Tumacenje starog zaveta

Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Da sutra neko ubije troje svoje dece jer su ga opsovali, i da kaze da u starom zavetu je tako naredjeno ( sto i jeste ), sta bi mu rekao danasnji hriscanin, mozda -"smiri se to vise ne vazi." Ili nesto slicno, znaci pitanje za hriscane
Ovo vazi za sve zakone iz starog zaveta ne samo na ovaj za neposlusnu decu...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da sutra neko ubije troje svoje dece jer su ga opsovali, i da kaze da u starom zavetu je tako naredjeno ( sto i jeste ), sta bi mu rekao danasnji hriscanin, mozda -"smiri se to vise ne vazi." Ili nesto slicno, znaci pitanje za hriscane
Ovo vazi za sve zakone iz starog zaveta ne samo na ovaj za neposlusnu decu...

Ovo je slicno mom pitanju na drugoj temi, ako je zakon dat samo za Jevreje, zasto je Bog kaznjavao druge narode kada su ubijali, prinosili svoju decu kao zrtve svojim Bogovima, cinili preljube, itd.
Ako zakon nije dat njima koji osnov je Bog imao kada ih je kaznjavao za grehe?
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
stari zavet nama sta da se tumaci on je veoma jasan i nije prijatan ni malo
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
glavni dokaz da savremeni moral nema veze sa biblijom je to sto hriscani odbacuju delove iz biblije koji im se ne svidjaju kao da to njihov bog nikada nije radio, iako je sve lepo zapisano
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
kao sto sam vec jednom rekao, ja imam pravo da budem ne moralan, ja sam obican covek
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Потпуно исто неразумевање код неверника и код неких појединих "верника". Закон оживљава тако што га творимо, а закон не важи ако не кршимо заповест. А уздржавајући се ми и даље робујемо закону, док се само променом срца ми налазимо праведнима. Све вам лепо стоји у Матеј 5. глави и надаље. Христ је све заповести пооштрио и свео их на срце. Дакле, да и не помишљамо на зло и грех, а не само да се уздржавамо јер ћемо бити кажњени због преступа.

Пример:

1. Не крадем јер ћу ићи у затвор или ће ми наплатити дебелу казну (држање закона);

2. Не крадем јер схватам у своме срцу да то није исправно и не помишљам на тако нешто (творење/стварање/чињење закона).


Галатима, глава 5
1. Стојте дакле у слободи којом нас Христос ослободи, и не дајте се опет у јарам ропства ухватити.
2. Ево ја Павле кажем вам да ако се обрежете Христос вам ништа неће помоћи.
3. А опет сведочим сваком човеку који се обрезује да је дужан сав закон творити.
4. Изгубисте Христа, ви који хоћете законом да се оправдате, и отпадосте од благодати.
5. Јер ми духом чекамо од вере наду правде.
6. Јер у Христу Исусу нити шта помаже обрезање ни необрезање, него вера, која кроз љубав ради.

Да ли то значи да ја могу да убијам или крадем (итд.)? Не да могу, него ми нико не брани, а то што ја у своме срцу осећам слободу од таквих (по)мисли уопште - греха, то је и цела поента Христовог ослобађања. Ако ми само љубав у срцу ради, онда од мене нема никаквог зла. Нити помишљам да некога кунем, мрзим и малтретирам физички, већ насупрот - молим се и желим му да се покаје за своје грехе и да прихвати Спасење, да не заврши као онај други разбојник који иако крив, и даље хуљаше на Бога уместо да се покаје и уђе у Царство небеско.


9. Или не знате да неправедници неће наследити царство Божије? Не варајте се: ни курвари, ни идолопоклоници, ни прељубочинци, ни аџувани (феминизирани мушкарци), ни мужеложници (хомосексуалци),10. Ни лупежи, ни лакомци, ни пијанице, ни кавгаџије, ни хајдуци, царство Божије неће наследити.
11. И овакви бејасте неки; него се опрасте и посветисте и оправдасте именом Господа нашег Исуса Христа и Духом Бога нашег.
12. Све ми је слободно, али није све на корист; све ми је слободно, али нећу да шта овлада мноме. (1.Коринћанима 6)


23. Све ми је слободно, али није све на корист; све ми је слободно, али све не иде на добро.(1.Коринћанима 10)


Први закон не важи у том смислу који нас је (Јевреје) држао затворене, а када дође милост и благодат, Христова наука и појашњавање, ми нисмо под Мојсијевим законом и под законом смо милости (закон срца/љубави). Јер ко воли и непријатеље своје, тај неће ни помишљати да их убија, а ко држи закон Мојсијев, тај ће имати црне мисли, али ће се уздржавати да не убије. И ко је под јармом закона? Ја који и не помишљам на убиство или онај коме су очи пуне зла, а уздржава се због закона? Ја који имам јарам благ и бреме лако или онај који има јарам тежак и срце му је неочишћено, а уздржава се да не падне под осуду због кривице? Ја који вером улазим у покој или онај који се уздржава да ради суботом мислећи да ће ући у покој иако му је речено да тако неће ући?

28. Ходите к мени сви који сте уморни и натоварени, и ја ћу вас одморити.
29. Узмите јарам мој на себе, и научите се од мене; јер сам ја кротак и смеран у срцу, и наћи ћете покој душама својим. (важно и за суботу)
30. Јер је јарам мој благ, и бреме је моје лако. (Матеј 11)


Веома се јасно види ко шта држи и који закон му је јарам. Када се десио ураган Катрина, многи су крали, пљачкали, силовали, убијали итд., и то само зато што није било никога да спроводи закон. Док су они чистог срца без таквих (по)мисли гледали да сачувају животе како својих ближњих, тако и свих осталих људи. Таквих примера имамо широм света и могу се поновити било где на планети. Дакле, по Христу (Богу), све се своди на срце и тај закон ваља творити, док закон Мојсијев беше ланац робовски и носише га докле их Христ не ослободи и прикова оно што нас осуђује на Крст.


Римљанима, глава 6
14. Јер грех неће вама овладати, јер нисте под законом него под благодаћу.
15. Шта дакле? Хоћемо ли грешити кад нисмо под законом него под благодаћу? Боже сачувај!
16. Не знате ли да коме дајете себе за слуге у послушање, слуге сте оног кога слушате, или греха за смрт, или послушања за правду?
17. Хвала, дакле, Богу што бивши робови греху послушасте од срца ту науку којој се и предадосте.
18. Опростивши се, пак, од греха постасте слуге правди.
19. Као човек говорим, за слабост вашег тела. Јер као што дадосте уде своје за робове нечистоти и безакоњу на безакоње, тако сад дајте уде своје за слуге правди на посвећење.
20. Јер кад бејасте робови греху, прости бејасте од правде.
21. Какав дакле онда имадосте плод за који се сад стидите? Јер је оног крај смрт.
22. А сад опростивши се од греха, и поставши слуге Божје, имате плод свој на посвећење, а крај живот вечни.
23. Јер је плата за грех смрт, а дар Божји је живот вечни у Христу Исусу Господу нашем.

Шта то значи? У своме срцу се опраштамо од греха - не помишљамо више на грех у срцу своме. Зато и јесмо под благодаћу, а не под законом. Јер кад згрешимо, закон оживљава (прекршисмо ставку закона ту и ту), а ако и не помишљамо да згрешимо, онда неће ни бити та мисао спроведена у дело, јер зле мисли и нема. Јер и Господ рече јасно:

21. Чули сте како је казано старима: Не убиј; јер ко убије, биће крив суду.
22. А ја вам кажем да ће сваки који се гневи на брата свог низашта, бити крив суду; а ако ли ко рече брату свом: Рака! Биће крив скупштини; а ко рече: Будало! Биће крив паклу огњеном.
***
27. Чули сте како је казано старима: Не чини прељубе.
28. А ја вам кажем да сваки који погледа на жену са жељом, већ је учинио прељубу у срцу свом.
***
43. Чули сте да је казано: Љуби ближњег свог, и мрзи на непријатеља свог.
44. А ја вам кажем: љубите непријатеље своје, благосиљајте оне који вас куну, чините добро онима који на вас мрзе и молите се Богу за оне који вас гоне;

Види ли се разлика између Мојсијевог и Христовог закона? Саблазнићу вас ако кажем да нема, а кажем. Ништа се од Старог завета није променило, само што је науком Христовом појашњено и испуњено. Тако неки у Старом завету разумеше и у своме срцу држаше ово што Господ Исус рече, док су други, као и неки сада, само се уздржавали од греха (били и даље под јармом/оптерећени), док срце им оста тврдо и са грешним мислима - робови греха.

Галатима, глава 3
17. Ово пак велим: завет, који је од Бога потврђен за Христа, не одбацује закон, који је постао после четири стотине и тридесет година, да укине обећање.
18. Јер ако је наследство од закона, онда већ није од обећања, а Аврааму обећањем дарова Бог.
19. Шта ће дакле закон? Ради греха додаде се докле дође семе које му се обећа, и поставили су га анђели руком посредника.
20. Али посредник није једног; а Бог је један.
21. Еда ли је дакле закон противан обећањима Божјим? Боже сачувај! Јер да је дан закон који може оживети, заиста би од закона била правда.
22. Али писмо затвори све под грех, да се обећање даде кроз веру Исуса Христа онима који верују.
23. А пре доласка вере бисмо под законом чувани и затворени за веру која се хтела показати.
24. Тако нам закон би чувар до Христа, да се вером оправдамо.
25. А кад дође вера, већ нисмо под чуваром.
26. Јер сте ви сви синови Божји вером Христа Исуса;

Јер Христ не сагреши и заповести Оца сачува, тако да и ми Његове заповести морамо држати/творити.


10. Ако заповести моје уздржите остаћете у љубави мојој, као што ја одржах заповести Оца свог и остајем у љубави Његовој.
11. Ово вам казах, да радост моја у вама остане и радост ваша се испуни.

12. Ово је заповест моја да имате љубав међу собом, као што ја имадох љубав к вама.

13. Од ове љубави нико веће нема, да ко душу своју положи за пријатеље своје. (Јован 15)

Дакле, закон милости, праштања, кротког и смерног срца, молитве, емпатије, жртвовања зарад других итд., све је то што су Христове заповести, а оне се не супротстављају оним које су Мојсију предате, већ испуњавају и оживљавају, не дају да се прекрше старе заповести јер су Христове заповести веће, али и лаке - све се заснива на љубави. А ко љубави нема, тај не само да неће творити закон, већ ће намерно кршити сваку заповест милости и ружити у свом незнању и несхватању.

Дакле, браћо и људи, не ругајте се ономе што не разумете, већ тражите да разумете и даће вам се. А ако подругљиво и са предрасудом гледате унапред, остајете у незнању без благодати. А Христ нам све припреми, само је на нама да прихватимо и полушамо Га шта је говорио. Никакво дело закона ту не треба, већ вера, нада и љубав. Све остало је лутање у философирању и тумарање без икаквог одговора. А сви ми смо искали одговоре на многа питања.


 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.03.2010
Poruka
224
Da sutra neko ubije troje svoje dece jer su ga opsovali, i da kaze da u starom zavetu je tako naredjeno ( sto i jeste ), sta bi mu rekao danasnji hriscanin, mozda -"smiri se to vise ne vazi." Ili nesto slicno, znaci pitanje za hriscane
Ovo vazi za sve zakone iz starog zaveta ne samo na ovaj za neposlusnu decu...

Господ је дао "ДЕСЕТ ЗАПОВЕСТИ" и оне су обухватиле све сфере живота и то је било довољно до доласка Христа ,а потом је Христос додао још две заповести и заокружио у једну целину,и то је оно што је потребно људском роду.
Наравно поред Светог Писма , који је за све људе, тако постоји и када Господ нешто захтева од човека дали је то у супротности са људским схватањем то је ирелевантно , битна је послушност Господу, а он искушава човека , он и оправдава човека, то што ми људи немамо и незнамо све одговоре то само показује да нам није дато да знамо јер ми не добијамо нешто када ми хошемо него када нам је то потребно али увек добијемо оно зашта се молимо Господу , то знам из личних примера .

Што је теже од тебе немој подизати и што је дубље од тебе немој испитивати, да не умреш. (Прем.Солoмон)
 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top