“ u blizini Venecije i „Tori d’Europa“ u okolini Trsta. Kratak predah napravite na trgu Ponte Roso, koji je smešten duž Velikog kanala i prepun je kafanica. Kako kaže lokalno stanovništvo, tamo se pravi „lili“, najbolja kafu na svetu.


12161_stock-photo-shoppers-in-store-shutterstock_10525141_hf.jpg


SOLUN - GRČKA
Čitav grad je jedan veliki šoping centar. Najpopularnije radnje nalaze se u ulicama Nikis, Tsimiki i Egnatija, gde dobre farmerke na sniženjima možete da nađete za 10 evra, a zimsku jaknu za oko 25 evra. Obavezno obiđite i tržni centar „Mediteraneo kosmos“, udaljen svega desetak kilometara od centra Soluna. Osim što pazare kvalitetnu kožnu obuću i odeću, bunde i ostale predmete od krzna, mnogi turisti koji dođu u Solun obavezno obiđu i gradsku pijacu zbog odličnog maslinovog ulja i začina. Dok boravite u Solunu, iskoristite priliku i posetite Belu kulu, Galerijevu kapiju i crkvu svetog Dimitrija.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
5 najpopularnijih ski-centara

5 najpopularnijih ski-centara


BLIC ŽENA


Vreme je za zimske čarolije, pa čak i da ne skijate sa svojim mališanima, bar uživajte u grudvanju, sankanju ili šetnji po prelepim snežnim stazama. Predstavljamo vam pet najpopularnijih ski-centara u zemlji i inostranstvu.


12171_kopaonik-06-foto-Fonet_f.jpg


KOPAONIK

Srbija nema more, ali zato ima prelepe planine među kojima se posebno izdvaja Kopaonik. Naš najveći i najpoznatiji planinski i skijaški centar cele godine nudi idealne uslove za aktivan odmor i uživanje. Skijaški tereni nalaze se na nadmorskoj visini od 1.650 do 2.017 metara, a žičare koje vode do njih povezane su u jedinstven sistem. Skijašima i borderima to je omiljena destinacija u Srbiji zbog dobro uređenih staza i snega koji se na Kopaoniku zadržava i više od 160 dana godišnje. Staze duge preko 60 kilometara i 24 žičare zadovoljiće potrebe svih skijaša, nezavisno od skijaškog umeća. Kopaonik je idealan i za početnike i za sve one koji vole ekstremne zimske sportove poput kajtovanja, kombinacije skijanja i paraglajdinga, motornih sanki ili skvadova, popularnih motornih četvorotočkaša. Ipak, jedna od najboljih, ali i najomiljenijih staza i među mlađim i među starijim posetiocima svakako je staza „Karaman greben“. Kop, kako ga danas još zovu, poznat je i po aktivnom i zabavnom noćnom životu. Nakon dana provedenog na stazi svakome je potrebno malo opuštanja uz hranu, muziku, društvo i piće, a na Kopaoniku sve to postoji. Mnoštvo kafića, restorana, noćnih klubova zadovoljiće svačiji ukus – i onih koji vole da lumpuju do ranih jutarnjih sati i onih koji preferiraju mirnu večeru uz kamin. Agencija „Kontiki travel“ u ponudi ima aranžman za Kopaonik, a polupansion u hotelu „Grand“ po osobi dnevno košta 37 evra. Postoji i jeftinija alternativa – popularni skijaški domovi i privatni apartmani. U svakom slučaju, sigurno je da Kopaonik nikog ne ostavlja ravnodušnim.

12170_kopaonik-02-foto-Beta_hf.jpg


BANSKO, BUGARSKA

Skijalište u Banskom spada u jedno od najmodernijih na Balkanu. Smešteno je na 150 kilometara južno od Sofije, a ima 65 kilometara ski-staza. Iako je načičkano hotelima, krase ga i starinske kuće, mehane i muzeji. Agencija „Argus turs“ u ponudi ima promotivni aranžman po ceni od 145 evra za polazak od 26. decembra. Smeštaj je na bazi noćenja s doručkom, a u cenu nisu uključeni prevoz i ski-pas.

12173_stock-photo-skier-in-alps-winter-shutterstock_977180_hf.jpg


BAD KLAJNKIRHAJM, AUSTRIJA

„Sa skijališta u terme“ parola je ovog turističkog centra poznatog po takmičenjima u sklopu Svetskog kupa, ali i po termalnim banjama Svetoj Katarini i Romerbadu, gde su na termalnim izvorima izgrađeni brojni spa-centri.
Sedam noćenja s doručkom u apartmanu „Haus ani“ preko agencije „Ponte“ koštaju 225 evra po osobi, a polazak je 11. decembra.

12176_Bansko-Bugarska-02_shutterstock_47353726_hf.jpg


VAL TOREN, FRANCUSKA

Ovaj najviši evropski ski-centar nalazi se u okviru kompleksa Tri doline, a staze na Val Torenu počinju na visinama gde se većina staza u Evropi završava na 2.300 metara. Sam Val Toren specifičan je po tome što su po celom mestu napravljene uske, ograđene i snegom pokrivene staze koje idu paraleleno s ulicama i koje strastvenim skijašima omogućuju i šetnju gradom na skijama. Prevoz, sedam noćenja i šestodnevni ski-pas preko „Džoli travela“ koštaju 230 evra po osobi, a polazak je 10. decembra.

12169_jahorina-01-foto-Aleksandar-Stojanovic_hf.jpg


JAHORINA, BOSNA I HERCEGOVINA

Ovu planinu s pravom nazivaju snežna lepotica, a dobro uređene staze za alpsko skijanje prostiru se na više od 20 kilometara, različite su težine, pa u njima mogu da uživaju i početnici i profesionalci. Skijaši posebno hvale noćno skijanje, a možete da birate gde ćete ići jer je većina staza osvetljena. Lepota zimovanja na Jahorini ogleda se i u tome što se većina staza nalazi blizu smeštaja.
Sedmodnevni aranžman na bazi polupansiona u hotelu „Košuta“ preko agencije „Supernova travel“ košta 168 evra.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Šta treba da uradite pre nego što otputujete

24. 12. 2010. 08:00h| Vestionline


Šta treba da uradite pre nego što otputujete

Evo malog spiska stvari koje treba da uradite pre nego što se uputite ka izabranoj destinaciji, da se ne biste budili obliveni ledenim znojem jer ste sanjali da ste ostavili uključenu peglu.

118833_99620715167553_f.jpg


Bez obzira na to da li idete na neku daleku planinu ili kod rođaka na selo, verovatno i vas uhvati "groznica" pred put, pa svaki čas panično proveravate da li ste poneli pasoš ili punjač za mobilni.


Evo malog spiska stvari koje treba da uradite pre nego što se uputite ka izabranoj destinaciji, da se ne biste budili obliveni ledenim znojem jer ste sanjali da ste ostavili uključenu peglu.

Iskopirajte pasoš i kreditne kartice. Ako slučajno nešto od dokumenata izgubite ili vas neko odžepari, lakše ćete se izboriti sa papirologijom ako imate kopije svega.

Dokumenta koja vam neće biti potrebna na putu (zdravstvena knjižica ako idete u inostranstvo, vozačka dozvola ili kartice koje ne nameravate da koristite) nemojte nositi sa sobom.

Obavestite komšije da idete na odmor, i ostavite im broj telefona na kojem vas mogu naći "za ne daj bože".

Platite sve račune, da ne biste morali da se maltretirate prvog dana po povratku sa odmora zato što su vam "isekli" telefon, Internet ili kablovsku.

Ključeve od stana ostavite rođacima ili prijateljima, i zamolite ih da povremeno obiđu stan i izvade poštu iz sandučeta. Uostalom, uvek je lepo kad dođete sa puta, a neko vam je uključio bojler dan ranije, pa možete da se istuširate čim uđete u kuću.

Očistite frižider i bacite sve namirnice koje bi mogle da se pokvare ili im rok trajanja ističe dok ste na odmoru.

Proverite da vam nije slučajno ostao neki komad oprane garderobe u veš mašini.

Proverite da li ste zatvorili sve prozore.

Proverite da li ste ugasili sva svetla, bojler, šporet, peglu...

Isključite televizore, kompjuter i ostale uređaje iz struje.

Zalijte cveće, đubre iznesite kad krenete i uživajte na odmoru.


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Zašto su neki hoteli "pozeleneli"

Zašto su neki hoteli "pozeleneli"

Mondo 28.12.2010 19:09

194261_a.jpg


Koncept se kao plima širi svetom, dospeo je i u Srbiju, a između ostalog podrazumeva racionalnu potrošnja energije i vode, brigu o otpadui manje zagađenje životne sredine.

Šta u praksi znači koncept "zelenih hotela", koji se poslednjih godina kao plima širi svetom, uporedo sa principima "zelenog" (ili ekološkog) turizma, "zelenog" ugostiteljstva, održivog razvoja i energetske efikasnosti?

Kalifornijski "Grand hotel Meriot", član američkog ogranka međunarodnog Udruženja "zelenih" hotela (
GHA - Green Hotels Association) dobio je nagradu za najveću godišnju uštedu vode, čak 7,5 miliona litara. Kako je uspeo? Otpustio je šefa kuvara, koji je imao običaj da namirnice odmrzava pod mlazom vode u pet kuhinjskih sudopera!

Hotel "Hajat" u Čikagu je smanjio za neverovatnih 80 odsto količinu odbačenog potrošnog materijala (salveta, peškira, posteljine, escajga…) tako što je naložio zaposlenima da pažljivo pregledaju stvari označene kao "otpisane": vrednost onoga što je sačuvano iznosila je od 3.000 do 10.000 dolara mesečno!


Beogradski "Hajat ridžensi" trenutno jedini hotel u Srbiji koji je oformio svoj "zeleni tim", smanjio je novim merama potrošnju energije za petinu.


Osnovna namera je da se, primenom raznih metoda odgovornog upravljanja hotelom, smanje potrošnja energije i vode i emisija ugljen-dioksida; da se brine o razlaganju čvrstog otpada i poveća reciklaža svih otpadnih materija; da se korišćenje klasičnog deterdženta i ostalih hemijskih sredstava svede na najmanju meru, odnosno zameni neškodljivim "ekološkim"; da se spreči ili barem smanji zagađenje životne sredine i, gde god je to moguće, utiče na očuvanje lokalnih biodiverziteta.


Čuvaju i pare i životnu sredinu



Hoteli u kojima se novi koncept već uspešno primenjuje (u tome prednjače SAD) postižu bolje poslovne rezultate i daju značajan doprinos zaštiti čovekove okoline. A šta je sa gostima, njihovom udobnošću i kvalitetom usluga koje dobijaju?

Recimo to ovako: bez njihove spremnosti da se odreknu "luksuziranja" i da isto plate za skromniju, ali "ekološku" hotelsku ponudu, cela ideja bi, verovatno, propala.


Naime, neki od principa "zelenih" hotela podrazumevaju da se, recimo, osvetljenje, klima-uređaj i televizor u sobi automatski isključe kad gost izađe; da se u kupatilu umesto posebnih sapunčića i šampona postave kontejneri koji se mogu dopuniti, a protok vode nad lavaboom aktivira pokretom i vremenski ograniči; da se peškiri i posteljina ne menjaju svaki dan…


Prema anketi Udruženja zelenih hotela, barem 70 odsto gostiju podržava ove mere, istraživanje Udruženja putničke industrije iz SAD (TIA - Travel Industry Association) pokazuje da 60 miliona putnika, ili 78 odsto svih Amerikanaca, želi da boravi u "zelenim" hotelima bez obzira na cenu, dok trećina građana Evropske unije, kako je proletos objavila statistička agencija EU (Evrobarometar), bira "ekološku" turističku destinaciju za putovanje i odmor (četvrtina ispitanika je kao motiv navela "kulturno nasleđe",a svega 16 odsto - zabavu).


"Zeleni hoteli" nisu koncipirani da povećaju broj turista, ali po rečima Nenada Marinkovića, supervizora odeljenja za plaćanje u kompaniji "Ritz Carlton" iz Lisabona, turisti su voljni da plate čak i više u potrazi za takvim hotelima, zato se ulaganja u ovaj projekat višestruko isplate.


"Ako uzmete da jedan hotel sa 200 soba godišnje prosečno troši oko 400.000 evra, ušteda može biti i do 100.000 godišnje, plus, naravno, smanjeno zagađenje životne sredine i marketinški efekti", kaže za "Politikin Magazin" Nenad Marinković.


Jasno je, dakle, zašto se sve više hotela i hotelskih lanaca trudi da, pored što većeg broja zvezdica koje označavaju kategoriju, obezbedi i neki od "zelenih" sertifikata, ulažući u to značajna sredstva i napore.



 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.020
Rim od Nove godine uvodi boravišnu taksu

Rim od Nove godine uvodi boravišnu taksu

Kurir 25.12.2010 11:55



Gradske vlasti Rima odlučile su, posle dugotrajnih rasprava, da od 1. januara uvedu boravišnu taksu, od jednog do tri evra za svaki dan boravka u italijanskoj prestonici.

Visina takse zavisiće od kategorije hotela, apartmana ili kampa i naplaćivaće se ne samo stranim, već i turistima iz drugih italijanskih regija, s tim što će biti izuzeta deca do deset godina.
Zamenik gradonačelnika Rima zadužen za turizam Mauro Kutrufo je izjavio da je ovo "epohalna odluka, koja obavezuje posetioce Rima, a njih je do 12 miliona godišnje, da daju doprinos u plaćanju gradskih usluga boraveći u gradu".
"Ova praksa se odavno primenjuje u mnogim zemaljama i ne ugrožava turizam koji je bogatstvo našeg grada i hrani 250.000 zaposlenih", rekao je Kutrufo, odgovarajući na kritiku italijanske ministarke za turizam Mikele Vitorije Brambila.
Ministarka se protivila uvođenju boravišne takse zajedno sa turističkim poslenicima, koji strahuju da će i tako neznatno, ali obavezno povećanje turističkih troškova rezultirati daljim smanjenjem broja gostiju.
Vlasti Rima su, međutim, ubeđene da novouvedena taksa neće smanjiti interesovanje za Večni grad.
Prema proračunima, boravišna taksa će gradskoj kasi obezbediti 60 do 80 miliona evra, s tim što će se, kako je rekao Kutrufo, pet odsto tih sredstava investirati u "reklamiranje Rima".
Za sada se ne precizira na koji način će se naplaćivati nova taksa, ali će turisti ovaj namet najverovatnije plaćati u hotelima.



 
Natrag
Top